Choroby, które mogą stanowić czynnik ryzyka przy koronawirusie. Pacjenci na nie cierpiący powinni być bardzo ostrożni

js
Na szczęście większość pacjentów, która zakazi się koronawirusem SARS-CoV-2, przechodzi zakażenie bezobjawowo. Nie jest tak jednak zawsze. Czasami choroba może niestety doprowadzić do śmierci. Czy znane są już czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na ciężki przebieg choroby u konkretnego pacjenta? Znamy pierwsze badania i przypuszczenia.

Niektóre choroby mogą mieć wpływ na ciężki przebieg Covid-19

O stworzenie listy chorób mogących wpływać na ciężki przebiec Covid-19 pokusili się m.in. badacze z Feinstein Institutes for Medical Research. Jak podaje Onet, przejrzeli oni 5700 elektronicznych zapisów dotyczących zdrowia pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS CoV-2 między 1 a 4 kwietnia bieżącego roku.

Udało im się wywnioskować kilka prawidłowości, w tym m.in. wskazać na choroby współistniejące, które mogłyby mieć wpływ na ciężki przebieg Covid-19. Podobne badania przeprowadzono w Wielkiej Brytanii (odpowiedni raport opublikował National Health Service – analizowano w nim przypadki 194 pacjentów z Covid-19) oraz w chińskim Wuhan.

Także polscy naukowcy głowią się nad czynnikami ryzyka Covid-19. O chorobach i czynnikach, które mogą mieć wpływ na ciężki przebieg zakażenia wypowiedział się dla Pulsu Medycyny prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki, specjalista chorób zakaźnych, pediatra i kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Opublikowane wnioski zebraliśmy w jedną listę. W galerii znajdziesz czynniki ryzyka i choroby mogące wpływać niekorzystnie na przebieg Covid-19 wraz z ich opisami.

Covid-19. Czy dużo wiemy o chorobie? Wiele doniesień to niestety ciągle tylko przypuszczenia

Należy podkreślić, że ciągle o koronawirusie wiemy bardzo mało. Onet zaznacza, że analizy Amerykanów mają charakter stricte obserwacyjny i opierają się na zgromadzonych danych elektronicznych. Z tego powodu nie możemy potwierdzić, że przekazane informacje są szczegółowe i skończone

Covid-19 nie jest dobrze zbadany. Pamiętajmy, że choroba jest nowa i naukowcy mogą się mylić w swoich przypuszczeniach. Niestety, zarówno SARS-CoV-2, jak i inne koronawirusy stanowią dla badaczy z całego świata dużą zagadkę. Potrzeba szeregu prób oraz odstępu do wszystkich danych dotyczących pacjentów, żeby udało się z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazać pewne prawidłowości.

Źródło: Onet/Puls Medycyny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl