Co Polacy sądzą o nowoczesnych technologiach jądrowych i budowie SMR-ów w swoim sąsiedztwie? „To jest zaskakujące"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
57 proc. respondentów uważa, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpieczne, wynika z najnowszego badania IBRiS, przygotowanego na zlecenie PKN ORLEN. – Szczególnie po przełomie lutego i marca z ubiegłego roku zaobserwowaliśmy wyraźny wzrost zainteresowania Polaków i preferencji związanych z energią atomową – mówi nam Marcin Duma, prezes zarządu IBRiS. Pierwszy w Polsce mały reaktor jądrowy może powstać w pobliżu jednej z siedmiu miejscowości. Jednocześnie prezes PKN Orlen przekazał w środę, że do końca 2023 roku przedstawione zostaną kolejne potencjalne lokalizacje dla SMR-ów.

Spis treści

– Małe reaktory modułowe to przede wszystkim źródło stabilnej, zeroemisyjnej i bezpiecznej energii, które ułatwi przeprowadzenie w Polsce transformacji energetycznej – powiedział podczas spotkania prasowego Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN. – Wyniki badania IBRiS dowodzą, że rozumie to także większość Polaków, którzy popierają technologię SMR, a nawet zgodziliby się na budowę takiej elektrowni w swoim bliskim sąsiedztwie – dodał.

Wyraźna większość Polaków postrzega nowoczesne technologie jądrowe jako bezpieczną i stabilną metodę produkcji energii, na której można oprzeć zeroemisyjną energetykę przyszłości, wynika z najnowszego badania IBRiS.

Co Polacy sądzą o SMR-ach?

– Przeprowadziliśmy badanie dotyczące percepcji energetyki, źródeł energii przez Polaków. Zarówno tych preferowanych, jak i tych, których mogliby się obawiać – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marcin Duma, prezes zarządu IBRiS. – Trochę więcej miejsca w tym badaniu poświęciliśmy energetyce atomowej: dużemu atomowi i małemu atomowi – dodaje.

Jak tłumaczy, Polacy generalnie spotkali się z określeniem małych reaktorów jądrowych, czyli tzw. SMR (z ang. small modular reactors) i jak podaje, kojarzą je jako bezpieczną technologię. – Dzieje się tak, ponieważ ta technologia jest dosyć nowa, dodatkowo będzie to technologia implementowana w Polsce z Zachodu – wymienia. – To są wszystko elementy, które budują poczucie bezpieczeństwa przy jej zastosowaniu w naszym kraju – dodaje.

– 57 proc. badanych Polaków uważa, że SMR-y będą technologią bezpieczną. Jeżeli weźmiemy pod uwagę różne rodzaje energii, 39 proc. ankietowanych jest za rozwojem energii atomowej. Czy jest jakieś źródło, które uzyskało więcej wskazań? Tak, jest to energetyka wiatrowa – mówi ekspert.

Duma nie ukrywa, że stosunek do energii atomowej, w Polsce został ukształtowany przez wydarzenia w latach 80. ubiegłego wieku, czyli poprzez katastrofę w Czarnobylu. – Jednak od tego czasu mieliśmy wydarzenia, które w jakiś sposób przytłumiły te lęki - zauważa.

Polacy za energią atomową

Jak wyjaśnia dalej, z jednej strony to korzystanie z technologii zachodnich, a z drugiej strony bezpośrednie zagrożenie dla naszej stabilności energetycznej przez Rosję. – Szczególnie po przełomie lutego i marca z ubiegłego roku zaobserwowaliśmy wyraźny wzrost zainteresowania Polaków i preferencji związanych z energią atomową – mówi.

Co to oznacza? Jak wyjaśnia, jeżeli energia atomowa nie była w „ogonku”, ale gdzieś w środku stawki preferowanych źródeł energii, to obecnie jest drugim, najczęściej wskazywanym przez Polaków źródłem energii, które chcieliby, żeby Polska rozwijała.

– To, co jest zaskakujące w tym badaniu, to to, w jaki sposób w poszczególnych lokalizacjach, w których te zakłady mają powstać, odpowiadali respondenci. Okazuje się, że w tych miejscach, akceptacja dla tej technologii jest wyższa niż średnia ogólnopolska – podsumowuje.

Do końca roku przedstawione zostaną kolejne lokalizacje, w których powstaną SMR-y

PKN ORLEN i Synthos Green Energy - firmy utworzyły konsorcjum, które zamierza do 2030 roku uruchomić co najmniej jeden reaktor BWRX-300 firmy GE Hitachi. W kwietniu br. ogłoszono listę 7 optymalnych lokalizacji pod budowę pierwszych SMR-ów.

Oto lista miejsc:

  • Włocławek,
  • Ostrołęka,
  • Stawy Monowskie (okolice Oświęcimia),
  • Kraków,
  • Dąbrowa Górnicza,
  • okolice Warszawy,
  • Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna (Tarnobrzeg/Stalowa Wola).

Podczas środowego spotkania Daniel Obajtek poinformował, że trwają prace, których celem jest ocena potencjalnych lokalizacji dla małych reaktorów jądrowych. Przyznał jednocześnie, że niektóre - po przeprowadzeniu wstępnej analizy - nie kwalifikują się „do podjęcia dalszych kroków”. – Nie odchodzimy od kwestii wskazania pozostałych 13 lokalizacji (dla SMR-ów – przyp. red.) do końca roku – podkreślił.

SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych” reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co Polacy sądzą o nowoczesnych technologiach jądrowych i budowie SMR-ów w swoim sąsiedztwie? „To jest zaskakujące" - Strefa Biznesu

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Żeby się czegoś bac ,to trzeba mieć albo zle doświadczenia,wiedzę albo ...wyobraznle.
P
Polak
Ale tu polskoiegomścierwa. Atom o Polask atom przyszłość.
P
Polak
ENERGETYKA, powinna BUDOWAĆ; SIECI PRZESYŁOWE, PRZYŁĄCZA, AUTOMATY OZE - REAKTOR.
P
Polak
ATOM i OZE, to PRZYSZŁOŚĆ Polski. Bez nich nie wytrzymamy, z; CENAMI PRĄDU, z ZANIECZYSZCZENIEM ŚRODOWISKA, ze [wulgaryzm]ĄCYMI RYBAMI, CHOROBAMI NOWOTWOROWYMI DZIECI.
N
NKWD
24 maja, 13:34, biskup:

Polacy za energią atomową...

Polacy za pis dzielcami!

Siema pedofilski biskupie z kibla Chojeckiego👺👧🏿💩

N
NKWD
24 maja, 13:34, biskup:

Polacy za energią atomową...

Polacy za pis dzielcami!

Knot ci w yapę komuszy , kacapski POdciepie spod Czarmobyla. zomo i ormo tobą glizdo bolszewicka i pedofilu .

Y
Yełopa Kolenda
Pozostałe 43 % w tym oglądacze tvnazi , nie wie o co chodzi
K
Katarzyn Lubnauer
24 maja, 14:00, Tt:

8 lat w bambuko robili POlakow .teraz wielce się tłumaczą ze dbają o POlaków .i ich bezpieczenstwo .wytlumaczcie tylko zasięg PO awarii lub wybuchu i wszyscy zrozumieja dlaczego ma POwstac wtych miejscach

Chrum chrum chrum kwiii kwii kacapie👺👀👀🐻‍❄️

p
pan Szczota
24 maja, 14:00, Tt:

8 lat w bambuko robili POlakow .teraz wielce się tłumaczą ze dbają o POlaków .i ich bezpieczenstwo .wytlumaczcie tylko zasięg PO awarii lub wybuchu i wszyscy zrozumieja dlaczego ma POwstac wtych miejscach

Wytłumacz sam, jeśli jesteś taki "mądry".

T
Tt
8 lat w bambuko robili POlakow .teraz wielce się tłumaczą ze dbają o POlaków .i ich bezpieczenstwo .wytlumaczcie tylko zasięg PO awarii lub wybuchu i wszyscy zrozumieja dlaczego ma POwstac wtych miejscach
Wróć na i.pl Portal i.pl