Cracovia na podium także na boisku?

  Cracovia na podium także na boisku?

  Przemysław Franczak, publicysta "Polski"

  Polska

  Polska

  Cracovia na podium także na boisku?
  Mawiają, że pieniądze nie grają, ale w przypadku Cracovii może wreszcie zaczną. Opublikowany niedawno raport finansowy klubów ekstraklasy znów pozycjonuje krakowski klub wśród najlepiej zarządzanych, a to, że w rankingu ustępuje on jedynie Lechowi i Legii, w tej chwili firmom o największym potencjale marketingowym w lidze, ma swoją wymowę.
  Cracovia na podium także na boisku?
  To nie nowość, że Pasy są pieszczoszkiem tworzących takie zestawienia ekonomistów gotowych zachwycać się wzorową proporcją płac do wysokości budżetu i - tu cytat z raportu - "najniższą relacją długu do majątku". Jednak ludzie mniej zwracający uwagę na słupki księgowe, a bardziej na te od bramki długo próbowali rozkminić zagadkę, dlaczego dyscyplina finansowa nie szła w parze z dyscypliną taktyczną czy też - szerzej - ze spójną wizją sportowego rozwoju. Za wcześnie ogłaszać, że właśnie wszystko się zmieniło, ale... Ale chyba coś się zmieniło.

  Takie postawienie sprawy ułatwiają naturalnie efekty pracy Jacka Zielińskiego. Wydaje się jednak, że Janusz Filipiak trafił w końcu na trenera, który mało mówi, dużo robi i zna się na rzeczy, z którym łatwo mu znaleźć wspólny język i który nie będzie go irytował medialną nadaktywnością. Na dodatek właściciel Cracovii wsparty wiceprezesem Jakubem Tabiszem i jego niezaprzeczalnym talentem do pilnowania klubowej kasy doczekał się też w końcu tego, że licencyjny bat skutecznie powstrzymuje inne kluby przed kuszeniem piłkarzy księżycowymi wypłatami. Dzięki temu konkurencyjność Pasów rośnie, co pozwala rozsądnie się wzmacniać bez konieczności tworzenia kominów płacowych.

  Z owego raportu i pracy Zielińskiego wniosek płynie jeden, dość oczywisty: w klubie każdy powinien zajmować się tym, na czym zna się najlepiej. Jeśli ten balans zostanie zachowany, a kryzysy - w sporcie nieuniknione - nie skończą się ingerencją w niezależność i autorytet szkoleniowca, wówczas miejsce na podium możliwe będzie nie tylko w rywalizacji księgowych. Pasy znalazły się na dobrej drodze.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo