Co przyniesie przyszłość? Ile warte są prognozy i...

  Co przyniesie przyszłość? Ile warte są prognozy i przepowiednie na nowy rok? Prof. Łukasz Turski m.in. o książkach Yuvala Noaha Harariego

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Łukasz Turski - profesor nauk fizycznych specjalizujący się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej.Popularyzator nauki i publicysta,

  Łukasz Turski - profesor nauk fizycznych specjalizujący się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej.Popularyzator nauki i publicysta, miłośnik teatru. Związany z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Był jednym z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik, objął funkcję przewodniczącego rady programowej tej instytucji ©fot. Bartek Syta

  Człowiek nie jest komputerem. Człowiek jest maszyną analogową. Nie działamy według napisanego algorytmu. Dlatego, że w jednakowych sytuacjach potrafimy niejednakowo działać. My się nie powtarzamy - mówi prof. Łukasz Turski, fizyk.
  Łukasz Turski - profesor nauk fizycznych specjalizujący się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej.Popularyzator nauki i publicysta,

  Łukasz Turski - profesor nauk fizycznych specjalizujący się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej.Popularyzator nauki i publicysta, miłośnik teatru. Związany z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Był jednym z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik, objął funkcję przewodniczącego rady programowej tej instytucji ©fot. Bartek Syta

  Przeszła Panu kiedykolwiek przez głowę myśl, że chciałby Pan być nieśmiertelny?
  Nie. Nie chciałbym być nieśmiertelny, bo nie wiem, co to znaczy. Nie lubię mówić o czymś, co jest kiepsko zdefiniowane i czego nie można dobrze określić. Czy nieśmiertelność ma być związana z czasem życia wszechświata? To jest bez sensu.

  A przynajmniej taka, żeby dłużej żyć?
  Czyli mówimy o tym, że nieśmiertelnie znaczy - długo?
  Ale, w jakim sensie długo? Czy nieśmiertelność oznacza, że miałbym być w takim stanie, w jakim jestem dzisiaj? Trudno mi chodzić, mam różne schorzenia. Czy może pani pyta mnie o tę nieśmiertelność, kiedy miałem 40, albo 35 lat? A może, kiedy miałem 60? A zatem znów - co to znaczy?

  Co cię czeka w 2019 roku? HOROSKOP QUIZOWY 2019

  To znaczy - długo i w zdrowiu.
  Kiedy miałem lat 40, to moje życie istotnie różniło się od tego, kiedy miałem 60, bo zupełnie co innego wiedziałem i inaczej reagowałem na różne rzeczy. Jako czterdziestolatek żyłem w komunizmie. Kiedy rano ubierałem się do pracy i zerwało mi się sznurowadło przy bucie, to zaczynałem myśleć o tym, jak tu się zaprosić na wykład do Berlina, bo to było najbliższe miejsce od Warszawy, gdzie można było kupić sznurowadła. A jak miałem lat 60, to ten problem przestał istnieć. Interesowało mnie zupełnie co innego. A teraz na powrót znajduję się w sytuacji, kiedy moje wewnętrzne sprawy i marzenia zaczynają kolidować z otaczającą mnie rzeczywistością i widzę, że w tej rzeczywistości, nie tylko zresztą polskiej, realizacja wielu rzeczy, na których mi zależy będzie trudna. Zastanawiam się więc, w której z tych faz miałbym się zatrzymać.

  W której?
  Nie umiem udzielić odpowiedzi. Nie wiem czy byłbym szczęśliwy żyjąc 300 lat pod presją kupowania sznurowadeł w Berlinie (śmiech).  I żyjąc w komunie.
  No, tak. Nieśmiertelność więc jest pojęciem nieokreślonym. A poza tym każdy człowiek, w szczególności w moim wieku ma naturalne, maleńkie marzenia o nieśmiertelności, jak to, żeby być całkowicie przytomnym na przykład na weselu u wnuków. Żeby nie siedzieć w kącie jako dziadziuś, który się ślini. Oczywiście, każdy człowiek ma pragnienie dostatecznie długiego życia, ale trzeba je połączyć z definicją stanu tego życia.

  Pragnienie dotyczy tego, aby życie było długie, zdrowe i szczęśliwe.
  Ale co to znaczy szczęśliwe? Pojęcie szczęścia zmienia się u człowieka w czasie. Miałem zupełnie inne pojęcie o wielu rzeczach, kiedy miałem lat 20, 30, potem 50 i 60 i teraz, kiedy mam 75 lat.

  ZOBACZ TEŻ | PRZEPOWIEDNIE NA 2019 ROK MROŻĄ KREW W ŻYŁACH. CZY TO WSZYSTKO WYDARZY SIĘ NAPRAWDĘ?  Panie Profesorze, 30 lat temu 75-latek, jeżeli w ogóle dożył tego pięknego wieku, to miał gorzej, niż dzisiejszy 75-latek, który może korzystać z dóbr nowoczesnej medycyny.
  To zależy od konkretnego człowieka. Pamiętam, w latach 80. byłem w Niemczech, na uniwersytecie w Getyndze. Na jedno z seminariów, czy może był to wykład, przyszedł leciwy pan. Widać było, że jest] niezwykle sprawny, przytomny, mówiący, partycypujący. Zapytałem, kto to jest. I co się okazało. Kiedy w latach 20. XX wieku tworzyła się mechanika kwantowa, powstała tak zwana reguła Hunda. I usłyszałem, że to był właśnie Friedrich Hund. Umarł, jak miał 101 lat. Jak go poznałem, był w doskonałym stanie zdrowia. Zachował przytomność umysłu. Dla niego to musiała być niesamowita frajda widzieć do jakiego stopnia ten dział nauki, który współtworzył, ta cywilizacja, wyglądała w latach 80., potem 90.

  Ale czy dziś powiedzenie, że wszyscy umrzemy nadal jest takie pewne?
  Absolutnie pewne! Jest mi z tego powodu przykro, ale gwarantuję pani, że umrzemy.
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  świat za sto lat

  oszołom z radia maryja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  jeśli w ogóle on będzie jeszcze istniał to będzie on w znacznym stopniu zislamizowany. Na pewno zismalizowana zostanie cała Europa zachodnia. nasze wnuki będą nas wyklinać i przeklinać

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahaha nieprzewidywalny analog !Człowiek to najbardziej przewidywalny głupol. Od setek lat

  zakłada sobie pętlę na szyję i niczego się nie uczy. To idiota który w swojej masie woli być (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  niewolniczym doświadczalnym zwierzątkiem niż zorganizować sobie życie bez polityków i bandziorów patologicznych degeneratów na których jak nic innego pragnie harować do końca świata.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo