Co dalej z fabryką Nestle w Kargowej? 700 osób może stracić pracę

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Nestle zatrudnia około 700 pracowników, w tym wielu mieszkańców samej Kargowej. Zniknięcie firmy z mapy miasta oznacza poważne konsekwencje finansowe
Nestle zatrudnia około 700 pracowników, w tym wielu mieszkańców samej Kargowej. Zniknięcie firmy z mapy miasta oznacza poważne konsekwencje finansowe Aleksandra Pazda
Czy firma Nestle, która jest jednym z największych pracodawców w gminie Kargowa będzie zmuszona przenieść zakład? Wszystko na to wskazuje. Głównym powodem jest obora, która ma zostać wybudowana w odległości około 120 metrów od fabryki. 700 osób obawia się, że zostaną bez pracy.

Kargowa z produkcją słodyczy jest związana od wielu, wielu lat. Słodka historia tego miasta rozpoczęła się w 1914 roku, kiedy to przybyły z Koblencji Żyd postanowił otworzyć tam fabrykę czekolady, kakao i słodyczy. Po wojnie fabryka stała się filią Wielkopolsko-Lubuskich Zakładów Przemysłu Cukierniczego "Goplana" z Poznania, produkując m.in. landrynki, krówki i drażetki. W 1993 roku swoją wytwórnię w Kargowej otworzyła również znana firma Nestle.

Ze wszystkich trzech fabryk dzisiaj funkcjonuje tylko ta ostatnia. Ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że i ona niedługo zniknie z mapy Kargowej. Powód? Obora, która ma powstać w odległości 120 metrów od zakładu.

Obora dla kilkuset krów

O tym, że w okolicach fabryki ma powstać obora wiadomo było już od 2015 roku, kiedy to rolnik Norbert Brambor dostał decyzję o warunkach zabudowy. W 2017 starosta wydał pozwolenie na budowę. W tej chwili pan Norbert jest już po drugim przetargu i pierwszy etap inwestycji musi zakończyć do czerwca przyszłego roku, ponieważ taki jest harmonogram projektu unijnego, z którego rolnik dostał 1 mln złotych dotacji.

Firma Nestle obawia się, że odór z obory wpłynie na pogorszenie jakości produktów, które są wysyłane do kilkudziesięciu krajów w ilości 29 tys. ton w ciągu roku. Dodatkowo jeśli w firmie zaczną pojawiać się szczury, konieczne będzie przeprowadzenie deratyzacji, co narazi firmę na straty szacowane w milionach złotych.

Konflikt narasta

Nestle Polska wystosowało pismo, w którym firma informuje, że możliwa będzie konieczność przeniesienia zakładu.

- W związku z planowaną budową obory wolnostojącej dla krów mlecznych w odległości 120 metrów od fabryki [...] Nestle Polska może być zmuszona do podjęcia decyzji o przeniesieniu zakładu w inne miejsce. Wskutek takiej decyzji miasto Kargowa z pewnością poniosłoby nie tylko wizerunkową, ale i finansową stratę. Przypominamy, że podatek od nieruchomości, który Nestle wpłaca do budżetu gminy wynosi 650 000 zł, a w kasie zostaje również 38 proc. podatku od osób fizycznych […] pracujących w fabryce – informuje firma.

Rolnik wystąpił z propozycją, że może zmienić lokalizację budowy obory, jednak ze względu na specyficzne położenie miasta, jest to niemożliwe. Znaczna część Kargowej jest objęta strefą ochrony rzeki Obrzycy, co uniemożliwia hodowlę zwierząt.

Pan Norbert zaproponował również, że może odsprzedać ziemię dla Nestle, jednak firma nie zgodziła się na to. Rolnik nie chce podawać dokładnej ceny, ale zapewnia nas, że kwota nie była wygórowana.

- To dowód na to, że firma nie chce zostać w tym miejscu. Jeśli by im zależało, to kupiliby ode mnie tą ziemię – komentuje Norbert Brambor.

700 osób obawia się o swoje posady

Pracowników nikt o zaistniałej sytuacji nie poinformował. Większość z nich dowiedziała się o wszystkim z lokalnej gazety.

- Nie było żadnego zebrania, nikt nam nic nie mówi. Boimy się, że nagle po prostu zamkną zakład, a my zostaniemy bez pracy – mówi nam pani Anna, która w firmie pracuje od kilkunastu lat.

Jerzy Fabiś, burmistrz Kargowej zapowiedział wszelką pomoc prawną, by jak najszybciej rozwiązać problem. Dlatego wznowił postępowanie na wniosek Nestle. Dostarczone do Urzędu Miejskiego ekspertyzy i analizy, przeprowadzone przez Ligę Ochrony Przyrody oraz przez profesora ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wykazały, że wybudowanie obory może nieść zagrożenie epidemiologiczne. Teraz te dokumenty zostaną wysłane do kolejnych trzech instytucji, by te obligatoryjnie wyraziły swoje opinie. Negatywne opinie będą podstawą do uchylenia decyzji środowiskowej przez burmistrza.

- Dla mnie bardzo ważna jest opinia pracowników - w większości mieszkańców gminy, niezadowolonych z planowanej inwestycji – odpowiada burmistrz.

PRZECZYTAJ TEŻ:
KARGOWA. POŻAR W FABRYCE NESTLE W KARGOWEJ. KONIECZNA BYŁA EWAKUACJA PRACOWNIKÓW

Zobacz wideo: Obora w holenderskim standardzie

wideo: Agencja TVN

Polecamy: Jak się tworzy kultowe produkty? Historia Ptasiego Mleczka

wideo: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z fabryką Nestle w Kargowej? 700 osób może stracić pracę - Gazeta Lubuska

Wróć na i.pl Portal i.pl