Chorzy na stwardnienie rozsiane mogą korzystać z refundowanych programów lekowych

Agata Flak
Karolina Misztal
Stwardnienie rozsiane (SM) to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce na tę przypadłość choruje około 45 tysięcy osób, głównie w wieku od 20 do 40 lat.

Wiele osób po usłyszeniu diagnozy obawia się przyszłości, tego, że stwardnienie rozsiane będzie oznaczać postępującą niepełnosprawność. Niemniej choroba u każdej osoby nią dotkniętą przebiega inaczej. Stwardnienie rozsiane związane jest z szeroką gamą rozmaitych objawów. Do najbardziej powszechnych na początku choroby należą: uczucie zmęczenia, które jest niewspółmierne do wykonywanych czynności, problemy z równowagą i koordynacją ruchów, które mogą być widoczne w postaci nasilającego się potykania, uczucie mrowienia czy drętwienia części ciała, trudności z koncentracją, zapominanie lub problemy z utrzymaniem logicznego myślenia, zaburzenia myślenia, widzenie podwójne, zapalenie nerwu wzrokowego, oczopląs, ból przy poruszaniu gałką oczną.

Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym mogą skorzystać z leczenia refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Leczenie to może odbywać się m.in. w ramach programów takich jak: (1) leczenie stwardnienia rozsianego i (2) leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego.

- Każdego roku przybywa pacjentów korzystających z programów lekowych, co oczywiście związane jest ze wzrostem nakładów finansowych, jakie Fundusz przeznacza na ten cel - mówi Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Na leczenie w ramach pierwszego programu (1) stwardnienia rozsianego podkarpacki NFZ w 2016 roku wydał ponad 15 milionów złotych. Natomiast w ubiegłym roku blisko 17 milionów złotych.

Na leczenie pacjentów, u których początkowa terapia lekami zakończyła się niepowodzeniem lub w przypadku, gdy choroba rozwija się zbyt szybko prowadząc do ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego, Fundusz w 2016 roku wydał około 2,5 miliona złotych , a już rok później ponad 2,7 miliona złotych.

- Dzięki systematycznemu zwiększaniu środków finansowych w obu programach lekowych, pacjenci cierpiący na stwardnienie rozsiane, kwalifikujący się do programów mogą być włączani do nich na bieżąco - podkreśla rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chorzy na stwardnienie rozsiane mogą korzystać z refundowanych programów lekowych - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl