Co dalej z cenami paliw? Ekspert: To zależy od wielu czynników, w tym od czynników geopolitycznych

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Jak będzie się kształtowała sytuacja w przyszłości? – To zależy od wielu czynników, w tym od czynników geopolitycznych, które z oczywistych przyczyn, w obecnej chwili jest trudno prognozować – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jakie są rzeczywiste przyczyny wzrostu cen paliw i energii w Polsce? – Kluczowe wnioski są takie, że zarówno ceny energii elektrycznej, jak i paliw w dużej mierze zależą od czynników niezależnych od nas – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Jakub Bińkowski, członek zarządu, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

– Oznacza to, że nie mamy możliwości kształtowania cen ropy na rynkach, nie mamy możliwości kształtowania cen benzyny na rynkach. My jesteśmy biorcą tych cen – tłumaczy.

Obciążenie zostało zredukowane na "pewien czas"

– Dodatkowo te ceny z reguły są denominowane w dolarach, w związku z tym tutaj w grę wchodzi także kwestia kursowa – dodaje i podkreśla, że to są siły rynkowe na które nie mamy wpływu.

Do tego Bińkowski wskazuje na podatki, na które wpływ już mamy. – Potwierdza to wprowadzenie Tarczy Antyinflacyjnej, w ramach której to obciążenie podatkowe zostało zredukowane, co widzimy w cenach detalicznych – wyjaśnia. Jednocześnie zaznacza, że jest to rezultat obliczony na „pewien termin”, ponieważ to rozwiązanie będzie obowiązywało przez kilka miesięcy ( do końca lipca).

Jesteśmy biorcą cen

– Niestety, gdzieś na rynku światowym jesteśmy biorcą cen paliw, jak i w przeważającej części energii elektrycznej – mówi. – Ten stan rzeczy najprawdopodobniej przez dłuższy czas się nie zmieni – dodaje. – Optymistyczny akcent jest taki, że w szerszej perspektywie historycznej, przyszło nam żyć w epoce stosunkowo taniej energii elektrycznej i paliw mówi.

Jak będą się kształtowały ceny paliw w przyszłości? Zdaniem eksperta jest to trudne do oszacowania, ponieważ jest to uzależnione od sytuacji na rynkach światowych. – To odbicie, które obserwowaliśmy w ostatnim czasie, czyli te wzrosty cen, wynikało z szeregu czynników – mówi. – Nie zapominajmy, że zwiększył się popyt na paliwo, którego zaczęliśmy potrzebować po przerwie covidowej – dodaje.

Do tego dochodzi stosunkowo „słaba złotówka” w relacji do dolara, więc realnie za paliwo płaciliśmy więcej. – Jak będzie się kształtowała sytuacja w przyszłości? To zależy od wielu czynników, w tym od czynników geopolitycznych, które z oczywistych przyczyn, w obecnej chwili jest trudno prognozować – mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu