Cisza nocna w sylwestra. Co nas obowiązuje? Zobacz, czy za hałas można dostać mandat podczas imprezy sylwestrowej

Paweł Milczarek
Paweł Milczarek
Organizujemy w mieszkaniu zabawę sylwestrową. Leje się szampan, są tańce, wszyscy dobrze się bawią i czekają na północ. Wtem do drzwi dzwoni policja. Powód? Zbyt głośne hałasy po godzinie 22. Czy za zakłócanie ciszy nocnej w sylwestra można dostać mandat?

Cisza nocna w sylwestra

Czy w noc sylwestrową obowiązuje cisza nocna? Okazuje się, że tak. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia cisza nocna obowiązuje tak jak zawsze, czyli między godz. 22.00 a 6.00 rano. Głośna muzyka, gwar rozmów i stukot obcasów podczas szalonej zabawy to normalne w sylwestrową noc.

Nie każdemu jednak musi się to podobać. Mieszkając w bloku czy w kamienicy trzeba liczyć się ze swoimi sąsiadami. Śmiechy, tańce i głośna muzyka. W Sylwestra w wielu domach trwa zabawa noworoczna. Co jednak, gdy mamy sąsiada, który wezwie policję, bo...zakłócamy cisze nocną? Czy grozi nam mandat?

Czy policjant wystawi nam mandat podczas zabawy sylwestrowej?

Prawnie tak, ale policjanci w tym dniu są zwykle bardziej życzliwi i może skończyć się na upomnieniu. Kara będzie zależała od indywidualnego przypadku. Policjanci nie mogą zignorować żadnego zgłoszenia. Patrole muszą przestrzegać "litery prawa", ale nie zapominamy także o "duchu prawa".

Sylwester to wyjątkowa noc. Co zrobić, by uniknąć nieprzyjemnej sytuacji witania patrolu policyjnego w sylwestrową noc? Przede wszystkim wypada powiadomić sąsiadów o planowej imprezie. Można zawiesić taką informację na klatce schodowej lub powiadomić sąsiadów osobiście.

Jednak jeżeli już zabawa trwa, a sąsiedzi proszą o ściszenie muzyki, warto to uszanować. Pamiętajmy, że to mogą być osoby starsze lub rodziny z małymi dziećmi.

Zakłócanie ciszy nocnej w sylwestra z prawnego punktu widzenia

Zakłócanie ciszy nocnej to wykroczenie zapisane w Kodeksie Wykroczeń w artykule 51: Art. 51. §1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności ( trwa 1 miesiąc) albo grzywny (wymierzanej w wysokości od 20 do 5000 złotych). Warto więc zadbać o odpowiedni komfort imprezy sylwestrowej, którą planujemy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janusz
Co roku organizowany jest sylwester pod moimi oknami,koszmar !!!!Kto mnie pyta o zgodę? Komu sie poskarżyć? Przecież miejski SYLWESTER jest pod ochroną !!!
Gdzie jest wtedy PRAWO?????
f
f.usz
Pracuję w tym temacie a raczej problemie. Po pierwsze wolno śpiewać i szaleć całą noc nawet do rana i dłużej, a nawet bardzo głośno. Nie tylko w Sylwestrową noc ale zawsze. Jeśli zgłaszający się nie przedstawi nie ma zastosowania art. 51 kw, musi być świadek któremu to przeszkadza, anonimowy odpada. Przedstawiać się oczywiście nikt nie chce i raczej kończy słowami to po co wy jesteście nieroby. Oto litera i duch prawa i społeczeństwa.
Wróć na i.pl Portal i.pl