Co tam, panie w polityce? Bez zmian?

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Jaka będzie rozpoczynająca się dzisiaj kolejna kadencja Sejmu? Na razie wszystko wskazuje, że w porównaniu do ostatnich czterech lat wielkich zmian nie będzie. Czy aby na pewno?

WIDEO: Trzy Szybkie

Prawo i Sprawiedliwość ma większość w Sejmie i spokojnie stworzy rząd. Jego skład niewiele będzie się różnić się od tego, którym kierował do tej pory Mateusz Morawiecki. Nominacje na ważne stanowiska wciąż będą budzić kontrowersje (rekomendacje dla Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego), ale burza wokół nich w końcu przycichnie. Tam, gdzie PiS nie będzie miało dominującej pozycji (Senat), spróbuje politycznej korupcji, a jeśli się nie uda przeciągnąć kogoś na swoją stronę, zapewne wymyśli, jak zmarginalizować znaczenie tego gremium.

Opozycja wciąż bardziej zainteresowana jest sobą niż tym, jak skutecznie odsunąć PiS od władzy. Działania i decyzje poszczególnych partii sprawiają wrażenie, jakby bardziej szykowały się do objęcia najlepszej pozycji po porażce PiS, choć niewiele robią w tym kierunku, by do tej porażki doszło, bardziej czekając na to, aż PiS samo się tak podłoży, że wyborcy będą mieli dość.

Ewentualne zmiany w polskiej polityce zależne będą od kilku czynników. Jeżeli PiS nie uda się przejąć Senatu albo go zmarginalizować, maszynka przepychania ustaw w ekspresowym tempie się zatnie, a opozycja będzie mieć więcej czasu na krytykowanie rozwiązań proponowanych przez PiS. Ważne też, jak będzie zachowywać się Konfederacja i czy na stałe wywalczy sobie miejsce jeszcze bardziej po prawej stronie niż PiS. I czy PiS będzie w stanie spełnić obietnice złożone w ostatniej kampanii. Albo przekonać większość, że choć tego nie zrobi, to i tak będzie fajnie.

Największe znaczenie dla przebiegu obecnej kadencji będą mieć przyszłoroczne wybory prezydenckie, bo jeśli wygra je kandydat opozycji, większość sejmowa może nie wystarczyć do wprowadzania jeszcze bardziej radykalnych zmian niż przez ostatnie cztery lata.

Na pytanie: „co tam, panie w polityce?”, będzie dużo łatwiej odpowiedzieć za pół roku, właśnie po wyborach prezydenckich.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Co tam, panie w polityce? Bez zmian? - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

z dedykacją dla proletariatu dla którego socjalizm był nieakceptowalny

Zapalasz się, słyszę twój szept

"trochę starań i świat jest nasz"

powiedzmy tak- za parę lat

milion na koncie a także jacht

nie łam głowy, jak ty to uzbierasz

tylko samorządowcem zostań teraz

Ledwo mnie znasz, tyle już masz

planów, jakbyś wieki mnie znał

siedzimy tu godziny pół

zahaczyłeś prawie o ślub

wybacz chłopcze, gdy się tak uśmiecham

wybacz proszę- lecz nie na to czekam...

Wszystko, czego dziś chcę

pamiętaj o tym

zostać posłem

tam i z powrotem

Więcej mi nic nie trzeba, nie trzeba

Dodaj ogłoszenie