1/8
Choroby, które mogą stanowić czynnik ryzyka przy koronawirusie. Pacjenci na nie cierpiący powinni być bardzo ostrożni
fot. 123rf
2/8
Nadciśnienie tętnicze...
fot. 123rf

Nadciśnienie tętnicze

Jak wynika z analizy naukowców z Feinstein Institutes for Medical Research, ponad połowa badanych pacjentów miała w przeszłości nadciśnienie tętnicze. W Wuhan naukowcy spostrzegli podobną prawidłowość. W chińskim centrum epidemii udowodniono, że 30% wszystkich zakażonych cierpiało na nadciśnienie. Stwierdzono je także u 48% ofiar śmiertelnych Covid-19.

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która objawia się podwyższonym ciśnieniem krwi (czyli o wartości 140/90 mm Hg lub wyżej). Żeby chorobę udało się rozpoznać, trzeba pomiary ciśnienia wykonać kilkukrotnie i to w kilkudniowych a nawet kilkutygodniowych odstępach. Jeden pomiar nie ma żadnego znaczenia dla diagnostyki.


Nadciśnienie może mieć charakter dziedziczny, wynikać ze złej diety (np. zbyt duże spożycie soli), z otyłości (zwłaszcza otyłości brzusznej) lub po prostu z wieku (nadciśnienie jest typowe dla ludzi starszych).

3/8
Cukrzyca...
fot. 123rf

Cukrzyca

Amerykanie wykazali także, że Covid-19 jest niebezpieczny dla osób z cukrzycą. 34% hospitalizowanych pacjentów, ujętych w badaniu Feinstein Institutes for Medical Research, miało cukrzycę. Ponadto wykazano, że diabetycy są bardziej narażeni na powikłania związane z chorobami nerek podczas pobytu w szpitalu oraz na konieczność leczenia respiratorem.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, polega na nieprawidłowym wydzielaniu insuliny odpowiedzialnej za regulowanie poziomu cukru we krwi. Choroba ma charakter przewlekły i może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych – ma ogromny wpływ na działanie oczu, nerek oraz układu sercowo-naczyniowego.

4/8
Nadwaga i otyłość...
fot. 123rf

Nadwaga i otyłość

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przyjrzeli się bliżej 194 przypadkom pacjentów zarażonych koronawirusem. Brano pod uwagę tylko tych chorych, którzy musieli trafić na oddział intensywnej terapii. Okazało się, że aż 63% pacjentów miało zbyt dużo kilogramów. Pacjenci ci cierpieli albo na nadwagę, albo na otyłość lub chorobliwą otyłość. Warto jednak podkreślić, że próba przy badaniu może nie być reprezentatywna dla wszystkich krajów - w Wielkiej Brytanii większość dorosłych cierpi z powodu nadmiernej liczby kilogramów.

Podstawą nadwagi i otyłości jest brak równowagi między podażą energii i jej zużyciem. Jeśli organizm nie jest w stanie zużyć podawanych mu kalorii, odkłada je w postaci triglicerydów.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Powołania na stanowiska prokuratorskie na Podkarpaciu

Powołania na stanowiska prokuratorskie na Podkarpaciu

Pożar kamienicy. Nie żyje jedna osoba

Pożar kamienicy. Nie żyje jedna osoba

Premiery gier w maju to spore zaskoczenie. Dlaczego? Sprawdź

Premiery gier w maju to spore zaskoczenie. Dlaczego? Sprawdź

Zobacz również

Uwiodła gwiazdę F1, nawiązała romans z byłym Kardashianki i zbudowała biznes w łóżku

Uwiodła gwiazdę F1, nawiązała romans z byłym Kardashianki i zbudowała biznes w łóżku

Pokaz siły NATO pod nosem Rosji

Pokaz siły NATO pod nosem Rosji