Coraz bliżej metropolii

Piotr OlechnoZaktualizowano 
Coraz bliżej powstania metropolii warszawskiej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji kończy prace nad projektem ustawy, który na przełomie marca i kwietnia ma trafić do Sejmu, a w życie wejść w 2010 r.

Powstająca od ponad roku koncepcja utworzenia metropolii wciąż się zmienia m.in. pod naciskiem PSL. Pod koniec ubiegłego tygodnia swoje propozycje przedstawili marszałkowie województw.

Metropolia ułatwi przede wszystkim rozwój gmin przylegających do Warszawy

Zgodnie z założeniami nowej ustawy status metropolii dostaną odgórnie tylko aglomeracje powyżej 2 mln mieszkańców, czyli Warszawa i Katowice wraz z otaczającymi je miejscowościami.

Pozostałe obszary, które aspirowałyby do miana metropolii, nie mogą skupiać mniej niż pół miliona mieszkańców, przy gęstości zaludnienia nie mniejszej niż 200 mieszkańców na 1 km kw.

Mniejsze miejscowości będą mogły stworzyć związki miejskie, gdy porozumieją się z sąsiednimi gminami np. by wprowadzić wspólny bilet na komunikację czy razem budować drogi.

Nowe założenia to efekt negocjacji PO z koalicyjnym PSL. Jeszcze w maju ub.r. projekt ustawy zakładał, że metropolii w Polsce będzie 12. Miały powstać wokół największych polskich miast m.in. Warszawy, Poznania, Krakowa, Trójmiasta czy Katowic. Mniejsze poczuły się jednak pokrzywdzone. Ludowcy uznali wtedy, że wspieranie rozwoju wielkich miast odbędzie się kosztem tych mniejszych oraz wsi.

Jedną z najtrudniejszych kwestii okazało się źródło finansowania zadań metropolii. Na początku do ich budżetów miały trafiać pieniądze z podatków. Obecny projekt przewiduje jednak inne rozwiązanie.

- Samorządy tworzące aglomerację będą się składać na wspólne zadania i wspólnie ubiegać o dotacje unijne - mówi prof. Michał Kulesza, współautor projektu ustawy o metropoliach.
Marszałkowie w ubiegłym tygodniu postulowali powrót do starego pomysłu, a konkretnie: przekazywania na jej rzecz 5-procentowego odpisu od VAT. Resort spraw wewnętrznych na to się nie zgadza. - Metropolii nie potrzebne są dodatkowe pieniądze - uważa Kulesza.

Zarządzać metropolią ma rada gmin. Resort proponuje, by na jej czele stał prezydent największego, natomiast marszałkowie wskazują siebie. Projekt zakładał też na początku, że to rady metropolii będą opracowywać plany zagospodarowania przestrzennego dla aglomeracji. Teraz dodatkowo akceptować chcą je marszałkowie województw.

- Nie rozumiem, dlaczego walczą o dodatkowe obowiązki, przecież już teraz mają dużo roboty przy zarządzaniu województwami - komentuje prof. Kulesza. MSWiA obiecuje, że przyjrzy się propozycjom marszałków.

Co metropolia da mieszkańcom? Pozwoli np. na stworzenie wspólnych planów przestrzennych, komunikacji, sieci dróg, polityki mieszkaniowej, sieci kanalizacyjnej, oczyszczania ścieków, zaopatrzenia w energię elektryczną, gaz czy wodę.

- Dzięki powstaniu metropolii uniknęlibyśmy takich problemów jak w przypadku budowy Trasy Olszynki Grochowskiej, gdy jedna gmina planuje przebieg drogi, a druga wyprzedaje położone tam grunty - chwali projekt Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Zdaniem Michała Olszewskiego, dyrektora stołecznego biura funduszy unijnych, metropolia będzie też efektywniej pozyskiwała środki unijne na inwestycje.

Wielu ekspertów uważa, że metropolia ułatwi rozwój gospodarczy głównie małych miejscowości podwarszawskich. Te w większości popierają ideę. - Współpraca gmin pozwoliłaby na przykład stworzyć wspólne wodociągi. Przez co woda czy odprowadzanie ścieków byłyby o wiele tańsze- uważa Jolanta Damasiewicz, burmistrz podwarszawskiego Halinowa.

Tego, które z gmin wejdą w skład metropolii, dowiemy się po przyjęciu projektu ustawy przez Sejm. Zostanie to też zawarte w rozporządzeniu rządu. Na początku mówi się o gminach bezpośrednio przylegających do stolicy. Potem mogłyby się przyłączać kolejne.

polecane: 60 Sekund biznesu: Ekonomia współdzielenia coraz popularniejsza.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie