COP24: Antynagroda Skamielina Roku została przyznana w tym roku Polsce. Dlaczego?

MJ, BW
COP24: Polska dostała niechlubną nagrodę "Skamielina Roku". Dlaczego?Przeglądaj galerię:
COP24: Polska dostała niechlubną nagrodę "Skamielina Roku". Dlaczego?Przeglądaj galerię: Arkadiusz Gola / Polska Press
COP24: Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach Polska dostała Skamielinę Roku. Antynagrodę od ekologów przyznano nam za wykorzystywanie węgla oraz fakt, że sponsorem COP są m.in: Tauron, PGNiG oraz JSW.

Polska dostała Skamielinę Roku

Skamielina Roku pierwszy raz w historii została przyznana gospodarzowi szczytu klimatycznego ONZ - zarówno polskiej prezydencji, jak i polskiemu rządowi. Głównym powodem, dla którego Polska została tak negatywnie oceniona przez obserwatorów szczytu była "promocja węgla, blokowanie negocjacji oraz ograniczanie swobód obywatelskich".

Dlaczego Polska została uznana Skamieliną Roku? Przeglądaj zdjęcia:

- Seria wpadek na początku szczytu, czy to ze strony polskich władz, czy organizatorów okazała się tylko przygrywką - mówi Bohdan Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska. - Polska jako gospodarz szczytu nie zrobiła prawie nic, żeby zmierzyć się z kryzysem klimatycznym. Szumne zapowiedzi Mateusza Morawieckiego i Michała Kurtyki na otwarciu okazały się puste, prawdziwą twarz polskiej polityki pokazał Andrzej Duda, mówiąc o 200 latach węgla, co przecież stoi kompletnie w sprzeczności z głosem nauki. Ta bowiem stwierdza wyraźnie: zostało nam 12 lat na ambitne działania, w Polsce oznacza to konieczność odejścia od węgla do 2030 roku - podkreśla.

Jak dodaje Paweł Szypulski, koordynator działu klimat i energia w Greenpeace Polska, polska prezydencja przez długi czas miała zwlekać ze stworzeniem formalnej przestrzeni negocjacyjnej.

- Dopiero pod koniec, pod dużą presją ze strony delegacji i organizacji społecznych uchyliła trochę drzwi, ale na tym się skończyło. Zamiast na ambicje i zaangażowanie w proces negocjacji, Polska postawiła na promocję węgla i robienie dobrej miny do złej gry. To nieodpowiedzialne, by w obliczu katastrofy klimatycznej promować węglowy skansen - mówi Szypulski.

- Przykro było słuchać reprezentacji Polski, wspierającej węgiel jednocześnie z takimi dyplomatami, jak Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, który trzykrotnie pojawił się w Katowicach i mówił o kryzysie klimatycznym jako zagrożeniu egzystencjalnym dla całej ludzkości, czy jak reprezentacje krajów najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu, które dosłownie walczą o przetrwanie. Zawodzimy jako gospodarz szczytu klimatycznego, zostaje jeszcze cień nadziei, że na ostatniej prostej zmądrzejemy - mówi dyrektor Pękack.

COP24: katowicki pawilon z węglem to strzał w kolano? Zobaczcie zdjęcia

COP24: Kontrowersyjny pawilon Katowic z węglem na szczycie k...

Bussines Insider pisze: - Jak tłumaczą ekolodzy z CAN (Climate Action Network), głównym powodem otrzymania „nagrody” było promowanie węgla przez Polskę podczas szczytu klimatycznego. Organizacje zarzucają też polskiej prezydencji blokowanie negocjacji podczas szczytu.

Dlaczego Polska została uznana Skamieliną Roku? Przeglądaj zdjęcia:

Nie bez znaczenia był także fakt, że wśród sponsorów COP znalazły się polskie firmy kojarzone z wykorzystywaniem paliw kopalnych Były to m.in.: Tauron, PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) oraz JSW (Jastrzębska Spółka Węglowa).

PISALIŚMY:
Greenpeace na COP 24: Kraje uprzemysłowione, a w tym Polska, muszą zrezygnować z węgla do 2030 roku

Portal Business Insider cytuje także Pawła Szypulskiego z Greenpeace:

- Polska prezydencja przez długi czas zwlekała ze stworzeniem formalnej przestrzeni negocjacyjnej. Dopiero pod koniec, pod dużą presją ze strony delegacji i organizacji społecznych, uchyliła trochę drzwi, ale na tym się skończyło. Zamiast na ambicje i zaangażowanie w proces negocjacji, Polska postawiła na promocję węgla i robienie dobrej miny do złej gry – powiedział

Szczyt klimatyczny w Katowicach

Przypomnijmy: Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach potrwa do 14 grudnia. Głównym celem obrad, jakie od prawie dwóch tygodni odbywają się w stolicy województwa śląskiego, jest stworzenie tzw. rulebook, czyli zbioru zasad, które pozwolą wprowadzić w życie postulaty określone w porozumieniu paryskim w 2015 roku.

CZYTAJCIE TEŻ:
Andrzej Duda na COP24 w Katowicach: Mamy węgla jeszcze na 200 lat. Czy rzeczywiście tak jest?

Wiele wskazuje na to, że katowicki szczyt zakończy się brakiem porozumienia. Na naszych łamach mówiła o tym dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej Karolina Baca-Pogorzelska. '

- Na razie słyszymy, że negocjacje nieco utknęły w martwym punkcie i szanse na porozumienie w piątek (14 grudnia), czyli tak, jak powinien skończyć się szczyt, są niemal żadne - tłumaczyła.

Całą rozmowę Bartosza Wojsy z Karoliną Bacą-Pogorzelską znajdą Państwo pod poniższym linkiem:
Karolina Baca-Pogorzelska o COP24: Negocjacje utknęły w martwym punkcie

Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: COP24: Antynagroda Skamielina Roku została przyznana w tym roku Polsce. Dlaczego? - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl