Co z barierą graniczną z Białorusią? Wiceszef MSWiA zapowiada uszczelnienie

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Ze względu na powtarzające się, mimo zabezpieczeń, nielegalne przekroczenia granicy przez migrantów podjęta została decyzja o rozpoczęciu prac nad rozbudową i uszczelnieniem bariery - przekazał wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że rząd chce zlikwidować słabości bariery fizycznej i elektronicznej.

Spis treści

Posiedzenie ws. wschodniej granicy

W środę w Sejmie odbyło się posiedzenie połączonych komisji obrony narodowej oraz administracji i spraw wewnętrznych, na którym przedstawiono informację szefów MSWiA i MON na temat stanu przygotowania wschodniej granicy Polski do obrony. Chodzi o presję migracyjnej i działania hybrydowe ze strony władz Białorusi i Federacji Rosyjskiej.

Dyskusja, z uwagi na głosowania w Sejmie została przerwane; ma być kontynuowana w innym terminie.

Celem uszczelnienie bariery

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek (KO), przedstawiając informację resortu, zaznaczył, że ze względu na powtarzające się, mimo zabezpieczeń, nielegalne przekroczenia granicy przez migrantów podjęta została w ostatnich tygodniach decyzja o rozpoczęciu prac nad rozbudową i uszczelnieniem bariery.

"Bariera nie jest szczelna i wymaga działań, które doprowadzą do zwiększenia skuteczności" - powiedział. Dodał, że działania te będą miały szeroki wymiar; prowadzone są w tej chwili już prace z udziałem zewnętrznych ośrodków naukowo-technicznych, które oceniają proponowane rozwiązania.

Mroczek mówił, że granica na odcinkach z Białorusią i Rosją jest stale nadzorowana przez patrole piesze, przy użyciu pojazdów, a także statków powietrznych.

"Zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej na wymienionych odcinkach realizuje obecnie ponad 3 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej" - poinformował.

Zaznaczył, że resort podjął decyzję o zwiększeniu liczby funkcjonariuszy SG oraz zakupie nowego sprzętu i wyposażenia.

Wiceszef MSWiA, odpowiadając na pytania posłów o konkretne działania w celu uszczelnienia granicy, przekazał, że "to będą bardzo poważne koszty i w szerokim zakresie".

"Chcemy zlikwidować słabości zarówno bariery fizycznej, jak i bariery optoelektronicznej" - powiedział.

Pieniądze z UE na wzmocnienie granicy

Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk przekazał, że wzmocnienie zapory dotyczące odcinków rzek zostało dofinansowane ze środków UE kwotą prawie 44 mln zł. Podkreślił, że realizacja projektu przewidziana jest na okres od października 2023 r. do końca czerwca 2025 r.

"Jeśli chodzi o kwestie dotyczące nowych inwestycji, Komisja Europejska postanowiła przeznaczyć 2 mld euro dodatkowych środków. Jeszcze nie ma alokacji tych środków, natomiast będziemy zabiegać o to, żeby znacząca część z tych środków trafiła do Polski" - powiedział Duszczyk.

Straż Graniczna o sytuacji na granicy

Komendant główny Straży Granicznej gen. bryg. Robert Bagan przekazał, że prawie dwuletnie doświadczenie funkcjonariuszy pozwala stwierdzić, że "musimy barierę w pewien sposób udoskonalić".

Dodał, że najczęstsze metody forsowania bariery to rozginanie prętów bariery lewarkami samochodowymi, cięcie za pomocą przenośnych szlifierek zasilanych akumulatorami, które są dostarczane migrantom przez służby białoruskie, pokonywanie bariery za pomocą drabin, a także przejścia przepustami wodnymi.

"Modernizacja ma polegać na kilku elementach - w zakresie usprawnienia bariery elektronicznej, jak również fizycznej" - mówił.

Dodał, że obecnie SG oczekuje na wydanie opinii na temat modernizacji przez Politechnikę Śląską.

SG zamierza wzbogacić barierę o dodatkowe kamery i dodatkowe punkty świetlne. Kamery mają zostać zainstalowane także w przepustach wodnych. "Dążymy do tego, aby samą barierę, jej poszczególne przęsła wzmocnić belkami poprzecznymi" - mówił Bagan. Ma to zapobiec rozginaniu prętów lewarkami.

Mają zostać również zbudowane wieże obserwacyjne o wysokości ok. 70 m i będą obejmować zasięgiem prawie 10 km terenu. SG chce także kupić drony pionowego startu i wprowadzić system rozróżniania przez system elektroniczny "swój-obcy". Zbudowana zostanie także droga biegnąca wzdłuż granicy; obecna droga techniczna jest - jak powiedział komendant SG - wyeksploatowana.

Sytuacja się nie zmienia

Wiceszef MON Cezary Tomczyk (KO), przedstawiając informację MON, przekazał, że główne kierunki przerzutu migrantów w ciągu ostatnich miesięcy się nie zmieniły. Nie odnotowano także zmian w taktyce działania. "Od początku roku wzdłuż granicy polsko-białoruskiej zaobserwowana jest zwiększona działalność bezpilotowych statków powietrznych. Charakter aktywności i przeznaczenie bezpilotowych statków powietrznych wykorzystywanych przez stronę białoruską pozostaje bez zmian - czyli monitorowanie i rozpoznanie sił zbrojnych, ale także testowanie reakcji" - powiedział.

Dodał, że w operację prowadzoną od lipca 2021 r. zaangażowanych było w 2021 r. średnio 5605 żołnierzy, w 2022 r. - średnio 6755 żołnierzy, w 2023 r. - średnio 3079 żołnierzy, w 2024 r. - średnio 4600 żołnierzy.

"Od początku funkcjonowania operacji Gryf wystawiono prawie 280 tys. posterunków obserwacyjnych i zrealizowano ponad 250 tys. patroli; zatrzymano ponad 42 tys. osób nielegalnie przekraczających granicę państwową" - powiedział Tomczyk.

Odcinek lądowy granicy Polski z Białorusią zabezpiecza w tej chwili bariera fizyczna o długości 186 kilometrów oraz bariera elektroniczna o długości 206 kilometrów. Bariera elektroniczna ma zostać wybudowana również w miejscach, gdzie ze względów technicznych nie było możliwe wybudowanie zapory fizycznej, czyli wzdłuż rzek Bug, Świsłocz i Stoczanka, o łącznej długości 219 kilometrów.

Odcinek granicy lądowej z Rosją zabezpiecza bariera fizyczna o długości 198,5 kilometra oraz bariera elektroniczna.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl