Coraz mniej Polaków chce się szczepić przeciwko COVID-19. Najwięcej osób wybiera szczepionkę firmy Pfizer

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Coraz mniej Polaków chce się szczepić przeciwko COVID-19. Najwięcej osób wybiera szczepionkę firmy Pfizer
Coraz mniej Polaków chce się szczepić przeciwko COVID-19. Najwięcej osób wybiera szczepionkę firmy Pfizer fot. waldemar wylegalski/polska press
Z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie "Gazety Wyborczej" wynika, że coraz mniej Polaków chce się szczepić przeciwko koronawirusowi. Tylko 51,6 procent pytanych wyraziło chęć na otrzymanie szczepionki.

Liczba osób, które chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19 spada – wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie "Gazety Wyborczej."

26,8 procent badanych na pytanie „czy zamierzasz się zaszczepić przeciwko COVID-19?” odpowiedziało „zdecydowanie tak”. Natomiast 24,8 procent wskazało odpowiedź „raczej tak”. Tym samym 51,6 procent Polaków ma pozytywne podejście odnoście szczepień i chce się go podjąć.

Przeciwnego zdania jest 30,5 procent. Przy czym odpowiedź „zdecydowanie nie” wskazało 15 procent, a „raczej nie ” 15,5 procent.

14,3 procent uznało, że ciężko im jest odpowiedzieć na pytanie w badaniu, a 3,7 procent ankietowanych już otrzymała szczepionkę.

– Patrząc na wynik osób, które chcą się zaszczepić, nie można się oprzeć wrażeniu, że mamy do czynienia raczej z tendencją spadkową. Były już w styczniu br. przecież sondaże, które pokazywały blisko 70 proc. chętnych na zaszczepienie się. W lutym było ok. 55 proc. Teraz mamy nieco ponad 50 proc. Widać zatem, że coś dzieje się niedobrego w tej kwestii – powiedział „GW” Krzysztof Zych, główny analityk UCE RESEARCH.

Zwolennicy i przeciwnicy

Badanie przeprowadzone na zlecenie „GW” pokazało, że najwięcej zwolenników szczepień jest wśród mieszkańców dużych miast oraz osób, które posiadają wykształcenie wyższe. Co więcej, skupiając się na wieku, szczepić się chce przede wszystkim grupa najstarsza – osoby, które mają 60 i więcej lat (63,8 procent)

Natomiast z drugiej strony, najwięcej przeciwników jest wśród osób młodych w grupie 30-39 lat (38,3 procent). I są to zazwyczaj mieszkańcy wsi, którzy posiadają wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne.

Tak dla Pfizera, nie dla chińskiej szczepionki

Jeśli Polacy mieliby wybór, w pierwszej kolejności najwięcej z nich wybrałoby do zaszczepienia produkt firmy Pfizer (29,5 procent). Drugie miejsce z wynikiem 11,3 procent zajmuje szczepionka Johnson & Johnson. Podium zamyka preparat firmy Moderna, który w pierwszej kolejności wybrałoby 8,8 procent Polaków.

Szczepionkę firmy AstraZeneca, która w ostatnim czasie wzbudza kontrowersje, wskazało jedynie 3,4 procent Polaków, ale jest to więcej, niż rosyjską szczepionkę Sputnik V, którą wybrało 1,9 procent badanych. Na ostatnim miejscu z 1 procentem znalazł się preparat chińskiej produkcji.

15,1 procent badanych powiedziało, że „nie ma to dla nich znaczenia”, a 29,1 procent nie potrafiło wybrać.

Badanie UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie "Gazety Wyborczej" zostało przeprowadzone w okresie 12-14 marca 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl