COP24 Katowice: podpisano dokument końcowy szczytu klimatycznego ONZ [ZDJĘCIA]

Magdalena Grabowska
Dokument końcowy szczytu klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach podpisano w sobotę 15 grudnia 2018
Dokument końcowy szczytu klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach podpisano w sobotę 15 grudnia 2018 Magdalena Grabowska
Globalna konferencja klimatyczna ONZ – COP24 w Katowicach oficjalnie się zakończyła. Wszystkie strony uczestniczące w COP24 podpisały dokument końcowy w sobotę, 15 grudnia, 2018 r. późnym wieczorem, po godzinie 23. Negocjatorzy ze 196 państw i Unii Europejskiej przez dwa tygodnie pracowali nad Pakietem katowickim, wdrażającym Porozumienie paryskie.

Dokument końcowy COP24 opublikowano 15 grudnia po godz. 23.

Konferencję kończącą COP24 przesuwano kilkakrotnie. Na początku miała rozpocząć się o godz. 12, później o godzinie 14., 18., a skończyło się na 21.30. Na sesji plenarnej Michał Kurtyka, prezydent COP24, pytał o sprzeciw w danych punktach końcowego dokumentu.

PISALIŚMY:
COP24 Katowice bez porozumienia. Prezydent Duda: Mamy nadzieję
COP24: Antynagroda Skamielina Roku została przyznana w tym roku Polsce. Dlaczego?

Biżuteria z węgla to jeden z gadżetów promocyjnych, jakie przygotowano dla uczestników szczytu klimatycznego. W zwykłym sklepie z pamiątkami w centrum śląskiego miasta takie coś nikogo by nie dziwiło. Ale nieco dziwnie wygląda wisiorek z bryłą węgla sprzedawany w miejscu, w którym mówi się o rezygnacji z tego surowca.

Co dziwiło na COP 24? Subiektywny ranking DZ ZDJĘCIA

Mimo to udało się sfinalizować sprawę. Ogłoszono przyjęcie dokumentu końcowego.

- W obliczu braku głosów sprzeciwu decyzja zostaje podjęta - powiedział Michał Kurtyka.

Zobacz zdjęcia:

Zadaniem poszczególnych państw uczestniczących w COP24 będzie podjęcie działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza lub 1,5 stopnia Celsjusza, czyli powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej. W porozumieniu zwrócono też uwagę na pochłanianie dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy.

Kilkanaście dni intensywnych prac przyniosło efekty w postaci domknięcia poszczególnych obszarów zasad realizacji Porozumienia paryskiego, zawartego w 2015 roku. W ciągu dwóch tygodni przedyskutowano cały szereg kwestii – zarówno zasadniczych, jak też bardzo szczegółowych i technicznych – składających się na skomplikowany i trudny dokument. Wśród nich znalazły się m.in. finanse, transparencja czy adaptacja.

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach to świetna okazja do prezentacji dla miast, państw i organizacji.

COP24 Katowice: Stoiska państw, krajów i organizacji. Kto za...

- Pracowaliście nad tym pakietem przez trzy lata. Gdy mamy do czynienia ze stanowiskami blisko 200 Stron, nie jest łatwo dojść do porozumienia w sprawie umowy tak wieloaspektowej i technicznej. W tych okolicznościach każdy krok naprzód był wielkim osiągnięciem. I za to Wam dziękuję. Możemy być z siebie dumni – powiedział podczas sesji plenarnej podsumowującej szczyt Prezydent COP24 Michał Kurtyka. - Nasze wspólne wysiłki nie polegały jedynie na produkcji tekstów, czy bronieniu narodowych interesów. Kierowaliśmy się poczuciem odpowiedzialności za los ludzi i zaangażowaniem w losy Ziemi, która jest domem naszym i pokoleń, które przyjdą po nas – dodał.

Stoisko Katowic na COP24, widok z przodu - tu jest zieleń. Za tymi ściankami - węgiel

COP24 w Katowicach. Pawilony krajów. Zobaczcie stoiska na sz...

W Katowicach, w ramach COP24, pojawiły się liczne głowy państw, szefowie rządów oraz blisko 100 ministrów środowiska i spraw zagranicznych z całego świata. Dzięki konsensusowi, jaki przy ich ogromnym zaangażowaniu osiągnęły Strony, Katowice stały się po Kioto i Paryżu kolejnym kamieniem milowy na drodze do zrównoważonej globalnej polityki klimatycznej. W Regułach Katowickich poszczególne Strony przyjęły ścieżki, którą każda z nich będzie podążać w zakresie intensyfikacji działań na rzecz ochrony klimatu.

Zobacz także:
Sześć osób z mocnym przekazem na COP24 Katowice

- Dziś mogę głośno powiedzieć – w Pakiecie Katowickim w zrównoważony, uczciwy sposób uwzględnione zostały interesy wszystkich Stron – mówił prezydent COP24 Michał Kurtyka. - Ale co ważniejsze, jego wpływ na świat będzie pozytywny. Dzięki niemu uczynimy wielki krok w kierunku realizacji ambicji zapisanych w Porozumieniu paryskim. Ambicji, które sprawią, że nasze dzieci spojrzą kiedyś wstecz na nasze dziedzictwo i uznają, że ich rodzice podjęli właściwe decyzje w ważnym, dziejowym momencie.

Z inicjatywy polskiej Prezydencji podczas COP24 przedstawiono również trzy deklaracje, które zostały szeroko poparte przez inne Strony. Już pierwszego dnia Szczytu COP24 prezydent Andrzej Duda ogłosił deklarację o solidarnej i sprawiedliwej transformacji.

ZOBACZ TEŻ:
Niepełny sukces na COP24 Katowice: zniknęła część ważnych zapisów

Jej przyjęcie było najważniejszym punktem Szczytu Głów Państw i Szefów Rządów. Kolejnego dnia, przedstawiono wspólną inicjatywę Polski i Wielkiej Brytanii Katowickie Partnerstwo dla Elektromobilności, prezentowaną w obecności Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta COP24 Michała Kurtykę. Klimatu”.

W drugiej części szczytu ogłoszono deklarację „Lasy dla klimatu”. W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister środowiska Henryk Kowalczyk, prezydent COP24 Michał Kurtyka oraz Paola Deda reprezentująca UNECE.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Arnold Schwarzenegger w Katowicach

Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: COP24 Katowice: podpisano dokument końcowy szczytu klimatycznego ONZ [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl