Co wybrać - kursy programowania czy studia stacjonarne?

Materiał informacyjny ITS
Osoby, które chcą związać swoją przyszłość z branżą IT stoją przed dużym dylematem, jakim jest wybór odpowiedniego źródła nauki programowania. Najpopularniejszymi miejscami, które przygotowują do zawodu programisty są uczelnie wyższe oraz zdobywające coraz większą popularność szkoły programowania. Z czym wiąże się wybór poszczególnych opcji i która lepiej spełni Twoje potrzeby? Odpowiedzi postaramy się udzielić w tym artykule!

Czas trwania kursu

Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy uwzględnić zestawiając ze sobą studia stacjonarne i szkoły programowania jest oczywiście czas, jaki przeznaczymy na naukę. Edukacja na uczelni trwa od 3 (studia licencjackie), do 4 (studia inżynierskie) lub nawet 5 lat (studia magisterskie), w zależności od tego, jaki stopień chcemy uzyskać. Czas trwania kursu programowania to natomiast zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, w zależności od tego, na jaką szkołę się zdecydujemy. Jak widzimy, kurs programowania trwa znacznie krócej, ale to wcale nie oznacza, że nie jest w stanie przygotować do zawodu programisty.

Sposób nauczania

Kolejną, niezwykle istotną w tym porównaniu kwestią jest sposób nauczania, który w tych miejscach diametralnie się różni. Studia nastawione są zdobycie szerokiej i bardzo ogólnej wiedzy na temat technologii informacyjnych. Zdecydowana większość zajęć skupia się na teorii, aniżeli praktyce. Zupełnie inaczej jest w przypadku szkół programowania.

Przykładowo, w szkole programowania ITS aż 80% programu każdego kursu to zajęcia praktyczne. Kursanci uczą się tworzyć własne projekty, dzięki czemu budują pierwsze aplikacje do portfolio, którym mogą pochwalić się przyszłym pracodawcom. To niezwykle istotne, szczególnie podczas szukania pierwszej pracy w IT.

Wielkość grup

Nie od dziś wiadomo, że praca w mniejszych grupach zwiększa efektywność nauki. Doskonale wiedzą o tym twórcy szkół, gdzie liczebność grupy nie przekracza 10 osób. Takie rozwiązanie sprawia, że trenerzy mogą mieć indywidualne podejście do każdego kursanta i wyjaśnić wszystkie problemy czy wątpliwości każdej osoby.

Zasada małych grup nie dotyczy uczelni wyższych. Na roku może być nawet powyżej 300 osób i to dla tylu osób prowadzone są wspólne wykłady. Ćwiczenia oraz wszelkiego rodzaju warsztaty odbywają się co prawda w mniejszych grupach, jednak nie są one tak kameralne, jak w przypadku szkół programowania i liczą zazwyczaj od 15 do 30 osób.

Osoby przekazujące wiedzę

Na uczelni duża część wykładowców to osoby, które informatykę i programowanie znają głównie z książek i teorii. Nie śledzą przez to najnowszych narzędzi i dostępnych na rynku rozwiązań, przez co istnieje ryzyko, że ich wiedza może być nieaktualna. Nie wiedzą także, jak wygląda specyfika pracy w zespole developerskim oraz jak efektywnie przygotować się do rekrutacji w IT.

Trenerzy w szkołach programowania to zazwyczaj osoby, które pracują aktywnie w branży IT. Mają wieloletnie komercyjne doświadczenie, którym dzielą się z kursantami. Ich przygotowanie oraz aktualna wiedza “z pierwszej ręki” sprawiają, że osoby, które nauczają są gotowe, aby wkroczyć na rynek IT.

Profil absolwenta

Osoba po studiach informatycznych posiada wykształcenie wyższe i szerokie możliwości, jeśli chodzi o rozwój zawodowy w branży IT. Niestety, jeżeli podczas studiów nie tworzyła po godzinach własnych projektów i nie ukierunkowała się na wybraną dziedzinę, może mieć problem ze znalezieniem pierwszej pracy w IT. Może się bowiem okazać, że jej wiedza jest zbyt ogólna i posiada zbyt mało praktycznych umiejętności z wybranej specjalności czy też języka programowania.

Absolwent kursu programowania nie ma co prawda tak rozległej wiedzy z wielu dziedzin informatyki, ale jest znacznie lepiej przygotowany do konkretnej specjalizacji w IT, takiej jak przykładowo Junior Java Developer, Junior Frontend Developer czy tester oprogramowania. Jego umiejętności i wiedza są kompletne, aby rozpocząć poszukiwania pierwszej pracy w IT w wybranym kierunku.

Kurs nie zapewnia co prawda wyższego wykształcenia, ale absolwenci szkół takich jak ITS zdobywają cenny certyfikat, potwierdzający ich umiejętności, który może być nawet bardziej istotny dla przyszłego pracodawcy niż dyplom ukończenia studiów.

Nauka programowania wymaga wiele wytrwałości, samodyscypliny i motywacji. Niezależnie od tego, jaką ścieżkę nauki wybierzesz, pamiętaj, żeby się nie poddawać, ponieważ efekty Twoich starań już wkrótce mogą zaowocować wymarzoną pracą w branży IT!

Dodaj ogłoszenie