COP24 w Katowicach: Światowa Organizacja Zdrowia...

  COP24 w Katowicach: Światowa Organizacja Zdrowia zaprezentowała raport dotyczący wpływu zmian klimatu na zdrowie

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na szczyvie klimatycznym ONZ w Katowicach Światowa Organizacja Zdrowia zaprezentowała raport dotyczący wpływu zmian klimatu na zdrowie
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Lucyna Nenow

  Podczas trwającego w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ (COP24) , Światowa Organizacja Zdrowia zaprezentowała raport dotyczący wpływu zmian klimatu na zdrowie. Wnioski? - Miliony istnień ludzkich można by uratować, dzięki zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza - czytamy w raporcie.
  Raport został przygotowany w oparciu o opinie ponad 80 przedstawicieli służby zdrowia, ekspertów akademickich oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i międzynarodowych agencji, którzy pracowali nad zmianami klimatu i zdrowiem przez ponad 30 lat.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  W raporcie podkreślono, że zmiany klimatu to największe wyzwanie, które stoi przed nami w XXI wieku.
  - Czynniki powodujące zmiany klimatyczne, głównie spalanie paliw kopalnych, mają ogromny wpływ na choroby oraz znaczny wkład w 7 milionów zgonów rocznie powodowanych przez zanieczyszczenia powietrza - wskazano w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia zaprezentowanym podczas COP24 w Katowicach.

  Czytaj koniecznie: COP24 Katowice. 8 FAKTÓW o szczycie klimatycznym PYTANIA i ODPOWIEDZI

  W dokumencie zaznaczono, że zanieczyszczenia powietrza, które powodują zły stan zdrowia oraz gazy cieplarniane, które powodują zmiany klimatu, są emitowane z wielu tych samych sektorów, w tym z energetycznego, mieszkaniowego, transportu i rolnictwa. Zanieczyszczenia klimatyczne, w tym czarny węgiel, metan i ozon, mają istotny wpływ na klimat i zdrowie.

  Dr Maria Neira, dyrektorka Departamentu WHO ds. Zdrowia Publicznego, Środowiskowych i Społecznych Determinantów Zdrowia przekazała, że tak naprawdę koszt zmian klimatu odczuwamy na co dzień, ponieważ mają one ogromny wpływ na nasze zdrowie. - Dlatego też potrzebne są szybkie i konkretne działania. Bez opóźnień - mówiła.  Co, zdaniem autorów raportu, należy teraz zrobić? Zidentyfikować i promować działania, których celem będzie ograniczenie zarówno emisji dwutlenku węgla, jak i zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym zobowiązaniem do ograniczenia emisji krótkotrwałych zanieczyszczeń. W raporcie zwrócono również uwagę na to, że należy uwzględnić kwestie zdrowotne w złożonych dobrowolnie zobowiązaniach do redukcji emisji.

  Inna, ważna rekomendacja zawarta w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia dotyczy mobilizowania prezydentów i innych przywódców do działań na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla i promowania zdrowia.

  Co jedzą policjanci podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach? Funkcjonariusze publikują zdjęcia w internecie.

  COP24 Katowice: Co jedzą policjanci podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach? Funkcjonariusze publikują zdjęcia

  19

  Fot. Internetowe Forum Policyjne, Mundurowi Dziękują Rządowi, Śląska Policja/Facebook  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?  COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powiedzieli, co wiedzą wszyscy

  Finezja ściemy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To ci dopiero odkrycie: proszę Państwa, słońce świeci!
  Jak widać w takich sprawach trzeba przygotowywać i ogłaszać specjalne raporty.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo