5/8
Chorwacja w pełni otworzyła granice dla obywateli RP –...
fot. Pixabay

CHORWACJA

Chorwacja w pełni otworzyła granice dla obywateli RP – zniesione zostały wszelkie obostrzenia oraz obowiązek odbywania kwarantanny po wjeździe do Chorwacji. Władze nie wymagają okazania testów na COVID-19 przy przekraczaniu granicy.

Obowiązkiem podróżnych wjeżdżających do Chorwacji jest stosowanie się do wymogów epidemiologicznych, o których obywatele są informowani podczas przekraczania granicy (wręczana ulotka) lub drogą elektroniczną.

Przekraczający granicę mają obowiązek przekazania służbie granicznej swoich danych kontaktowych (miejsce pobytu, nr telefonu komórkowego, e-mail), które będą mogły zostać wykorzystane wyłącznie w celach epidemiologicznych.

Podróżujący mogą skorzystać z aplikacji w celu dokonania rejestracji przyjazdu, co przyspieszy procedury podczas odprawy granicznej. Na podany adres e-mail zostaną przesłane zalecenia epidemiologiczne.

Pobyt w kraju

Podróżni korzystający z usług medycznych, a nieposiadający karty EKUZ (lub innego uznawanego w Chorwacji ubezpieczenia zdrowotnego) zobowiązani są do pełnej odpłatności za te usługi. Koszt prywatnej standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 20-30 EUR, a pobytu w szpitalu - ok. 50 EUR na dobę (bez kosztów ew. operacji oraz leków).

Aktualne informacje dotyczące zaleceń zdrowotnych i problemów związanych z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa można śledzić na stronie internetowej Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Zobacz obostrzenia w innych krajach ----->

6/8
Polacy oraz obywatele innych krajów UE wymienieni w...
fot. Pixabay

BUŁGARIA

Polacy oraz obywatele innych krajów UE wymienieni w rozporządzeniu Ministra Turystyki mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych. Nie podlegają oni także kwarantannie, chyba, że przylatują z następujących krajów: Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania i Szwecja (oraz z poza UE za wyjątkiem Serbii).

Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację, w której podaje swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii oraz deklaruje, że nie jest osobą chorą. W deklaracji należy podać także kraj, z którego się podróżuje przy czym wskazać należy wszystkie kraje przez które się przejeżdżało.

Aktualnie dopuszczalny jest tranzyt przez Bułgarię bez konieczności uzyskania zgody od policji bułgarskiej. Przy wjeździe do Bułgarii podróżny musi podpisać specjalną deklarację, że zobowiązuje się opuścić Bułgarię w ciągu 24 godzin od wjazdu. Należy także podać informację jaki jest cel przejazdu przez Bułgarię oraz podać kraj docelowy podróży.

Granicę bułgarsko-grecką można w ruchu osobowym przekraczać jedynie poprzez jedno przejście: Kulata-Promachon, tworzą się tam szczególnie w weekendy kilkunastokilometrowe kolejki (czas oczekiwania na wjazd do Grecji to około 5 godzin).

Pobyt w kraju

W związku ze zwiększoną liczbą przypadków zachorowań na koronawirusa wprowadzono ponownie nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych np. sklepach. W jednym miejscu nie może przebywać także więcej niż maksymalnie 30 osób, zaś w mało powierzchniowych sklepach więcej niż dwie osoby. Ponownie wprowadzono zakaz wstępu dla publiczności podczas imprez sportowych. Zamknięto bary i kluby nocne oraz dyskoteki, za wyjątkiem powierzchni na świeżym powietrzu.

Zobacz obostrzenia w innych krajach ----->

7/8
Władze niemieckie nie prowadzą kontroli granicznej przy...
fot. Pixabay

NIEMCY

Władze niemieckie nie prowadzą kontroli granicznej przy wjeździe z Polski. Kraj związkowy Meklemburgia – Pomorze Przednie nie zezwala na wjazd na swoje terytorium w przypadku jednodniowych wycieczek turystycznych.

Osoby przyjeżdżające z Polski do Niemiec nie podlegają kwarantannie. Zwolnienie z kwarantanny dotyczy również wszystkich podróży tranzytowych przez Niemcy. Władze niemieckie zapowiadają jednak ograniczenia w podróżach i wprowadzenie automatycznego obowiązku kwarantanny dla osób podróżujących z krajów lub regionów, w których wzrost zachorowań na koronawirusa wyniesie 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni.

Pobyt w kraju

We wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów oraz w wybranych budynkach użyteczności publicznej. W niektórych przypadkach należy dodatkowo zdezynfekować ręce. W przestrzeni publicznej należy zachować odstęp co najmniej 1,5 m.

Kierowcy nie mogą mieć nałożonej maseczki podczas jazdy samochodem przez Niemcy. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna. Władze niemieckie zalecają noszenie maseczek tym pasażerom, którzy nie należą do tego samego gospodarstwa domowego co kierowca.

Zobacz obostrzenia w innych krajach ----->

8/8
Obywatelom państw członkowskich UE, a także obywateli EOG...
fot. Pixabay

WĘGRY

Obywatelom państw członkowskich UE, a także obywateli EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz Serbii i Szwajcarii zezwala się na nieograniczony wjazd na terytorium Węgier. Są oni jednocześnie zwolnieni z obowiązku kwarantanny.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Polecamy

Niespodziewana wizyta szefa NATO w Kijowie. Padły ważne słowa

Niespodziewana wizyta szefa NATO w Kijowie. Padły ważne słowa

Były prezydent o zbliżających się wyborach. "Być albo nie być"

Były prezydent o zbliżających się wyborach. "Być albo nie być"

Najsmaczniejsze ciasta z rabarbarem. Poznaj 7 przepisów na wypieki, które są obłędne

Najsmaczniejsze ciasta z rabarbarem. Poznaj 7 przepisów na wypieki, które są obłędne

Zobacz również

Tragiczny wypadek! Nie żyje 15-letnia pasażerka motocykla. Kierowca walczy o życie

Z OSTATNIEJ CHWILI
Tragiczny wypadek! Nie żyje 15-letnia pasażerka motocykla. Kierowca walczy o życie

Koniec wypłat trzynastych emerytur 2024. To były miliardy dla emerytów i rencistów

Koniec wypłat trzynastych emerytur 2024. To były miliardy dla emerytów i rencistów