Chora na groźny nowotwór nie może parkować z przywilejami. Urzędnicy: Nie ma takiego kodu

Adriana Boruszewska
79-letnia pani Eugenia leczy się w kilku szpitalach we Wrocławiu. Przy niektórych placówkach nie ma wystarczającej ilości  miejsc parkingowych. W takiej sytuacji niezbędna jest karta parkingowa.
79-letnia pani Eugenia leczy się w kilku szpitalach we Wrocławiu. Przy niektórych placówkach nie ma wystarczającej ilości miejsc parkingowych. W takiej sytuacji niezbędna jest karta parkingowa. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Zaostrzenie przepisów związanych z przyznawaniem karty parkingowej zbiera żniwo we Wrocławiu. Przy ustalaniu rygorystycznych kryteriów zapomniano o zwykłym człowieku. Przykładem jest 79-letnia wrocławianka Eugenia Konikiewicz, która od czterech lat choruje na szpiczaka mnogiego. Zdaniem urzędników, ciężka choroba pani Eugenii nie uprawnia jej do karty parkingowej.

- Żona nie może jeździć tramwajem, gdyż z powodu choroby nawet małe uderzenie powoduje u niej rozliczne urazy i otwarte rany, z których sączy się płyn - mówi nam 85-letni pan Alfred, mąż pani Eugenii. - Cały czas wożę żonę po szpitalach, a przy Pasteura czy Grabiszyńskiej nie zawsze jest miejsce postojowe. Żona raz sama pojechała do szpitala tramwajem. Jedna pani niechcący ją pchnęła i potem żona miała otwarte rany na nogach.

Małżeństwo Konikiewiczów postanowiło złożyć wniosek o kartę parkingową. Wszczęto procedurę, a pani Eugenia stawiła się na komisji i została zbadana przez lekarza.

Zobacz też: Zamiast papierowego biletu w tramwaju i autobusie "skasujesz" teraz kartę bankomatową

- Przyszedł ortopeda, który zbadał ją w pięć minut. Co lekarz może stwierdzić przez pięć minut? - pyta pan Alfred.

27 czerwca małżeństwo otrzymało decyzję. Zgodnie z orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu zdecydowano, że stopień niepełnosprawności pani Eugenii kwalifikuje się jako umiarkowany, a zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnienia do uzyskania karty parkingowej może otrzymać tylko osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się lub osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się oraz kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna).

Bożena Zimoch, szefowa Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu wylicza, że kartę parkingową mogą otrzymać osoby ze znacznym ograniczeniem możliwości poruszania się wynikającymi właśnie z chorób narządu wzorku, chorób neurologicznych czy upośledzeniem narządu ruchu.

Szpiczak mnogi z definicji nie kwalifikuje się jednak do kodów z oznaczeniem 04-O, 05-R i 10-N.

Innego zdania jest 79-letnia wrocławianka, której trudno się poruszać bez auta.- Szpiczak w znacznym stopniu ogranicza sprawność ruchową. Komisja zaś nie uwzględniła mojego stanu zdrowia, kwalifikując mnie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - żali się Eugenia Konikiewicz.

- Badana kwalifikuje się do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z powodu schorzeń oznaczonych kodem 07 (choroby układu oddechowego i krążenia), nie ma również ograniczeń w samodzielnym poruszaniu się, tym samym nie spełnia ustawowych przesłanek do karty parkingowej - czytamy w orzeczeniu.

Lekarz: kobieta cierpi na nieprawidłowości chodu i poruszania się. Ale dla urzędu to za mało
CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE
Lekarz z przychodni przy ulicy Grabiszyńskiej, który badał panią Eugenię, wydał zaś zaświadczenie, że cierpi ona na nieprawidłowości chodu i poruszania się.

O opinię spytaliśmy prof. Andrzeja Lange, szefa Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku przy ul. Grabiszyńskiej. Twierdzi on, że z definicji szpiczak mnogi nie powoduje upośledzenia w stopniu fizycznym i motorycznym. Jednak jeżeli zgłębimy charakterystykę choroby, sprawa się komplikuje.

- W przebiegu choroby szpiczak nacieka kości i powoduje ich łamliwość, co może w ten sposób upośledzić zdolności fizyczne pacjenta. Również leki, które otrzymują chorzy na szpiczaka mnogiego, uszkadzają nerwy obwodowe i mogą powodować upośledzenie funkcji motorycznych pacjenta - wyjaśnia profesor.

Pani Eugenia napisała odwołanie od decyzji Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu. Niestety, złożyła je dwa tygodnie po terminie daty odwołania. Czyli nie 13 lipca, a 25 lipca.

- Mój brat zmarł w Toruniu i musieliśmy tam pojechać, jednak zaraz po przyjeździe złożyliśmy odwołanie - mówi pan Alfred. - Co z tego, skoro urzędnicy siedzą na paragrafach, a nie na stołkach - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chora na groźny nowotwór nie może parkować z przywilejami. Urzędnicy: Nie ma takiego kodu - Gazeta Wrocławska

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ewka
ponieważ ten nowotwór złosliwy wpływa na upośledzenie narządu ruchu!....."W przebiegu szpiczaka mnogiego komórki rozrastają się natomiast w szpiku kostnym w postaci mnogich guzowatych ognisk, doprowadzając jednocześnie do niszczenia kości w danym miejscu, aż do spontanicznych, niekiedy trudnych do przewidzenia, patologicznych złamań w różnych miejscach kośćca"
S
Stanisława
Należy pisać wniosek o przywrócenie terminu odwołania i odwołać się na powikłania w wyniku choroby nowotworowej lub niekorzystne dla zdrowia następstwa choroby nowotworowej, której jest trwałe upośledzenie narządu ruchu i neurologiczne następstwa choroby nowotworowej. Co za lekarz, który Pani wydał tak niekorzystne orzeczenie nie uwzględniając powikłań prowadzących do znacznego zmniejszenia sprawności narządu ruchu. Jakiś niedouk. Urzędnicy nigdy nie doradzą pacjentowi, bo mają od góry nakazane jak największą ilość orzekanych odrzucić lub wydać orzeczenie niekorzystne.
G
Gość
Proponowałem osobom starszym i niepełnosprawnym korzystanie z komunikacji miejskiej.
Łatwiej wejść do tramwaju czy autobusu niż do samochodu, miejsce dla osoby starszej lub niepełnosprawnej jest zawsze /ludzie chętnie ustępują/. Na zdjęciu widać z jakim wysiłkiem wchodzi pani do auta... Nie kasujcie tego tym razem
a
acfg
też się nie kwalifikuje. A to przecież zanik komórek mózgowych, czyli jak sprawa neurologiczna. Kwalifikują objawowo, jako psychiczną. A chory z Alzheimerem też musi bywać u chociażby różnych lekarzy.
Ba, nie kwalifikuje się nawet poważny uraz narządu ruchu z wieloma następstwami, m.in. skróceniem kończyny.
Pani Konikiewicz mogłaby spróbować napisać pismo o przywrócenie terminu. Ale pewnie lepiej będzie złożyć wniosek ponownie. I tak to raczej niczego nie zmieni, bo orzecznicy MOPS-u niczym się nie różnią od tych z ZUS-u - ich zadaniem jest wydawanie decyzji odmownych. Przykład - chora z Alzheimerem, zupełnie niezorientowana w czasie i w przestrzeni, została na Strzegomskiej zakwalifikowana do stopnia umiarkowanego... Po odwołaniu do Wojewódzkiego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności pozostaje droga sądowa - Sąd Pracy i wnioskowanie o powołanie biegłego.
p
posełpierdzistołek
Pier...y kraj. A prezydent miasta bezkarnie rozbija terenówkę za setki tysięcy złotych łamiąc przepisy drogowe. Klan świn przy korycie i zwyczajni ludzie dymani przez te świnie.... Bo kodu na nowotwór nie ma. Czy urzędactwo w tym kraju to idioci poganiani jeszcze większymi idiotami?
k
ks. Marek
j
d
dk
Grunt, że Rafał ze swoimi rycerzami mają karty... Tym biedactwom nic już nie pomoże.
K
KaBand
więc jak widzisz takiego dziadzia za kierownicą to jest 100% pewności że wywinie jakiś numer.
w
wrw
Wygodniej wchodzi się do tramwaju lub autobusu, a miejsce siedzące dla starszej lub niepełnosprawnej osoby jest zawsze. W czym problem? żyjemy w dużym mieście i korzystajmy z komunikacji zbiorowej.
c
co nie
Ty nie dajesz, twoja matka już tak.
t
taka prawda
Zostaw go. Bycie idiotą jest u niego rodzinne. To nie jego wina.
j
jk
Ty tak poważnie, czy żartujesz, jesteś idiotą, czy udajesz ?
j
ja
Ale jak postanowi sie uprze to wyszukiwać będzie wszystkie przepisy. A prawo mamy takie że w jednym województwie sady orzekają na jedna stronę a w innym na drugą. Urzędnik podpiera się korzystnymi wyrokami dla siebie a ty obywatelu walcz z fachowcem z tej dziedziny.
j
ja
Moją mama sie 28 razy odwoływała wiec wznawiali termin.
Gdy skarżyła bezprawne decyzje do SKO, to 3 razy wygrała że decyzje były wydane złośliwie i wbrew prawu i SKO do tej samej osoby wysyłało do ponownego rozpatrzenia. Po paru latach mama sę pochorowania z nerwów i popadła w długi.
Wiele razy staruszka też nie zdążyła z terminem odwołania i tak ją urzędnicy okradali przez lata aż zniszczyli kobietę.
Te 28 dni KPA to fikcja
m
maxim
Ależ ta kobieta nie jest kierowcą tylko pasażerem.
Tez mam w rodzinie osoby chore i stare i chce kartę parkingowa.Znam osoby jeżdżące na karcie ojca lub dziadka
Wróć na i.pl Portal i.pl