Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić gdy ukradną portfel

Anna Jarmuż
Razem z portfelem tracimy zwykle wszystkie dokumenty.
Razem z portfelem tracimy zwykle wszystkie dokumenty. Magdalena Garstka
Co zrobić, gdy padniesz ofiarą kieszonkowca lub zgubisz portfel? Zwykle oznacza to stratę nie tylko pieniędzy, ale również dokumentów. W naszym cyklu "I co wtedy robić?" podpowiadamy, do kogo zwrócić się z naszym problemem w pierwszej kolejności oraz, gdzie i w jaki sposób wyrobić nowe prawo jazdy, dowód, kartę płatniczą czy kredytową.

1. Utrata dowodu osobistego może oznaczać poważne kłopoty. Dlaczego? Istnieje możliwość, że złodziej podszyje się pod swoją ofiarę i narobi za nią długów. Jeżeli dokument został skradziony, należy niezwłocznie powiadomić o tym policję. Nasze zgłoszenie ma obowiązek przyjąć każdy komisariat. Najlepiej, gdy od razu poprosimy policjanta o wypisanie zaświadczenia o zgłoszeniu przestępstwa. Przyda się to, podczas załatwiania spraw w urzędzie. Kolejny krok to zgłoszenie zaginięcia dokumentu w urzędzie gminy (wydział ewidencji ludności). Jeżeli znajdujemy się daleko od miejsca zamieszkania, udajemy się do najbliższego urzędu. Obowiązkiem gminy jest wydanie zaświadczenia, które będzie ważne do chwili wydania nowego dowodu. Jeżeli przypuszczamy, że dokument się nie znajdzie, to od razu składamy wniosek o wydanie nowego. Potrzebne będzie do tego: wniosek, dwie fotografie, dowód uiszczenia opłaty (wysokość 30 zł), odpis skróconego aktu urodzenia. Na nowy dowód poczekamy około miesiąca. Zaginięcie dokumentu zgłaszamy również w banku, w którym posiadamy konto. Tu także przyda się zaświadczenie z policji. O potwierdzenie zgłoszenia przestępstwa prosimy też w banku.

2. Razem z portfelem często ginie także prawo jazdy. Co wtedy zrobić? Procedura jest podobna jak w przypadku utraty dowodu. W pierwszej kolejności należy zgłosić się na policję. Z zaświadczeniem o zgłoszeniu kradzieży udajemy się do urzędu gminy (wydział komunikacji). Aby wyrobić nowy dokument potrzebne jest: zdjęcie, potwierdzenie opłaty (70 zł), zaświadczenie o kradzieży z policji, dowód osobisty (w przypadku jednoczesnej utraty obu dokumentów okazujemy dokument tymczasowy, wydany w urzędzie gminy). Na nowe prawo jazdy musimy poczekać około 30 dni.

3. W przypadku, gdy wraz z portfelem tracimy kartę płatniczą niezwłocznie prosimy pracowników banku o zastrzeżenie karty. Można to zrobić telefonicznie, dzwoniąc na numer bankowej infolinii (czynny całą dobę) lub osobiście w dowolnym oddziale. W przypadku zgłoszenia telefonicznego w ciągu 7 dni musimy potwierdzić zgłoszenie na piśmie. O zaginięciu należy powiadomić także policję. Gdy stracimy kartę za granicą, oprócz swojego banku, powiadamiamy także Centrum Autoryzacji PolCard (tel. +48 22 515 31 50) i Światowe Centrum Pomocy (tel. +1 410 581 3836).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski