Cięcia w kardiologii! Każą lekarzom czekać, aż pacjent dostanie zawału

Jolanta Pierończyk
Niedziela dla zdrowia w Tychach
Niedziela dla zdrowia w Tychach Jolanta Pierończyk/Dziennik Zachodni
Cięcia w kardiologii! Każą lekarzom czekać, aż pacjent dostanie zawału, bo wedle nowych rozporządzeń nie można interweniować w sytuacji stanu przedzawałowego. Taki pacjent ma być wpisany do normalnej kolejki, w której czeka się nawet dwa lata. Można o tym porozmawiać w niedzielę przy kościele św. Krzysztofa w Tychach podczas darmowych badań.

Ministerstwo zdrowia i NFZ zmniejszają szanse na przeżycie osobom z problemami krążenia. Wedle nowych rozporządzeń, które wchodzą w życie 1 lipca szpitale nie będą miały prawa do natychmiastowej reakcji w stanie przedzawałowym. Pacjent w tym stanie, wedle nowych rozporządzeń, kwalifikuje się bowiem do leczenia w trybie planowanym, a to oznacza wpisanie go do kolejki, która trwa nawet dwa lata.

Trudno nam lekarzom mającym możliwość ratowania człowieka przed zawałem akceptować rozporządzenia, które każą nam z założonymi rękami czekać na zawał

– mówi dr Maciej Pruski, szef X Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Tychach.

Kardiolodzy alarmują: to choroby układu krążenia, a nie nowotwory, są pierwszą przyczyną zgonów. I w szanujących się krajach na świecie nakłady na leczenie chorób układu krążenia są kilkakrotnie wyższe niż na leczenie nowotworów: w Czechach pięciokrotnie, w Niemczech dwukrotnie. W Polsce jest dokładnie odwrotnie niż w Niemczech. A mimo to udało się doprowadzić do sytuacji prawie idealnej. Śmiertelność w ciągu 30 dni u pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału serca mamy jedną z najniższych na świecie. Lepiej jest tylko w Islandii, Danii i Nowej Zelandii. Spadek śmiertelności zawdzięczamy leczeniu inwazyjnemu, czyli wszczepieniom stentów.Ministerstwo zdrowia szykuje nam jednak sytuację, w której ten wynik możemy łatwo i szybko stracić. Poprzez obcięcie 30 proc. nakładów na kardiologię.
– Drastyczne (do 60 proc.) obniżenie wycen metod i procedur spowoduje ograniczenie dostępu do wysokiej jakości leczenia specjalistycznego w kardiologii, szczególnie w małych miejscowościach – tłumaczy dr Pruski. – Usunięcie standardowych terapii, takich jak chociażby stenty powlekane lekiem doprowadzi do wzrostu powikłań i śmiertelności. Rocznie możemy mieć nawet 30-50 tys. zgonów więcej niż jest w tej chwili. Dopuszczenie do tego jest szczytem niehumanitarności!

Dr Pruski podkreśla, że nowe posunięcia ministerstwa cofają kardiologię o 15 lat, m.in. do czasów stentów metalowych, których dziś już się nie używa, bo u co 4. pacjenta w ciągu roku prowadzą do nawrotu zwężenia. – Dzięki stentom powlekanym lekiem zredukowaliśmy restenozę z 26 proc. do 6 proc. – mówi kardiolog.

Dwie niedziele dla zdrowia w Tychach

Istniejący od 8 lat w Tychach X Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji PAKS przyjmuje ok. 3300 pacjentów rocznie. W poradni jest ich zarejestrowanych ponad 10 tys. Kardiolodzy walczą o zachowanie możliwości leczenia ich na dotychczasowym poziomie. Zainteresowanym proponują spotkanie w dwie najbliższe niedziele w godz. 9.15-12.30 przy kościele św. Krzysztofa. Będą darmowe badania EKG i ciśnienia oraz porady kardiologiczne.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
*Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
*Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny: Cięcia w kardiologii! Każą lekarzom czekać, aż pacjent dostanie zawału - Dziennik Zachodni

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ana

Moim zdaniem, nowe rozporządzenie, w którym jest mowa, że nie można interweniować w sytuacji stanu przedzawałowego, jest bardzo słuszne. Taki pacjent powinien być wpisany do normalnej kolejki, a że kolejka jest długa, to w spokoju może oczekiwać, aż dostanie zawału. Po co to marnować państwowe pieniądze i cenny czas lekarza, kiedy to w kolejce, pacjent może sobie spokojnie zejść na zawał.

J
Jakub

1/nie ma państwowych funduszy, są nasze pieniądze. trudnio wynić prywatny szpital że chce na tym zarobić - w innym przypadku po prostu by go nie było w Tychach i okoliczna ludność mogła by spokojnie zapisać sie gdzieś do kolejki np w Zabrzu
2/ zmniejszenie cen urządzeń i środków nawet o 90% nic nie mówi gdyż nie wiemy w jakim % stanowią w całkowitym koszcie procedury ( sprzęt wlicza się w wysokości amortyzacji, środki w całości) . Sądzę równie że chyba jest jakieś przekłamanie w tej informacji- pewnie chodzi o spadek cen materiałów gdyż ceny sprzętu medycznego nie spadają po 90% ale raczej po kilka procent- i dotyczyć to może aktualnych cen sprzętu a szpital amortyzuje w kosztach sprzet kupiony 2-3-5 lat wstecz ) ... aby uzasadniona była teza że zmniejszenie o 30% wyceny całej procedury nie czyli krzywdy to omawiany sprzęt i materiały musiały by stanowić ok 35% wyceny
3/ w artykule jest mowa o WYCIĘCIU z refundowanych procedur przyjęcia do szpitala przedzawałowców - skazując ich na długie kolejki a cześć na niechybny zawał i śmierć - a to nie ma nic wspólnego z pazerności prywatnych szpitali........ do dokładnie tak jak by teraz wycofać się z szybkiej diagnostyki nowotworowej i powrócić do sytuacji- badania i procedury tylko dla chorych z rozpoznanym nowotworem
4/ temat jest bardzo "ciężki" i takie swawolne pisanie o pazerności lekarzy i właścicieli szpitali jest nie na miejscu

W
Wtajemniczony

Prywatna firma, która całkiem dobrze zarabiała na państwowym funduszu podnosi nagle larum . A prawda jest taka jak pokazuje Agencja Oceny Technologii Medycznych, że ceny urządzeń i środków używanych przy leczeniu zawału zmniejszyły się blisko dziesięciokrotnie, a obniżka jest tylko o 30 procent. Chodzi przede wszystkim, aby nie szastanie publicznymi pieniędzmi. Ot i całe zamieszanie ...

k
kici

KOLEJNY ETAP DOBREJ ZMIANY. Liczę że pierwszymi ofiarami zniszczenia polskiej kardiologii będą minister zdrowia, jego doradcy i członkowie rządu.
Mam nadzieje że te przepisy OBEJMĄ RÓWNIEŻ RZĄDOWE LECZNICE.PrzecieŻ wg. pisiorów wszyscy jesteśmy równi.

s
sceptyk

ZDAJE SIĘ ŻE PAN miNISTER ZDROWIA WYWODZI SIĘ Z TZW ZIELONOGÓRSKIE ORGANIZACJI LEKARSKIEJ
REPREZENTUJĄCYCH BIZNESOWYCH LEKARZY

CZYLI ROZPORZĄNIE MA NA CELU NAPĘDZENIE PIENIĘDZY PRYWATNYM SZPITALOM I KLINIKOM

CZYLI MAPY SPRAWĘ DLA CBA I ORGANÓW ŚCIGANIA O PRZESTEPSTWA OBJETE 30 LETNIM OKRESEM PRZEDAWNIENIA

888

PEŁO W CZYNIe ssPOłecznym PRacuUJE TAK jak POłowa ELYTY FEL CZERSSKI w PRYWACIE i ZA GRANICOM Po STUDIACH W POLSZY za DARMO.

S
Suweren

Ilu ludzi umrze w czasie wszechwładzy pis na skutek decyzji organizacyjnych pis? Zobaczymy, policzymy i trafimy do sprawców tych smierci przy których Smoleńsk co do skali nie ma znaczenia.

P
Polak

Ta sytuacja pokazuje gdzie naprawdę polscy katolicy mają ludzkie życie!

777

ELYTY FELCZERZY KARIERA PO TRUPIE Z PLEBEYSTFA FREEAJerUW i WOLNIKÓW.=PRYWATYZACJA KOmeRCJI ZAkOPYZDY zAKOpacz I LIBER EUtaniaAZJA SSRAMACKA.

G
Gość

A Prezydent pod pomniki jeździ.
Jak tak dalej będą robić,to niedługo wszystkie pieniądze na zdrowie dla Śląska obetną?

A może o to chodzi,że starsi ludzie mają schodzić z tego świata?
To będą oszczędności.

e
emerytka

Ta obecna zmiana nas wykończy! Czego te PiS-oki się nie chwycą to zaraz to "spieprzą" ! Kto najczęściej choruje na choroby krążenia? Oczywiście ludzie w starszym wieku, a nie dzieci. Więc ta najgorsza zmiana, znów chce jak najwięcej zaoszczędzić na emerytach, aby starczyło na 500+. Panie Radziwiłł ręce precz od "kardiologii". Pan się na tym nie zna, to nie pana specjalizacja. Ja panu i pańskiej rodzinie życzę tego, abyście tak, jak inni obywatele tego kraju, czekali w kolejkach po 2, 3 czy 5 lat na zabiegi ratujące życie ! To jest rozbój w „biały dzień”. Dlaczego szpitale nie będą miały prawa do natychmiastowej reakcji w stanie przedzawałowym, czyżby pański prezes tak zarządził? Czy prezes też już jest zapisany do kolejki, w „razie czego” , czy czeka na niego helikopter, aby jak najszybciej znalazł się w najlepszej klinice, a może też będziecie czekać, aż prezes dostanie zawału, bo nie będziecie leczyć stanu przedzawałowego z uwagi na oszczędności? Tak gorliwie walczą o życie nienarodzonych, a za przeproszeniem w "du ..ie" mają życie już narodzonych ! Dlaczego psują wszystko, co było dobre, dlaczego rujnują Polskę, która z ruin dawno się wydźwignęła" ? To nie jest minister zdrowia, to jest minister śmierci !! A te leki dla „plebsu”, które wg książęcego uznania mają być bezpłatne, to niech sobie książę włoży tam – gdzie „słońce nie dochodzi” lub tam, gdzie „król piechotą chodzi”. Ciemny narodzie otwórz nareszcie szeroko oczy i zacznij myśleć samodzielnie, a nie tak, jak klecha każe i jak idziesz do urny, to z głową, a nie ze ściągą od klechy, bo kler i bogaci sobie poradzą, gorzej z tobą „ciemny narodzie” !!!!!

g
gaba25

Takie "wyczyny" rządu i ministerstwa zdrowia można nazwać eutanazją, która w Polsce i tak jest tylko się o tym nie mówi. Jest to bardzo przykre, że rząd ma piniadze na 500+ na mieszkania ? a na lecznie nie. Jeżeli więcej ludzi będzie umierać na zawał (a nie tylko starsi umierają na zawał ) to państwo zaoszczędzi na 500 + i na obiecanych mieszkaniach.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Cięcia w kardiologii! Każą lekarzom czekać, aż pacjent dostanie zawału

D
Dip Dop

Byłem dwukrotnie hospitalizowany w związku ze stanem przedzawałowym. I dziekuję za tamten system opieki zdrowotnej. Mój znajomy nie zdążył. Panie Radziwiłł. Już twoi protoplaści w swojej głupocie zdradzali Rzeczpospolitą. Nie wpisz się do waszej rodzinnej wrednej tradycji. Jeden Pański porządny przodek nie zmyje z waszego nazwiska tego co przez waszą rodzinę ucierpieli Polacy.

Dodaj ogłoszenie