Co wie o tobie ubezpieczyciel OC? Teraz dowiesz się dzieki dostępowi do historii ubezpieczenia

Maja Piotrowska AIP
Jarosław Jakubczak
Kierowcy, którzy chcą pobrać z Portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego swoją historię ubezpieczenia OC - mogą już zrobić to online. UFG wprowadził znaczne ułatwienia weryfikacji ich tożsamości, co powoduje, że teraz cały proces odbywa się w zaledwie kilka minut.

To właśnie historia ubezpieczenia i szkód OC - brana jest pod uwagę przez towarzystwa - przy kalkulacji składki za tę polisę. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku - właściciele aut zadali już ponad 30 tysięcy pytań o dane w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG. Szczególnie ciekawi tego co wiedzą o nich ubezpieczyciele - są młodzi mężczyźni, zamieszkali głównie w zachodnich regionach kraju - czyli ci, którzy za polisy OC, zazwyczaj płacą najdrożej.

- Zamiast przesyłania skanu dowodu osobistego w celu weryfikacji tożsamości - osoba zakładająca teraz konto na portalu UFG - ma możliwość wybrania weryfikacji online, która odbywa się w ciągu kilku sekund. Kierowca podaje tylko dane ze swojego dowodu osobistego, a my je weryfikujemy online w dostępnych rejestrach – mówi Małgorzata Ślepowrońska, członek zarządu UFG. – Ta ścieżka znacznie przyspiesza założenie konta na Portalu Funduszu i pobranie własnej historii ubezpieczenia OC – dodaje Roman Kusyk, dyrektor Biura Rozwoju i Zarządzania Projektami UFG. Wyjaśnia też, że cała procedura jest bezpieczna, a Fundusz wykorzystuje podane dane wyłącznie do weryfikacji tożsamości. Tylko w dwóch pierwszych tygodniach od udostępnienia tego sposobu weryfikacji, wybrało go ponad 1500 nowych użytkowników Portalu.

Najczęściej swoją historię OC sprawdzają mężczyźni

Przy zakupie polisy OC – ubezpieczyciele, standardowo już, weryfikują historię naszego ubezpieczenia w ogólnopolskiej bazie polis Funduszu. Właściciele pojazdów mogą sprawdzić co na ich temat wiedzą ubezpieczyciele. Pobranie własnej historii OC z bazy UFG jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce. By to zrobić wystarczy zarejestrować się na portalu Funduszu www.ufg.pl i założyć konto - a po weryfikacji tożsamości – aktywować konto i pobrać online swoją historię OC.

Wśród osób, które odpytują bazę UFG o własną historię OC - przeważają mężczyźni. Największą grupę - prawie 50 procent - stanowią tu trzydziestokilkulatkowie. Interesujące, że największy odsetek sprawdzających swoją historię OC w grupie właścicieli pojazdów, jest w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim, czyli tam gdzie ceny polis OC są statystycznie najwyższe. Kolejne zaś są regiony o największej liczbie zarejestrowanych pojazdów czyli: mazowieckie i śląskie. Łącznie w 2016 roku kierowcy zadali do Funduszu 48 tysięcy zapytań o swoją historię ubezpieczenia, zaś w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku – już ponad 30 tysięcy zapytań.

Przy wyliczaniu składki za OC ubezpieczyciel sprawdza historie ubezpieczenia

Ogólnopolska baza polis UFG jest ‘żywym systemem’, stale uaktualnianym – dlatego też sporadycznie mogą pojawić się w niej rozbieżności między danymi przesłanymi przez ubezpieczycieli, a stanem faktycznym - znanym właścicielowi pojazdu. Część pojawiających się rozbieżności może wynikać z niezgłoszenia, ubezpieczycielom przez kierowców, istotnych informacji dotyczących ich samochodów (np. o sprzedaży auta: gdy nie zgłosimy tego faktu ubezpieczycielowi, wypadki spowodowane przez nowego właściciela będą przypisywane jego poprzednikowi). Warto zatem sprawdzać czy wszystkie dane w bazie UFG są kompletne. W przypadku ujawnienia niezgodności swoich danych - należy wyjaśnić je bezpośrednio u ubezpieczyciela, który przesłał tę informację do bazy polis Funduszu, gdyż tylko on ma odpowiednią dokumentację oraz możliwość poprawienia danych i przesłania - dokonanej korekty - do bazy polis. UFG jest administratorem tej bazy i nie może poprawiać danych źródłowych ubezpieczycieli.

W Polsce jest ponad 23 miliony pojazdów, których właściciele mają obowiązek wykupić co roku polisę odpowiedzialności cywilnej (OC). Przy wyliczaniu składki za nią - ubezpieczyciele sprawdzają w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG - historię ubezpieczenia danego kierowcy. W szczególności sprawdzają liczbę spowodowanych przez niego kolizji i wypadków komunikacyjnych oraz wysokość wypłaconych odszkodowań. W zależności od tej historii - stosują odpowiednie zwyżki bądź zniżki składki za OC na kolejny rok. Sprawdzenie tego co na nasz temat wiedzą ubezpieczyciele w zakresie komunikacyjnego OC nabiera istotnego znaczenia dla kierowców właśnie teraz, w okresie rosnących cen polis.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rr
Wysokość składki można sobie samemu wyliczyć na kalkulatorze cuk.
t
tomek
te odszkodowania to i tak śmiech na sali.Ze swojej strony mogę polecić firmę CrashPlus,potrafi uzyskać dość duże dopłaty do odszkodowania.Podrzucam kontakt dla zainteresowaych :
570660879
Dodaj ogłoszenie