Ci pracownicy zostaną zaszczepieni w pierwszej kolejności na COVID-19

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Do KPRM wpłynęły wniosku 22 instytucji apelujących o przyśpieszenie szczepień ich pracowników. Pięć wniosków zostało rozpatrzonych pomyślnie. Sprawdź, którzy pracownicy zyskali możliwość zaszczepienia się poza kolejką.
Do KPRM wpłynęły wniosku 22 instytucji apelujących o przyśpieszenie szczepień ich pracowników. Pięć wniosków zostało rozpatrzonych pomyślnie. Sprawdź, którzy pracownicy zyskali możliwość zaszczepienia się poza kolejką. Mufid Majnun/ Unsplash.com
Szczepienia pracowników na COVID-19 wzbudzają coraz więcej emocji. W połowie maja rozpoczną się szczepienia organizowane przez pracodawców. Tymczasem resort zdrowia wytypował pracowników, którzy zostaną potraktowani priorytetowo podczas szczepień na COVID-19.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień potwierdził, że aż kilkadziesiąt instytucji zwróciło się do niego z prośbą o przyśpieszenie szczepienia pracowników. - W przypadku 17 z tych instytucji zostały wydane opinie negatywne, po konsultacjach z Radą Medyczną przy premierze, natomiast w przypadku pięciu takich grup skierowałem do ministra zdrowia prośbę o możliwość szczepienia pracowników tych podmiotów w trybie priorytetowym i pan minister przychylił się do tego – oznajmił szef KPRM.

Łącznie priorytetowo zostanie potraktowanych 1800 osób. Wśród nich znaleźli się:

  • dyspozytorzy ratownictwa medycznego i centrum powiadamiania,
  • pracownicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
  • pracownicy CEZ (Centrum e-Zdrowia), czyli instytucji, która odpowiada za obsługę wszystkich procesów realizowanych w ramach Ministerstwa Zdrowia,
  • pracownicy Chmury Krajowej (dostawcy rozwiązań chmury obliczeniowej),
  • pracownicy instytucji dostarczających tlen do szpitali.

Z deklaracji pracodawców, z którymi skontaktowała się Strefa Biznesu, wynika, że przedsiębiorcy chcą szczepić swoich pracowników na COVID-19. Firmy, z którymi się skontaktowaliśmy, potwierdziły, że czekają na szczegółowe wytyczne rządu. Niektóre z nich zadeklarowały pełną gotowość do rozpoczęcia szczepień.

Właściciel sklepów Żabka poinformował nas, że może rozpocząć proces szczepień jeszcze w kwietniu. Jak zapewnia, jest w stanie uruchomić kilkanaście punktów szczepień. - W Żabce na bieżąco śledzimy rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz stosujemy się do instrukcji przekazywanych przez NFZ, zaleceń WHO, zapisów specustawy oraz rządowych wytycznych – zapewniło nas biuro prasowe Żabki. – Program szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 to szansa na powrót do normalności. Tylko dzięki zaszczepieniu znacznej części populacji jesteśmy w stanie skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. W branży handlowej jest to szczególnie ważne, dlatego w naszej sieci od początku uruchomienia Narodowego Programu Szczepień edukujemy naszych pracowników, współpracowników oraz franczyzobiorców, jak zapisywać się na szczepienia i dlaczego są one tak ważne w walce z pandemią. Zachęcamy wszystkich już uprawnionych, aby się nie wahali i rejestrowali na szczepienia, ponieważ wpływa to na bezpieczeństwo nas wszystkich – podkreśla biuro.

Biedronka zapowiedziała organizację punktów szczepień w centrach dystrybucyjnych i biurach. Zamierza przeprowadzić wyjazdową akcję szczepień. Ułatwienia przewidziano dla wszystkich pracowników chętnych do przyjęcia szczepionki.

Lidl analizuje obecnie wymogi prawne oraz możliwość wykorzystania posiadanej infrastruktury. Kaufland zamierza ułatwić szczepienie wszystkim zainteresowanym pracownikom. W tym celu podjął już rozmowy na temat organizacji punktów szczepień i podawania szczepionek ze swoim partnerem medycznym. Podobne konsultacje z organizacjami medycznymi rozpoczęły sieci marketów budowlanych – OBI, Castorama czy Leroy Merlin. Dwaj ostatni pracodawcy wyrazili chęć organizacji punktów typu drive-thru na swoich parkingach.

- Spółka Castorama Polska chce nie tylko zorganizować szczepienia dla swoich 12 tysięcy pracowników, ale również zadeklarowała chęć udostępnienia przysklepowych parkingów do stworzenia punktów szczepień typu drive-thru. Dla władz lokalnych to możliwość zwiększenia liczby punktów szczepień – poinformowało biuro prasowe Castoramy.

Natomiast Leroy Merlin podkreśla, że w związku z pandemią wprowadził dla swoich pracowników również szereg innych udogodnień, m.in. udostępnił pracownikom i ich rodzinom środki ochrony osobistej, a także zapewnił osobom zatrudnionym testy na COVID-19.

- Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników oraz lokalnych społeczności jest dla nas kluczowym zagadnieniem, dlatego wprowadziliśmy już wiele i ciągle poszukujemy nowych rozwiązań, które mogą to bezpieczeństwo dalej podnosić. Jednym z nich jest udział naszego przedsiębiorstwa w Narodowym Programie Szczepień. W walce z epidemią COVID-19 oprócz przestrzegania procedur bezpieczeństwa związanych z reżimem sanitarnym, dodatkowo rozszerzyliśmy je, między innymi umożliwiając naszym pracownikom dostęp zarówno do testów przesiewowych, jak i testów indywidualnych w punktach laboratoryjnych, realizowanych przez profesjonalnych partnerów medycznych, a także dobrowolnie ograniczyliśmy ilości klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać na powierzchni sprzedaży: jest to 1 osoba na 50 m kw. Również nasi pracownicy otrzymali na użytek prywatny oraz dla bliskich środki ochrony osobistej; maseczki oraz płyny dezynfekcyjne – dowiedzieliśmy się od Maksymiliana Pawłowskiego, menedżera ds. komunikacji korporacyjnej Leroy Merlin Polska.

Zainteresowanie zaszczepieniem pracowników potwierdzili także inni pracodawcy, m.in. IKEA, RTV EURO AGD czy Media Expert. Również reprezentująca interesy pracodawców Konfederacja Lewiatan zapewnia, że przedsiębiorcy chcą szczepić swoich pracowników. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie zainteresowane podmioty otrzymają szczepionki. Główną przeszkodą może być ograniczona dostępność szczepionek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"...Według raportu Warsaw Enterprise Institute „stosowanie tych preparatów poniekąd spełnia definicję eksperymentu leczniczego. Nie powinny być z całą pewnością stosowane przymusowo, a ich nieprzyjęcie nie powinno w żadnej formie prowadzić do dyskryminacji osób odmawiających szczepienia, o czym przypomina zresztą ostatnia rezolucja Rady Europy nr 2361 w punktach 7.3.1 i 7.3.2”..."

https://prawy.pl/113488-szczepionki-stosowane-w-polsce-sa-nieprzebadane-szokujace-wnioski-z-raportu-warsaw-enterprise-institute/

G
Gość

"...Podobne stanowisko w tej sprawie ma uniwersalny dokument prawny art. 6 oświadczenia UNESCO z 2005 r. w sprawie bioetyki i praw człowieka.

Jest tam napisane:

"Wszelkie zapobiegawcze, diagnostyczne i terapeutyczne interwencje medyczne powinny być przeprowadzane wyłącznie za uprzednią, bezpłatną i świadomą zgodą zainteresowanej osoby na podstawie odpowiednich informacji. Zgoda musi zostać wyrażona, ale może zostać też cofnięta przez osobę zainteresowaną w dowolnym momencie i z dowolnego powodu.

W żadnym wypadku układ zbiorowy wspólnoty lub zgoda lidera społeczności lub innego organu nie może zastępować świadomej zgody pojedynczych osób fizycznych."

Tak więc wszelkie zarządzenia rządu, ministrów czy jakiegokolwiek innego „przywódcy” w sprawie obowiązkowych szczepień naruszają art. 6 oświadczenia UNESCO w sprawie praw człowieka i bioetyki..."

https://www.odkrywamyzakryte.com/kodeks-norymberski-przeciwko-przymusowi-szczepien/

G
Gość

A pracownicy na Wiejskiej wyszczepieni?

Przecież to oni sterują tym (tonącym) okrętem.

Co będzie jak ich zabraknie, kto przejmie stery?

Wróć na i.pl Portal i.pl