Condohotele na celowniku inwestorów. Nowy trend na rynku nieruchomości

Jakub Nieckarz, PVI
W świadomości Polaków nieruchomości to jedna z najbardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i zyskowności.
W świadomości Polaków nieruchomości to jedna z najbardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i zyskowności. Wojtek Wojtkielewicz
Trwający od kilku lat boom na inwestowanie w nieruchomości wciąż koncentruje się na kupowaniu mieszkań i samodzielnym ich wynajmowaniu. Silne zainteresowanie inwestorów rynkiem nieruchomości coraz silniej kieruje ich uwagę na produkty typowo inwestycyjne - condo- i aparthotele, które pozostawały nieco na marginesie całego rynku. Inwestycje w segment condo-, uchodzące do niedawna za dość niszowe, rośną jednak bardzo dynamicznie.

Inwestycje w mieszkania na wynajem – trudny biznes

W świadomości Polaków nieruchomości to jedna z najbardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i zyskowności. Taki pogląd jest jak najbardziej uzasadniony, nie tylko względami psychologicznymi, ale także obserwacjami rozwoju sytuacji zarówno na rynku światowym, jak i rodzimym. Polscy inwestorzy podążają szlakiem przetartym już przez finansowych potentatów, dla których nieruchomości są jednym z głównych aktywów. W polskich warunkach dominującą formą inwestowania w nieruchomości jest kupno mieszkania i czerpanie przychodów z jego wynajmu. Ten najpopularniejszy nad Wisłą model opiera się jednak na samodzielnym zajmowaniu się wszystkimi czynnościami związanymi w wynajmem. Wymaga to dużego osobistego zaangażowania, a dodatkowo - zwłaszcza dla początkujących - skutkuje niezbyt wysoką efektywnością tego typu działalności.

Inwestorzy szukają dochodowej i wygodnej alternatywy

Na naszym rynku wciąż brakuje możliwości zorganizowanego inwestowania w nieruchomości. Można stwierdzić, że poprzedni boom z lat 2006-2009 trochę wszystkich zaskoczył, co sprawiło, że próby jego wykorzystania często kończyły się rozczarowaniem. Dotyczyło to zarówno decyzji indywidualnych zakupów mieszkań, jak i działalności funduszy inwestycyjnych, które starały się wykorzystać bardzo dobrą koniunkturę. Doświadczenia tamtego okresu nie zostały w pełni wykorzystane, choć widać pewne nowe tendencje. W obecnej fazie wzrostu rynku nieruchomości - wciąż przy dominacji inwestycji indywidualnych - pojawiają się też nowe formy, zmierzające do tworzenia produktów typowo inwestycyjnych, oferujących bezpieczeństwo kapitału i możliwość osiągania satysfakcjonujących zysków.

Condo- i aparthotele – rynek rośnie o blisko 75 proc.

Jedną nich są obiekty typu condo- i apartholetelowego, łączące indywidualną własność lokali ze zorganizowanym sposobem zarządzania nimi, zapewniającym wyższą efektywność oraz uwalniającym inwestora od ich bieżącej obsługi. Początkowo tego typu obiekty lokalizowane były niemal wyłącznie w najbardziej atrakcyjnych miejscowościach turystycznych. Od niedawna powstają one jednak również w dużych miastach, dających możliwość intratnego zagospodarowania zarówno ruchu turystycznego, jak i obsługi klientów biznesowych. To rynek wciąż młody, ale rozwijający się bardzo dynamicznie.

Jak wynika z najnowszego raportu „Aparthotele/Condohotele w największych polskich miastach”, opracowanego przez portal inwestycjewkurortach.pl, od 2016 r. uruchomiono lub zaplanowano 29 projektów typu condo-, oferujących łącznie 6474 jednostek (apartamentów).

Porównanie stanu ustaleń poprzednie edycji raportu sprzed dwóch lat, gdy w trakcie realizacji i w planach było 3713 jednostek, z obecnymi wynikami wskazuje na wzrost o 174 proc. Łączna liczba 10 187 jednostek zlokalizowanych w największych miastach obejmuje obiekty już eksploatowane, jak i będące w fazie realizacji oraz planowane. Tak duża dynamika wzrostu pokazuje skalę zainteresowania produktami typowo inwestycyjnymi na rynku nieruchomości. Ich rosnąca popularność wynika nie tylko z wyższych - w porównaniu z najmem indywidualnym – zysków, z reguły gwarantowanych przez operatorów przez kilka lat. Oprócz względnie wysokiej rentowności plusem takiej inwestycji jest przede wszystkim model biznesowy zakładający minimalne osobiste zaangażowanie się inwestora w obsługę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek
Mam już jedno mieszkanie, które zakupiłem raczej pod wynajem długoterminowy. Mam to szczęście, że znajduje się w mieście, gdzie studenci stanowią dużą grupę, więc przez cały czas jest wynajmowane. Jednak drugą nieruchomość, którą postanowiłem kupić był apartament w condohotel. W kompleksie Wisełka Apartamenty i Spa zagwarantowane mam, że stopa zwrotu nie będzie niższa niż 7 proc. Co więcej zwrot dotyczy całego kompleksu, a nie tylko mojego apartamentu.
W
Waldek
Wkrotce biura nieruchomosci beda pozamykane bo..mnie bedzie cgetnych do zakupu nieruchomosci.Powod...baaardzo wygorowane ceny mieszkan i domow ktore sa do sprzedazy...Wkrotce stanie sie tak jak na zachodzie ..np.we Wloszech tez byly drogie mieszkanie 8lat temu..a teraz piekne mieszkanie nad morzem kupisz za 100000 zl.tj.25000 euro..i tyle biur nieruchomosci pozamykanych...
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu