Chrzty do powtórzenia? Łódzka kuria ma wąptliwości co do...

  Chrzty do powtórzenia? Łódzka kuria ma wąptliwości co do sakramentów Zakonu Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego

  Zdjęcie autora materiału
  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Chrzty do powtórzenia? Łódzka kuria ma wąptliwości co do sakramentów Zakonu Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego
  1/2
  przejdź do galerii

  ©pixabay.com

  Łódzka kuria ostrzega, że sakramenty chrztu i bierzmowania udzielane przez Zakon Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego są nieważne i trzeba je powtórzyć.
  Zdaniem łódzkiej kurii istnieją „poważne wątpliwości co do godziwości, a nawet ważności sakramentów” chrztu i bierzmowania udzielanych przez łódzką wspólnotę Zakonu Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego. W specjalnym komunikacie kuria podkreśla, że sakramenty, powinno się powtórzyć.

  Wspólnota Zakonu Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego prowadzi kaplicę przy ul. Gdańskiej 143 w Łodzi i obejmuje 12 zakonników.
  Choć odwołuje się do tradycji franciszkańskiej w rozumieniu prawa polskiego jest stowarzyszeniem. Wcześniej działała w strukturach Kościoła Starokatolickiego w RP, jednak ich drogi się rozeszły. Teraz Kościół Starokatolicki w RP podkreśla, że nie prowadzi w Łodzi parafii.

  Tymczasem ojciec Kazimierz Dorociński, przełożony wspólnoty nie rozumie działań łódzkiej kurii.

  - Jesteśmy księżmi, mamy święcenia - podkreśla Dorociński. - A chrzest jest jeden, nie można go powtarzać - podkreśla.

  Zdaniem Dorocińskiego do sakramentów udzielanych przez Zakon Braci Mniejszych przyciąga wiernych otwartość zakonników. On sam nie wymaga bowiem od rodziców dziecka ślubu kościelnego, co czasem zdarza się w rzymskokatolickich parafiach.

  Według danych samych zakonników z ul. Gdańskiej tylko w roku 2017 udzielili oni 53 chrztów, 102 bierzmowań. Rok wcześniej liczby sakramentów były podobne.

  Tymczasem według Kościoła rzymskokatolickiego nie każdy chrzest jest ważny.

  - Chrzest, który przyjmuje się w kościołach chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej uznawany jest za ważny w Kościele rzymskokatolickim - mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii.

  Kościołów w Polskiej Radzie Ekumenicznej jest siedem: Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Nie ma w niej wspólnoty z ulicy Gdańskiej w Łodzi.

  Dlatego zdaniem łódzkiej kurii sakramenty należy powtórzyć udzielając tzw. chrztu warunkowego. Formułę sakramentu poprzedza się wówczas słowami „jeśli nie byłeś ochrzczony”.

  Komornik zlicytuje wyposażenie kościoła w Aleksandrowie Łódzkim, kuria nie zamierza interweniować

  Komentarze (45)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chrzest

  jako tako (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pierdzielenie o szopenie to się kuria rychlo w czas obudzila hehe A poza tym jeśli mieli do tych księży jakieś zastrzeżenia co do udzielanych przez nich sakramentów ze niby oni z jakieś sekty czy...rozwiń całość

  Pierdzielenie o szopenie to się kuria rychlo w czas obudzila hehe A poza tym jeśli mieli do tych księży jakieś zastrzeżenia co do udzielanych przez nich sakramentów ze niby oni z jakieś sekty czy Bóg wie czego tam jeszcze nie wymyślili to kuria chyba powinna to zlikwidować bo oni paręnaście ładnych lat działają i tych sakramentów udzielili sporo zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ważność chrztu

  Bob budowniczy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Musimy zrozumieć pewne niuanse, które dla wierzących i niepraktykujących nie są dostrzegalne. Po pierwsze chrzest święty jest bramą sakramentów. Jeżeli ja jako katolik założyłbym swoją własną...rozwiń całość

  Musimy zrozumieć pewne niuanse, które dla wierzących i niepraktykujących nie są dostrzegalne. Po pierwsze chrzest święty jest bramą sakramentów. Jeżeli ja jako katolik założyłbym swoją własną wspólnotę kościelną pod nazwą "Braci Miłosierdzia z Góry Karmel", zaczął spowiadać, chrzcić dzieci, odprawiać mszę świętą, to czy odprawiane przeze mnie misteria miałyby jakąś wartość duchową? Odpowiedź brzmi NIE! Gdyż musimy wrócić "do korzeni". Kult Boga wiąże się za składaniem ofiary. We wszystkich religiach również pogańskich dostrzega się tego typu zależność. Kapłanem w Kościele katolickim może zostać mężczyzna bez przeszkód kanonicznych do przyjęcia sakramentu święceń. Prawdą jest, że chrztu może udzielić osoba niewierząca pod warunkiem, że zamierza czynić to co czyni Kościół - udzielenie takiego chrztu może mieć miejsce tylko i wyłącznie w przypadku gdy nie ma zwyczajnego szafarza chrztu świętego - prezbitera np. w przypadku niebezpieczeństwa śmierci. Nawet jeśli ktoś ochrzcił niemowlaka w niebezpieczeństwie śmierci (z wody), to sakrament chrztu musi zostać ponowiony gdy niebezpieczeństwo śmierci minie. Zakonnicy na ulicy Gdańskiej, założyli swój własny Kościół, nie mają żadnej łączności z Kościołem katolickim i "robią w bambuko innych", którzy nie mają odpowiedniej wiedzy na jakiej zasadzie "działa" Kościół.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BRAKI W WIEDZY U BISKUPÓW WATYKAŃSKICH ???!!!

  JAŚ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Oszołomów nie brakuje ...mniejsza o to. Ale żeby Kuria Łódzka tym się zajmowała i wydała oświadczenie ???? I TO JAKIE ??....... zmowa milczenia , zero informacji o co chodzi ...jedynie że...rozwiń całość

  Oszołomów nie brakuje ...mniejsza o to. Ale żeby Kuria Łódzka tym się zajmowała i wydała oświadczenie ???? I TO JAKIE ??....... zmowa milczenia , zero informacji o co chodzi ...jedynie że chrzty trzeba powtórzyć ...w domyśle u nich .......a może ludzie poszli do tego zakonu świadomie wiedząc że to napewno NIE JEST rzymskokatolicki(watykański) ..... A MOŻE BISKUPI WATYKAŃSCY MAJĄ TAKIE LUKI W WYKSZTAŁCENIU ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaki Kościół

  Jagoda Nalepa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Przecież ta kwasi instytucja nie należy do żadnego kościoła. To samozwańcu, którzy zostali usunięci z kościoła starokatolickiego za nowego zwierzchnika.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W USA, byle idiota, wariat, pedofil czy psychopata może założyć sobie "kościół"

  i ogłosić siebie nowym mesjaszem, zbawicielem, etc, etc. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Ciekawe jest jednak to, że zawsze znajdzie się wielu idiotów, którzy stają się wyznawcami takich "kościołów".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jacyś podrabiani mnisi udzielają "chrztu" durnym lewakom, którzy nienawidzą KK,

  ale nadal szukają jakiegoś swojego "kościoła". (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Lewak to idiota.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wolność TO PODSTAWA BYTU a nie kitu

  wojtyla kajakarz bez majtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Złodzieje jak psy o padlinę a oni o kasę -WALCZĄ I UJADAJĄ == Wiara ??? do d.py z taką wiarą ,.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wolność wiary

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Wolność wiary. Jeżeli człowiek idąc do kościoła zostaje z niego wyrzucony bo nie spełnia jakiegoś wymogu to w czym problem? Narzucanie dziecku wiary powoduje że gdy dorosnie zmienia wyznanie....rozwiń całość

  Wolność wiary. Jeżeli człowiek idąc do kościoła zostaje z niego wyrzucony bo nie spełnia jakiegoś wymogu to w czym problem? Narzucanie dziecku wiary powoduje że gdy dorosnie zmienia wyznanie. Kościół się zabezpieczył nie tylko symonia handlem sakramentami ale także karami za odejście że wspólnoty. Konkurencja na rynku i tyle. Niech zajmą się pedofilia i alimentami na dzieci księży. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie jest żaden zakon, tylko sekta

  Ech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Zebrało się kilku ludzi i nazwali się zakonem, a nawet nie są związkiem religijnym.
  Najpierw byli u Starokatolików, ale tych już praktycznie nie ma po tym jak do więzienia za pedofilię poszedł...rozwiń całość

  Zebrało się kilku ludzi i nazwali się zakonem, a nawet nie są związkiem religijnym.
  Najpierw byli u Starokatolików, ale tych już praktycznie nie ma po tym jak do więzienia za pedofilię poszedł ich biskup. Teraz chcą się przytulić do mariawitów. To może jutro zostaną muzułmanami?
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gosc

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Biskupem został Dyrektor od karier. Tak wykończył kościół starokatolicki w RP. Przekręty poszły z prawnikami i dyrektor stołek wygrał.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No cóż...

  Nietyp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Wolny rynek zaczyna powoli przeszkadzać czarnuchom... Lepiej było za komuny. Mieli monopol. Tylko ciekawe, jak to się rozstrzyga czy święcenie jest ważne, czy nie... Czy to za pomocą rentgena robią?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wolny rynek? Jesteś debilem?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Jaki rynek???
  A rozstrzygnięcie jest proste: albo ktoś jest KATOLIKIEM, albo nim nie jest. Dla katolika są obrzędy katolickie, nota bene dziecko ochrzcisz za darmo jak cię nie stać, więc nie pleć...rozwiń całość

  Jaki rynek???
  A rozstrzygnięcie jest proste: albo ktoś jest KATOLIKIEM, albo nim nie jest. Dla katolika są obrzędy katolickie, nota bene dziecko ochrzcisz za darmo jak cię nie stać, więc nie pleć o kasie.
  A jak nie jesteś katolikiem, to możesz się obwołać papieżem Kościoła BardzoStaroKatolickiego i chrzcić, bierzmować, co ci się tam podoba. Tylko ślubu nie udzielisz, bo ci ...państwo nie pozwoli.

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo