Choroba Heinego-Medina (Polio) – objawy, przebieg, szczepienie i leczenie. Sprawdź, do czego może doprowadzić zakażenie wirusem polio!

Ewa Zwolak
Ewa Zwolak
Choroba polio, nazywana również chorobą Heinego-Media, to groźna choroba zakaźna właściwa dla wieku dziecięcego. Obecnie nie występuje w Europie.
Choroba polio, nazywana również chorobą Heinego-Media, to groźna choroba zakaźna właściwa dla wieku dziecięcego. Obecnie nie występuje w Europie. istockphoto.com
Choroba Heinego Medina (Polio) – nagminne porażenie dziecięce jest poważną chorobą zakaźną, wywoływaną przez trzy typy wirusów polio. Jest ona groźna, ponieważ może prowadzić do trwałego i nieodwracalnego kalectwa. Do transmisji wirusa polio dochodzi drogą fekalno-oralną. Okres wylęgania choroby trwa ok. 9-12 dni, po którym stopniowo pojawiają się objawy choroby Heinego-Medina. Obecnie, dzięki obowiązkowemu szczepieniu przeciw polio, udało się niemal całkowicie wyeliminować tę chorobę. Przypadki kliniczne choroby Heinego-Medina pojawiają się wyłącznie u osób nieszczepionych.

Polio – choroba Heinego-Medina: charakterystyka

Choroba Heinego-Medina, nazywana również polio i nagminnym porażeniem dziecięcym, jest chorobą wywoływaną przez trzy typy wirusów polio, które występowały już 1400 lat p.n.e. Do transmisji wirusa polio dochodzi wyłącznie drogą fekalno-oralną. Po przedostaniu się do organizmu wirus bytuje w nabłonku jelita grubego, w którym się namnaża przez ok. 9-12 dni, po upływie, których zaczynają pojawiać się objawy choroby. Nazwa tej choroby pochodzi od nazwisk dwóch badaczy, którzy opisali pierwsze kliniczne przypadki zachorowań. Mowa tu o Jakobie Heine i Karlu Oskarze Medinie.

Choroba polio była znana już od starożytności, czego dowodem mają być egipskie malowidła i rzeźby, które przedstawiają ludzi z nienaturalnie powyginanymi kończynami. W latach 50. i 60. wynaleziono szczepienia przeciw chorobie Heinego-Medina, dzięki którym udało się skutecznie wyeliminować tę chorobę w Europie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)w Europie choroba polio nie występuje. Przypadki zachorowań odnotowywane są w społeczeństwach nieszczepionych. Z tego powodu osoby, które podróżują do Afryki, Azji i Ameryki Południowej powinny zaszczepić się przeciw polio.

Wszystkie przypadki zachorowań na chorobę Heinego-Media podlegają obowiązkowi zgłaszania.

Choroba polio występuje niemal wyłącznie w populacjach niezaszczepionych. W 2014 r. odnotowano kilka ognisk epidemiologicznych m.in. w Nigerii, Afganistanie i Pakistanie. W Polsce choroba ta występuje sporadycznie i najczęściej do zakażeń dochodzi poza Europą.

Polio – choroba Heinego-Medina: objawy i przebieg

Polio jest chorobą charakteryzującą się zróżnicowanym przebiegiem i towarzyszącymi objawami. W większości przypadkach przebiega całkowicie bezobjawowo i przybiera postać łagodnej choroby gorączkowej. Niekiedy choroba Heinego-Media występuje w formie aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub w postaci porażenia mięśni. Charakterystyczne objawy zakażenia wirusem polio to:

  • Podwyższona temperatura ciała (zwykle nieprzekraczająca 39°C).
  • Dreszcze.
  • Ból gardła.
  • Brak apetytu.
  • Ogólne osłabienie organizmu.
  • Sztywność karku.
  • Zaburzenia świadomości.
  • Bolesność mięśni.
  • Skurcze mięśniowe.

Wówczas, gdy chorobie Heinego-Media towarzyszy porażenie mięśni zwykle występują również: trudności z połykaniem, zaburzenia w oddawaniu moczu i objawy zapalenia mózgu. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i osób zakażonych wirusem HIV.

Ze względu na umiejscowienie zmian chorobowych rozróżnia się 3 najczęstsze postacie porażenia: rdzeniową, mózgową i opuszkową.

Polio – choroba Heinego-Media: typy

Choroba Heinego-Media może przybierać trzy różne postaci, które różnią się od siebie w głównej mierze lokalizacją zmian chorobowych.

  • Postać rdzeniowa, która charakteryzuje się porażeniami w obrębie nóg, rąk, mięśni tułowia i mięśni oddechowych. Porażenia te mają charakter wiotki, czego konsekwencją jest znacznie osłabienie siły mięśniowej. Wraz z postępem choroby można zaobserwować lekkie niedowłady, które z czasem przeistaczają się w porażenie całkowite.
  • Postać mózgowa, która charakteryzuje się podwyższoną temperaturą ciała i nadpobudliwością ruchową. Niekiedy występuje także: senność, sztywność i drżenie mięśni, drgawki, a także zaburzenia świadomości.
  • Postać opuszkowa, która charakteryzuje się zmianami chorobowymi w obrębie ośrodków rdzenia przedłużonego, układu oddechowego i układu krwionośnego.

Polio – choroba Heinego-Medina: szczepienie

W Polsce szczepienie przeciw polio objęte jest programem obowiązkowych szczepień ochronnych. Jak dotąd opracowano dwa typy szczepionek przeciw zakażeniom wirusami polio. Mowa tu o szczepionce inaktywowanej (IPV), która zawiera trzy typy zabitych szczepów poliowirusów i o szczepionce żywej (OPV), która zawiera trzy typy atenuowanych (o obniżonej zjadliwości) szczepów poliowirusów. W Polsce od 2016 r. wykorzystuje się wyłącznie szczepionkę IPV, która zapobiega przedostawaniu się wirusów do układu nerwowego. Charakteryzuje się ona bardzo wysoką skutecznością – dzięki niej udało się całkowicie wyeliminować chorobę Heinego-Medina.
Szczepionkę przeciw polio podaje się dzieciom według Programu Szczepień Ochronnych:

  • Trzy dawki szczepionki do 2. roku życia (3-4 miesiącu życia, 16-18 miesiącu życia).
  • Jedną dawkę szczepionki w 6 roku życia.
  • W większości przypadków dorośli, którzy otrzymali trzy dawki szczepienia przeciw polio nie potrzebują dodatkowych dawek.

Podstawowym przeciwwskazaniem do szczepionki polio jest uczulenie na któryś ze składników szczepionki i wystąpienie reakcji anafilaktycznej po poprzedniej dawce szczepienia.

Polio – choroba Heinego-Medina: leczenie

Leczenie polio polega jedynie na łagodzeniu dotkliwości objawów. Podstawowym celem leczenia jest poprawia jakości życia chorego i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia poważnych powikłań.Ważna jest dbałość o poprawne funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej, a także procesu krzepnięcia krwi. W leczeniu objawowym stosuje się głównie: leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. W przypadku osób z zaawansowaną chorobą Heinego-Medina konieczne jest wdrożenie działań zapobiegających chorobie zakrzepowo-żylnej i powikłaniom w postaci zaburzeń układu oddechowego. Wówczas konieczna jest również rehabilitacja, której celem jest zapobieganie całkowitego porażenia mięśni. Dodatkowo można zastosować także aparaty ortopedyczne, które wspomagają funkcję chodzenia.

Przeczytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia