Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co się zmieni w dostepie do darmowej pomocy prawnej

Marek Niedźwiecki
Darmową pomoc prawną otrzymać mogą m.in. osoby, które ukończyły 65 lat
Darmową pomoc prawną otrzymać mogą m.in. osoby, które ukończyły 65 lat Fot. 123rf
Już za kilka miesięcy usługi nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielane w 1500 punktach rozsianych po całej Polsce, świadczone będą każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Przed kilkunastoma dniami, 30 lipca br. prezydent RP podpisał nowelizację ustawy z 5 sierpnia 2015 r., która obecnie będzie nosić tytuł Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Najważniejsze zmiany, które wejdą w życie za kilka miesięcy, od 1 stycznia 2019 r., przewidują znacznie szerszy dostęp do pomocy oraz możliwość świadczenia nowych rodzajów usług.

Wtedy, zgodnie z nowelizacją ustawy, usługi będą świadczone każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Na razie, do końca roku 2018, ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną w około 1500 punktach na terenie całego kraju otrzymać mogą:

  • młodzież do 26. roku życia
  • osoby, które ukończyły 65 lat
  • osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej
  • osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny
  • kombatanci i weterani
  • zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną
  • kobiety w ciąży.

W Łodzi w 2016 r. udzielono 6.212 porad, w tym 3.035 w punktach uruchomionych przez organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego, wyłonione w konkursie ofert. Z kolei w 2017 r. udzielono łącznie 6.631 porad, w tym 3.355 - przez organizacje pozarządowe.

Najliczniejszą grupą korzystającą z porad prawnych były osoby powyżej 65 roku życia (34 % w 2016 r. i 35 % w 2017 r.). Najczęściej udzielano wsparcia w interpretacji: prawa cywilnego (31 % porad - dane z 2016 r.; 40 % porad - 2017 r.), prawa spadkowego (16 % porad - dane z 2016 r.; 24 % porad - 2017 r.) i prawa rzeczowego (13 % porad - dane z 2016 r.; 15 % porad - 2017 r.). Były to sprawy konsumenckie, umowy, sprawy administracyjne i urzędowe, a często z zakresu prawa rodzinnego czy karnego.

Nieodpłatna pomoc prawna po nowym roku

W podpisanej przez prezydenta RP nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej wprowadzono nową kategorię pomocy - nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla osób w trudnej sytuacji życiowej. - Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie to szerzej niż tylko nieodpłatna pomoc prawna - podkreślał prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej poprzedzającej podpisanie ustawy. - To pomoc osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, osobom, które nie są w stanie sobie poradzić sobie z rozwiązaniem pewnych życiowych problemów - tłumaczył prezydent. Wśród tych problemów są między innymi: problem zadłużenia, skomplikowane sprawy mieszkaniowe oraz z zakresu zabezpieczenia społecznego.

Sceptyczne wobec prezydenckiej ustawy jest Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, które negatywnie oceniło uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 15 czerwca 2018 roku ustawę, wskazując, że przyjęte w niej rozwiązania nie będą prowadziły do realizacji zakładanych celów, w szczególności nie spowodują zwiększenia dostępności usług prawnych. - Ustawę należy jednoznacznie ocenić jako obarczoną tak dużą liczbą wad, że jej przyjęcie spowoduje dysfunkcjonalność całego systemu przedsądowej pomocy prawnej. Przyjęte rozwiązania, jak choćby brak jasnej i precyzyjnej definicji poradnictwa obywatelskiego, prowadzić będą do obniżenia standardów bezpieczeństwa prawnego obywateli - uważa Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.

Zobacz też:Będąc prawnikiem zawsze przypominam startupom, że nie ze wszystkim warto biegać do prawnika

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki