Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Claire L. Evans – Pionierki internetu. Nieopowiedziana historia kobiet, które stworzyły internet

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Claire L. Evans – Pionierki internetu. Nieopowiedziana historia kobiet, które stworzyły internet
Claire L. Evans – Pionierki internetu. Nieopowiedziana historia kobiet, które stworzyły internet Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Internet jest kobietą dlatego, że uwodzi, zarzuca sieci i sam jest siecią? A może jest taki, bo stworzyły go kobiety? Nic dziwnego, że Claire L. Evans swoją książkę „Broad Band”, na polskie potrzeby nazwaną „Pionierki internetu” okrasiła podtytułem „Nieopowiedziana historia kobiet, które stworzyły internet”.

I rzeczywiście – ta historia, szczególnie w krajach za żelazną kurtyną jest praktycznie znana jedynie nielicznym. Co mogło znaczyć w 1892 (sic!) roku ogłoszenie „A computer wanted”? W amerykańskiej prasie? Tłumaczka Magdalena Rabsztyn-Anioł wraz z Claire L. Evans wyjaśniają, że chodziło o osobę do „computations” czyli matematycznych obliczeń – w tym wypadku na potrzeby obserwatorium astronomicznego. I tak od sprawnych pań posługujących się algebrą historię internetu wywodzi owa Evans zabierając czytelników w fantastyczną podróż po Stanach Zjednoczonych i historii postępu. Historii tworzonej przez kobiety, szerzej chyba w ogóle nieznane.

Jak się okazuje niejaka Grace Hopper, matematyczka, wprowadziła już po II wojnie światowej przyjazny język programowania, niezależny od architektury komputera, Stacy Horn w latach 80. XX wieku zarządzała ze swojego mieszkania w Nowym Jorku pierwszą w świecie siecią społecznościową, a dzięki Elizabeth „jake” Feinler internet jest czymś więcej niż tylko zbiorem adresów IP. Ale zanim dojdziemy do www i hipertekstowych stron, poznamy uparte panie, które starały się uczynić maszyny obliczeniowe przyjazne ludziom i, przede wszystkim użyteczne dla zwykłych obywateli, nie tylko uczonych. Ich upór i wizjonerstwo pozwalają nam dziś zatracać się w odmętach sieci. Czyżby zrobiły to celowo?

To oczywiście żart, ale „Pionierki internetu” to bardzo poważna lektura historyczna, za to napisana z wielkim poczuciem humoru. Kto lubi literaturę faktu i chce wiedzieć więcej o początkach buszowania w sieci – nie zawiedzie się. I pozna kobiecą twarz, a właściwe twarze, internetu. Polecam.

Czytaj też: Kinga Wójcik – Poryw. Policjantka zdradza męża na lewo i prawo
Czytaj też: Katja Klengel – Słuchajcie dziewczyny! Książka graficzna dla każdej dojrzewającej nastolatki
Czytaj też: Robin Dreeke, Cameron Stauth – Jak czytać ludzi radzi agent FBI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny