Co dalej z tą inflacją, czyli jak uniknąć pułapki kredytowej

  Co dalej z tą inflacją, czyli jak uniknąć pułapki kredytowej

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Co dalej z tą inflacją - to pytanie zadaje sobie wielu posiadaczy kredytów, zadają je sobie także osoby, które dopiero planują ich zaciągnięcie. Według danych GUS inflacja wzrosła z poziomu 3,6 proc. w styczniu do 5 proc. w maju w porównaniu do analogicznych miesięcy roku poprzedniego, aby w lipcu spaść do 4,1 proc. To poziom najwyższy od 10 lat, pozostający wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, ustalonego na 2,5 proc.

  Inflacja to wyższa rata


  Niepokój posiadaczy kredytów ma swoje uzasadnienie: wysokość inflacji może mieć wpływ na wysokość rat, które każdego miesiąca spłacają bankom.

  A to dlatego, że w przypadku złotowego kredytu o zmiennym oprocentowaniu banki ustalają zwykle wysokość oprocentowania w oparciu o wysokość stawki WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate), określającej cenę, po jakiej instytucje finansowe pożyczają sobie wzajemnie pieniądze.
  Jej wysokość w dużej mierze zależy od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, z kolei ta - podejmując swoje decyzje - kieruje się właśnie poziomem inflacji. Do tej stawki banki nakładają swoją marżę i w ten sposób ustalana jest stawka oprocentowania kredytu. A to oznacza, że wraz ze zmianą stawki WIBOR zmieniają się także kwoty odsetek, jakie comiesięcznie płacą kredytobiorcy.

  Czytaj też: Kredyt hipoteczny we frankach rzadki i tylko dla wybranych

  Zaplanuj "z zakładką"


  Okazuje się, że nawet stosunkowo niewielkie wzrosty stawki WIBOR mogą istotnie wpływać na wysokość rat. Przykładowo, przy 25-letnim kredycie w wysokości 100 tys. zł, z oprocentowaniem 6 proc. w skali roku, wzrost stawki WIBOR o zaledwie 1 pkt proc. może spowodować podwyższenie miesięcznej raty aż o blisko 10 proc. (9,3 proc., z ok. 644 zł do ok. 704 zł).

  Dlatego przy zaciąganiu kredytu warto rozważyć ryzyko związane z ewentualnym wzrostem inflacji, a określając kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na spłatę miesięcznej raty, i wysokość pożyczanej kwoty przyjąć bezpieczną zakładkę.

  Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdźmy, jak zmieniać się będzie wysokość płaconej przez nas comiesięcznej raty w sytuacji, gdyby stopy procentowe wzrosły znacząco. O sporządzenie symulacji wysokości rat dla różnego poziomu oprocentowania można poprosić doradcę kredytowego w banku lub w instytucji pośredniczącej. Można też zastosować uproszczone wyliczenie, posługując się kalkulatorami kredytowymi.

  Inflacja zwalnia uścisk


  Jaki ewentualny poziom inflacji przyjąć, sporządzając symulację? Na jakim poziomie inflacja utrzyma się w przyszłości? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

  Wzrost inflacji, którego byliśmy świadkami w ostatnich miesiącach, wynikał w głównej mierze z dynamicznego wzrostu cen żywności, paliw i surowców na światowych giełdach, w mniejszym stopniu - z podwyżek stawek VAT. W efekcie w ostatnim czasie RPP podnosiła stopy trzykrotnie, ale łącznie podwyżka wyniosła 0,75 pkt proc., a WIBOR sześciomiesięczny w ciągu roku wzrósł z poziomu 3,99 proc. do 4,84 proc., czyli o 0,8 pkt proc. Na szczęście dla kredytobiorców obecnie inflacja zwalnia swój uścisk. Już w czerwcu obniżyła się do poziomu 4,2 proc., a w lipcu - do 4,1 proc.

  Czytaj też: Mieszkania na kredyt nie znikną

  Eksperci NBP w ostatnim raporcie o inflacji z lipca 2011 prognozują, że w najbliższych miesiącach roczny wskaźnik inflacji wprawdzie będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, ale najgorsze już za nami. Jak wynika z ich projekcji, istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, że w tym roku wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych utrzyma się w przedziale 3,7-4,4 proc., a w 2012 r. obniży się do 2,1-3,4 proc., a w 2013 r. do 1,8-3,4 proc.

  Niektórzy fachowcy, np. ekspert rynków finansowych Piotr Kuczyński, ostrzegają jednak, że w bardziej odległej czasowo perspektywie inflacja może ponownie zacząć rosnąć. Pocieszeniem może być tylko to, że nasze płace też nie są odporne na inflację i zazwyczaj rosną razem z nią. Jeśli odpowiednio dostosujemy wysokość spłacanej raty kredytu do naszych zarobków, przyjmując odpowiednią zakładkę, to możemy nawet w niespokojnych czasach spać spokojnie.

  Projekt "Jak uniknąć pułapki kredytowej" dofinansowany jest ze środków Narodowego Banku Polskiego. W ramach akcji doradcy finansowi firmy Profit będą udzielali odpowiedzi na pytania czytelników, którzy wypełnią anonimową ankietę zamieszczoną na stronie Pulapkakredytowa.wp.pl

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo