CNTI w Katowicach otwarte. To najnowocześniejszy obiekt w...

  CNTI w Katowicach otwarte. To najnowocześniejszy obiekt w Polsce [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  CNTI w Katowicach
  1/25
  przejdź do galerii

  CNTI w Katowicach

  W Katowicach otwarto w czwartek Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI w Katowicach), czyli nowy gmach Uniwersytetu Ekonomicznego. Budynek wybudowano w niemal dwa lata za 47 mln zł między ulicą Bogucicką a Murckowską, tuż obok kampusu UE i nad samym brzegiem Rawy.
  - Gmach już jest nazywany informatycznymi wrotami Katowic, a można jeszcze dodać, że jest sercem kampusu akademickiego – mówił prof. Leszek Żabiński, rektor UE, do licznych gości, których zgromadziła uroczystość przecięcia wstęgi w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk przypomniał, że w województwie jest 40 uczelni wyższych i 180 tys. studentów. - I takie inwestycje są tym ludziom bardzo potrzebne – dodał.

  Inwestycja przede wszystkim ozdobi jednak centrum Katowic.
  Gmach zaprojektowany przez katowickiego architekta Wojciecha Podleskiego nie dość, że dobrze wygląda, to jest przyjazny środowisku. Na dachu umieszczono systemy solarne, zaś elewacja częściowo pokryta jest dwukomorowym szkłem, które sprawi, że budynek nie będzie tracił ciepła. A na tym nie koniec ekologicznych rozwiązań.

  - Deszczówka, która będzie się zbierała na dachu zostanie następnie przefiltrowana i wykorzystywana w sanitariatach. W budynku zastosowano też pompy ciepła, które ciepło z komputerów wykorzystają do podgrzewania wody oraz w wentylacji mechanicznej – opowiadał projektant CNTI. W budynku działa też system regulacji światła, tzn. w zależności od tego czy dzień jest słoneczny czy nie, światło w budynku jest przyciemniane, albo rozjaśniane.

  Zastosowane w Centrum rozwiązania przede wszystkim mają jednak sprzyjać nauce i funkcjom budynku. Między innymi dlatego od strony ulicy Murckowskiej, gdzie natężenie ruchu jest bardzo duże, gmach pokryto kostką klinkierową, dzięki czemu do wnętrza nie przedostaje się hałas ulicy.

  Budynek jest też naszpikowany elektroniką, ale skrzętnie ukrytą. Znajdziemy w nim za to dziesięć laboratoriów komputerowych, które pomieszczą 350 osób, dwie sale seminaryjne na 110 osób, aulę dla 200, trzy sale konferencyjne, salę audytoryjną, bibliotekę, w której może być przechowywanych 60 tys. woluminów oraz czytelnię dla 160 osób i z której w przerwach można bezpośrednio wyjść na jeden z trzech tarasów CNTI od strony ulicy Bogucickiej, skąd rozciąga się wspaniała panorama Katowic.

  CNTI to w sumie około 7 tys. m kw. i siedem kondygnacji. Jednocześnie w budynku 800 osób będzie mogło korzystać z mobilnych i stacjonarnych stanowisk komputerowych. W gmachu znajduje się 150 punktów dostępu sieci komputerowej LAN, a cały budynek - i tarasy - objęty jest siecią wi-fi.

  Parkingi znajdują się wokół budynku, jest na nich około 200 miejsc postojowych i około 50 – pod kładką - dla rowerów.

  Efekt całość szpeci jedynie napis Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych, który pojawił się na dachu budynku od frontu. - Na napis nie miałem wpływu, na jego postawienie nalegała uczelnia, co potrafię zrozumieć. To kompromis, na jaki poszliśmy – wyjaśnił Podleski.

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
  *Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo