COP24: Kontrowersyjny pawilon Katowic z węglem na szczycie klimatycznym. Strzał w kolano czy celowy zabieg? Tłumaczy prezydent

Arkadiusz Nauka
Arkadiusz Nauka
COP24: katowicki pawilon z węglem to strzał w kolano? Zobaczcie zdjęcia
COP24: katowicki pawilon z węglem to strzał w kolano? Zobaczcie zdjęcia Arek Gola
Jak można pokazywać węgiel na szczycie klimatycznym? - grzmią zagraniczni, i nie tylko goście COP24 w Katowicach, komentując w ten sposób pawilon przygotowany przez miasto-gospodarza tegorocznego szczytu klimatycznego. Rzeczywiście stoisko Katowic na COP24 wzbudza wiele kontrowersji. Zobaczcie jak z tego pomysłu tłumaczy się Marcin Krupa, prezydent Katowic

Pawilon Katowic na COP24

Zobaczcie zdjęcia pawilonu:

W halach, ustawionych na szczyt klimatyczny w Katowicach znajdziemy kilkadziesiąt pawilonów przygotowanych przez przedstawicieli wielu krajów świata.

Ekologiczne meble i wyposażenie pawilonów na COP24. Tak prezentują się kraje na szczycie klimatycznym

Najwięcej kontrowersji budzi jednak pawilon miasta gospodarza COP24, czyli Katowic. Na stanowisku miasta króluje bowiem węgiel, i to zarówno w tradycyjnej postaci, jak i w postaci kosmetyków z węglem (jak np. mydło) czy też biżuterii zrobionej właśnie z węgla. Choć z drugiej strony katowickiego pawilonu jest dużo zieleni, to i tak najwięcej dyskutuje się o tym, czy wypada promować węgiel na szczycie klimatycznym.

Przechadzając się w okolicach pawilonu, można usłyszeć głosy oburzenia, głównie z ust zagranicznych gości COP24. Marcin Krupa, prezydent Katowic przekonuje jednak, że taka była idea, bo miasto chciało pokazać proces transformacji.

- Chcemy pokazać to, co było, to, co jeszcze jest istotne dla nas, ale też drogę istotną dla nas - mówi Marcin Krupa. - Chcemy podążać do zielonego, chcemy mieć czyste powietrze, ale musimy pokazać też to, co z węgla dzisiaj można zrobić. W miejscu, w którym teraz jesteśmy stała kopalnia węgla kamiennego, a dzisiaj mamy tutaj strefę kultury - dodaje prezydent Katowic.

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Darek
Pan Prezydent Katowic ukazał nagą prawdę .W Katowicach i okolicznych miastach wydobywa się węgiel .A wieczorami w domach jednorodzinnych pali się czym popadnie .np kolorowymi gazetami , plastykowymi butelkami , pampersami i w zasadzie wszystkim co się da "puścić " z dymkiem :)
O
O/S
cala Polska zostala nakreslona na szybko na kolanie...jakies sto lat temu, a Katowice i wschodni Gorny Slask brutalnie wyrwane z innej rzeczywistosci do polskiej, obludnej macochy...jakies 95 lat temu
k
katowiczanin
Sprawę można by uratować. Codziennie dodawać coraz więcej trawy i zielonego, tak żeby ostatniego dnia była już tylko trawa i zielone bez węgla. Byłoby takie ładne przejście z gospodarki węglowej na eko.
G
Gość
Przez właśnie takie błędy jak to okropne stoisko Katowice zaprzepaściły lata pracy nad zmianą wizerunku. Tylko ktoś bez wyobraźni mógł wybrać taki projekt stoiska na konferencję klimatyczną. Gdyby chociaż było jakoś wyjątkowe, ale to zwykła buda z OSB nakreślona na szybko na kolanie.
Wróć na i.pl Portal i.pl