Coraz więcej Opolan choruje na grypę. Największa liczba zachorowań przypada na okres styczeń-marzec

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W styczniu na Opolszczyźnie odnotowano 8,5 tysiąca zachorowań na grypę. To więcej, niż w tym samym okresie w latach poprzednich.
W styczniu na Opolszczyźnie odnotowano 8,5 tysiąca zachorowań na grypę. To więcej, niż w tym samym okresie w latach poprzednich. Janusz Wójtowicz / Polskapresse
W styczniu na Opolszczyźnie odnotowano 8,5 tysiąca zachorowań na grypę. To więcej, niż w tym samym okresie w latach poprzednich. Tylko w pierwszym tygodniu lutego zachorowało 3,1 tys. Opolan.

Wśród nich jest 1946 osób dorosłych (powyżej 15 lat) i 1172 dzieci. Najbardziej grypa dotknęła mieszkańców powiatu brzeskiego. Tam zachorowały w ostatnim tygodniu 1163 osoby, w tym pół tysiąca dzieci do lat 14. Dużo zachorowań jest także w powiecie strzeleckim - 700. Najmniej chorują mieszkańcy Opola (44) i powiatu kluczborskiego (3). Tu nie odnotowano zachorowań wśród dzieci.

Grypa atakuje w całej Polsce

W całej Polsce w pierwszym tygodniu lutego zarejestrowano ponad 236 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Każdego dnia zapadało na nią blisko 90 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Choroba najbardziej atakuje w Pomorskiem, Wielkopolsce i na Mazowszu. Odnotowano też 15 zgonów z powodu grypy. 7 osób umarło na Śląsku.

Grypa jest chorobą sezonową. Największa liczba zachorowań przypada na okres styczeń-marzec. To wciąż dobry moment, żeby się zaszczepić. Niestety, w Polsce szczepi się zaledwie 3,4 proc. mieszkańców. Najniższy wskaźnik jest wśród dzieci od 6 miesiąca do 4. roku życia - nie przekracza jednego procenta. Tymczasem jednym z najczęściej występujących powikłań u małych dzieci jest częściowa lub całkowita utrata słuchu. Inne powikłania to zapalenie mięśnia sercowego i porażenia neurologiczne.

Kto powinien się zaszczepić?

Lekarze zwracają uwagę, że zaszczepić powinny się kobiety, które planują ciążę. Mogą to zrobić nawet te, które już oczekują dziecka. Jak podkreśla prof. Lida Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy, „od dawna są dowody na to, że szczepionki nie zakażają płodu”.

Powinni się też szczepić seniorzy oraz grupy zawodowe, które mają częsty kontakt z ludźmi. Wszyscy powinni często dezynfekować ręce, zakrywać usta i nos w czasie kaszlu i kichania, unikać dużych skupisk ludzi.

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że zachorowania na nowotwory w Polsce rosną w zastraszającym tempie. Odsetek zapadalności na te groźne choroby wzrósł aż o 45 procent. Niestety - skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej i rokrocznie na nowotwory złośliwe umiera prawie 100 tysięcy osób w Polsce. Jak podkreślają inspektorzy NIK, jedną z głównych przyczyn tej dramatycznej sytuacji jest bardzo słaba profilaktyka. Badań, które mogłyby wykryć raka we wczesnym stadium, robi się u nas w kraju zbyt mało. Kolejne problemy to długi czas trwania diagnostyki oraz długi okres oczekiwania na badania oraz wizyty u specjalistów. Nowotwory zbierają więc w Polsce potężne żniwo. Które największe?Zobacz też, czy grozi ci rak TVN

Jaki jest najgorszy rak? Te nowotwory zabijają nas najczęści...

Źródło: Co dzieci powinny jeść, a czego unikać zimą, kiedy wszędzie mogą dopaść je wirus grypy?

Wideo: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Coraz więcej Opolan choruje na grypę. Największa liczba zachorowań przypada na okres styczeń-marzec - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na i.pl Portal i.pl