Chwedoruk: Senat będzie klubem tych, którzy poprzegrywali...

  Chwedoruk: Senat będzie klubem tych, którzy poprzegrywali wszystko w polityce. On jest potrzebny?

  Damian Dragański (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Chwedoruk: Senat będzie klubem tych, którzy poprzegrywali wszystko w polityce. On jest potrzebny?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Fot. Wojciech Barczynski / Polskapresse

  - Wszyscy, którzy poprzegrywali wszystko w polityce, będą chcieli zostać senatorami. Marginalizowane postacie będą chciały się tak ratować i udowadniać liderom partyjnym,że cieszą się jakimś poparciem społecznym- mówi Rafał Chwedoruk, politolog z UW, w rozmowie z Damianem Dragańskim.
  Wciąż nie wiadomo, czy na listach Platformy Obywatelskiej pojawią się bohaterowie afer, m.in. Cezary Grabarczyk czy Radosław Sikorski. Z kolei Jacek Rostowski zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o miejsce w parlamencie. Sejm odczuje ewentualny brak tych postaci?
  Z tej trójki najbardziej niedoceniany jako polityk zawodowy był Rostowski. W polityce był debiutantem, przy tym sprawnym mówcą. Jako osoba o mocno liberalnych poglądach odważył się dokonać reformy OFE.

  Polska była przez to jednym z kuriozów w Europie, z kolei kraje takie jak Argentyna zrezygnowały z tego pomysłu. Rostowski ma więc pewną zdolność do ponoszenia odpowiedzialności za trudne decyzje.

  Natomiast gdyby Sikorski był zwykłym posłem, byłby idealnym kandydatem na sejmowego harcownika, polityka, który prowokuje przeciwnika, stymuluje dyskusje. Jednak debatę twitterową mogą uprawiać zwykli posłowie, a nie były szef MSZ, który musi liczyć się z każdym słowem. Sikorskim w przeciwieństwie do Rostowskiegom był jednak przeceniany. Widać, że PO rozpoczęła proces jego odsuwania.

  Z kolei kwestia Cezarego Grabarczyka dotyczy spraw wewnątrz partii. To polityk lubiany w partii, z własnym zapleczem, rozgrywający. Jego frakcja poparła Tuska i Kopacz, co konfrontowało go z Grzegorzem Schetyną. Każde najmniejsze potknięcie może oznaczać niemal wypadnięcie z gry.

  Sikorski mógłby zdobyć miejsce w Senacie? Wiele znanych nazwisk będzie próbowało w tych wyborach zdobyć mandat senatora.
  Mam wrażenie, że Senat przeistoczy się w Krajową Partię Emerytów i Rencistów. Wszyscy, którzy poprzegrywali wszystko w polityce, będą chcieli zostać senatorami. Marginalizowane postacie będą chciały się tak ratować i udowadniać liderom partyjnym, że cieszą się jakimś poparciem społecznym. Start do Senatu z poparciem PO gwarantowałby wywalczenie mandatu. To nakazuje jednak zadać pytanie, czy Senat jest do czegokolwiek potrzebny, jeśli ma być siecią, do której wpadać będą politycy lecący w przepaść.

  SLD powinien startować w wyborach na jednej liście z innymi ugrupowaniami lewicowymi?
  Partia, która walczy o przeżycie, czyli pięć procent poparcia, musi być skonsolidowana. Musi walczyć o swoich, zabiegać o najwierniejszych wyborców SLD. Jeśli do pięciu dodamy zero, nie wyjdzie więcej niż pięć, a może wyjść nawet mniej niż pięć, ponieważ rozmycie tożsamości może istniejący elektorat Sojuszu zdezorientować. Pokazały to próby koalicji, np. z LiD, Lewicą Razem czy ostatnio z panią Ogórek, kandydatką niezależną wspieraną przez partię.

  Wszystkie inne lewicowe partie nie są w stanie wystartować w żadnych wyborach. Nie mają struktur i znanych polityków, poza kilkoma przypadkami. Większość elektoratu SLD jest bardzo prosocjalna i z sentymentem patrzy na to, co było przed 1989 r. To wyborcy po 55. roku życia, byli oficerowie czy nauczyciele, których trudno będzie przekonać do legalizacji marihuany, związków osób jednej płci czy ograniczenia rozwoju przemysłu w imię ochrony środowiska, a takie poglądy reprezentują inne partię poza SLD.

  Możliwe jest przewidzenie, z jaką siłą do Sejmu wejdzie Paweł Kukiz?
  To niemożliwe. Ugrupowanie, które mówiło "precz ze wszystkimi", przyciągnęło wyborców wszystkich partii. To także elektorat zdominowany przez młodych ludzi dopiero się socjalizujących, zmiennych i kapryśnych, czego doświadczyli Korwin-Mikke i Palikot.
  Kukiz wprowadzi do Sejmu osoby kontrowersyjne, na których obecność w swoich szeregach nie mogłyby sobie pozwolić inne partie?
  W jego kubie będą raczej postacie anonimowe niż uwikłane w skandale. Do tego dojdą działacze drobnych formacji lub dolnośląskiego establishmentu politycznego, ale to postacie nieznane w całym kraju. Będzie to klub raczej zdyscyplinowany, złożony z ludzi, którzy wiedzieliby, że wszystko, co mają, zawdzięczają Kukizowi.

  Ostatnio w mediach mówi się głównie o konfliktach w środowisku muzyka.
  Konflikty nie mają znaczenia. Bezpośrednie wsparcie Kukiza może być pewną gwarancją, bo w ostatecznej instancji to on sam będzie decydował, kto będzie na jego listach. Większych problemem są jego wyborcy, którzy są różni, stąd jest on skazany na generowanie sprzecznych komunikatów. Z jednej strony chce, żeby znieść lekcje religii w szkołach, a z drugiej chodzi w koszulce Narodowych Sił Zbrojnych.

  Jeśli dojdzie do zmiany władzy, a w Sejmie pojawią się nowe twarze, możemy spodziewać się przez to ciekawszej kadencji?
  Marszałek Sejmu został premierem, wprowadzono podwyżkę wieku emerytalnego, czyli takiej reformy, której dawno nie było, była afera podsłuchowa, która potwierdziła to, co Polacy podejrzewali, ale na co nie mieli dowodów, czyli stan obyczajowości polskich polityków. Były także protesty związkowców, a także mieliśmy Sejm pracujący w cieniu ciągłych kampanii. Teraz od dawna będziemy mieli kadencję pewnej ciszy. Jeśli znajdą się w Sejmie tylko trzy komitety, to może być przeraźliwie nudno, tym bardziej jeśli będzie rządziła jedna partia. Do tej pory np. nie było wiadomo, czy koalicjant nagle się nie zbuntuje.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezwzględnie likwidować !!!Potrzebny jak dziura w moście !

  nie idzie sluchac patrzeć.... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Kompromitacja senatorów pisu średniowiecze kamienia łupanego ta lekarka kogut.....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obiecały partie likwidację senatu i co ???? Jestem za skasowaniem senatu nie potrzebny!

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Szlak trafia sluchać i oglądać tych cymbałów z senatu i sejmu.
  Tak jestem za zmniejszeniem sejmu do 230 posłów i likwidacj a senatu a pieniądze przeznaczyć na obiay dzieciom w szkole lub ich...rozwiń całość

  Szlak trafia sluchać i oglądać tych cymbałów z senatu i sejmu.
  Tak jestem za zmniejszeniem sejmu do 230 posłów i likwidacj a senatu a pieniądze przeznaczyć na obiay dzieciom w szkole lub ich leczenie.
  Potwierdzam ogladąłem senatorkę z pisu coś niewiarygodnego kogo ta kobita leczya takie bzdury opowiadać !
  Ten pis najlepiej jakby nie istnial tylko ośmiesza polaków w oczach innych .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Koniecznie zlikwidować senat ograniczyc o polowę sejm!!!!

  wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Słuchalem senatu podczas debaty i nie wierzylem co ci ludzie za bzdury wygadują i jak sięzorientowalem wszyscy z PIS.Na Boga kto tych ludzi wybral?Chyba kościoły i rydzyk!
  A ta lekarka co...rozwiń całość

  Słuchalem senatu podczas debaty i nie wierzylem co ci ludzie za bzdury wygadują i jak sięzorientowalem wszyscy z PIS.Na Boga kto tych ludzi wybral?Chyba kościoły i rydzyk!
  A ta lekarka co opowiadala o tym kwiatku i onanizmie pornografi to jakiś stwór z wykopalisk średniowiecza.
  Tacy ludzie mają reprezentowac caly naród w przyszłym sejmie czy senacie ?
  Polacy obudzcie się nie dajmy się zwarjować idiotom i talibom kościelnym!
  Idziemy na wybory glosujmy z głową nie nogami żeby nie bylo zapóżno !
  Tak też popieram WYBORY OBOWIĄZKOWE to wówczas zapewni kogo wybierze naród polacy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lula z Pacanowa.

  św.NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Widziałem Cię Gumowa Kopacz na umyśle i smoleńska w tv i to sprawiło, że chciałem się modlić za umarłych, ale twoja pusta muszla pękła teraz jest pokryta zgnilizną Co się stało z twoją śmieszną ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Senat zbędny zbiór debilstwa pokazała debata nad invitro!-LIKWIACJA !

  Zdzisława Korbielewska z Warszawy.... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tak dalej być nie może to hańba dla polaków co słyszeliśmy w ostaniej debacie senatu a w szczególności senatorow z pis.Przechodzi ludzkie pojęcie kto tych ludzi powybierał jakie nie stworzone...rozwiń całość

  Tak dalej być nie może to hańba dla polaków co słyszeliśmy w ostaniej debacie senatu a w szczególności senatorow z pis.Przechodzi ludzkie pojęcie kto tych ludzi powybierał jakie nie stworzone opinie tam były wygłaszane i to osoby z wykszałceniem lekarskim prawniczym itd.
  Jestem za likwidacją senatu ponadto też za zmniejszeniem sejmu o połowę oraz zlikwidowanie możliwości przechodzenia z partii do partii posłów.
  Myślę że wskazanym by było ponieważ polacy nie chodzą na wbory a póżniej narzekają co się stało obowiązkowe pod karą (to do określenia kwota niech będzie 50zł) wówczas każdy się zastanowi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak się wybierze mądrych posłów nie idiotow senat zbędny !!!! Popieram

  Alex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Dobrze ktoś tu napisal rozwalić wszystko i zmniejszyć sejm senat zlikwidować posłow za morde jak zmienasz partie w czasie kadencji na bruk .
  Tak powinno być a nie grają z wyborcami w durnia.
  A...rozwiń całość

  Dobrze ktoś tu napisal rozwalić wszystko i zmniejszyć sejm senat zlikwidować posłow za morde jak zmienasz partie w czasie kadencji na bruk .
  Tak powinno być a nie grają z wyborcami w durnia.
  A wybory obowiązkowe !Nie pójdziesz kara pieniężna tak powinno być ! Mniej niż 50% idzie na wybory i ktoś co nie ma poparcia w narodzie rządzi -paranoja !
  Ostatni sąndarz 28% idzie na wybory PIS wygrywa 3 partie w sejmie ludzie kpina z demokracji !!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SENAT ZLIKWIDOWAĆ !!!! NA JASNĄ CHOLERĘ POTRZEBNY !!!ZGROMADZENIE CIEMNOGRODU!

  polak wyborca rozsądny logicznie myślący... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  SEJM ZMNIEJSZYC O POŁOWĘ WYSTARCZY 230 POSŁÓW !!!
  Przegonic to cale towarzystwo nierobów cwaniaków co siedzą po kilka kadencji !!!
  KADENCYJNOŚĆ GÓRA 2 KADENCJE PO WYKAZANIU SIE CO POŚLE ZROBIŁEŚ...rozwiń całość

  SEJM ZMNIEJSZYC O POŁOWĘ WYSTARCZY 230 POSŁÓW !!!
  Przegonic to cale towarzystwo nierobów cwaniaków co siedzą po kilka kadencji !!!
  KADENCYJNOŚĆ GÓRA 2 KADENCJE PO WYKAZANIU SIE CO POŚLE ZROBIŁEŚ W 1 KADENCJI!!
  SKOCZKOW PARTYJNYCH NATYCHMIAST ELIMINOWAĆ Z SEJMU BO WYBORCA WYBRAL POSŁA Z DANEJ PARTI A ON CO ROBI OLEWA WYBORCE W CHUJKI GRAJĄ A WYBORCA NIE MA WPŁYWU !!
  TAK PANIE CHCWEDORUK POWINNO BYĆ A NIE PIERDZIELENIE KTO TAM MA BYĆ !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Senat jest bardzo potrzebny

  qqladisco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Jest tajemnica poliszynela ile kosztuje przepchniecie przez parlament ustawy niekoniecznie dobrej dla spoleczenstwa. Rezygnacja z senatu dodatkowo obnizy te cene i ulatwi dalsze niszczenie...rozwiń całość

  Jest tajemnica poliszynela ile kosztuje przepchniecie przez parlament ustawy niekoniecznie dobrej dla spoleczenstwa. Rezygnacja z senatu dodatkowo obnizy te cene i ulatwi dalsze niszczenie polskiego systemu prawnego. Moim zdaniem to juz wystarczajacy powod zeby senat istnial.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo