Chopin Górecki Open Festiwal 2020

Materiał informacyjny Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Lato, relaks, muzyka i kultura wysoka to dobre połączenie na początek wakacji!

Festiwal Chopin-Górecki to wydarzenie o ponad dwudziestoletniej historii. Co roku znakomita kadra profesorska Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przyciąga szerokie grono odbiorców z całego świata.

To również znakomita okazja do szerzenia kultury polskiej. Dla wielu uczestników to pierwsza styczność z ojczyzną Fryderyka Chopina, podczas której mogą poznać bliżej jego twórczość w trakcie licznych wykładów czy odbyć podróż do rodzinnego domu mistrza w Żelazowej Woli.

W tym roku pomimo pandemii Władzom Uniwersytetu udało się zachować ciągłość Festiwalu, czego efektem jest przeniesienie go do świata wirtualnego. Chopin Górecki OPEN Festiwal odbywający się od 10 do 17 lipca to propozycja skierowana do każdego melomana!

Co usłyszymy?

Pierwszego dnia Festiwalu będziemy mieć okazję do wysłuchania koncertu inauguracyjnego w najlepszym wydaniu. Na scenie spotkamy trzech znakomitych instrumentalistów, którzy są swoistą wizytówką nie tylko Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina ale całej Polski na arenie międzynarodowej.

Koncert „Rozmowy przy muzyce” wykonają i okraszą słowem JM Rektor UMFC prof. dr hab. Klaudiusz Baran (akordeon), prof. dr hab. Tomasz Strahl (wiolonczela) Janusz Olejniczak (fortepian).

Ciekawe wykłady, webinaria dla wszystkich

W kolejnych dniach otrzymamy możliwość wysłuchania trzech interesujących wykładów. 11 lipca ad. dr hab. Miłosz Bembinow przedstawi temat, który w ostatnim czasie jest niezwykle aktualny dla wielu osób świata artystycznego: „Kultura w mediach, artysta w czasach pandemii, wsparcie dla artystów”.

Dzień później prof. dr hab. Ryszard Cieśla przybliży nam sylwetkę najwybitniejszego twórcy polskiej opery - Stanisława Moniuszki na podstawie wyreżyserowanej przez siebie w 2019 roku opery „Straszny Dwór”. Spektakl cieszył się wielkim uznaniem publiczności Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej. Dzięki możliwości nagrania i montażu wszystkie wykłady prezentowane podczas tegorocznego Festiwalu przeplatane będą ciekawymi nagraniami i prezentacjami partytur. 13 lipca prof. Maria Szraiber opowie o tradycji chopinowskiej w historii UMFC.

Chopin Górecki OPEN Festiwal to czas na innowacyjne projekty artystyczne!

14 lipca będziemy świadkami światowej premiery kompozycji multimedialnej „Mr. Chopin. Ktoś Pana Uwielbia” na głos, trąbkę, fortepian i elektronikę autorstwa dr Aldony Nawrockiej i Andrzeja Kopcia. Warstwa programowa kompozycji – już w samym tytule - nawiązywać będzie do inspiracji najwybitniejszym polskim kompozytorem epoki romantyzmu Fryderykiem Chopinem, którego kolejny jubileusz przypada na rok 2020. Utwór „Mr. Chopin. Ktoś Pana Uwielbia” wpisywać się będzie w te działania w sposób niekonwencjonalny, ponieważ oprócz działań stricte muzycznych (w tym interaktywnych z elektroniką) zakłada także akcje parateatralne. Powstanie dzieła było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Ze względu na długoletnią historię Festiwal Chopin-Górecki to wydarzenie wielopokoleniowe. Niektóre osoby biorące udział w poprzednich edycjach w roli uczestników, w tym roku wystąpią jako wykładowcy uniwersyteccy.

Kompozytor ad. dr hab. Ignacy Zalewski – popularyzator mało znanych a niekiedy zapomnianych kompozytorów i ich symfonii mówi: „Polska muzyka symfoniczna jest jedną z najsłabiej opisanych kart polskiej historii muzyki. Przyjęło się wręcz sądzić, że jesteśmy krajem Chopina, więc nasza kultura muzyczna stoi tylko fortepianem. Oczywiście Chopin pozostaje naszym najwybitniejszym kompozytorem, ale z całą pewnością nie największym symfonikiem. Wykład dotyczyć będzie przedziału czasowego 1750-1909, bo ten szeroki okres historyczny zawiera w sobie najwięcej białych plam, które postaram się przynajmniej częściowo uzupełnić - wydaje mi się, że bardzo dobrą muzyką”.

Przedostatniego dnia Festiwalu oddamy głos as. Wojciechowi Kostrzewie, który jest uosobieniem współczesnego, elastycznego artysty. Młody kompozytor równie sprawnie porusza się w obszarach muzyki klasycznej, filmowej czy rozrywkowej. Jest laureatem licznych konkursów kompozytorskich oraz twórcą muzyki do produkcji filmowych, telewizyjnych i teatralnych. 16 lipca usłyszymy projekt „Muzyka obrazów” zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to zbiór piętnastu krótkich utworów, które inspirowane były dziełami wielkich polskich malarzy, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Witkacego. Wszystkie miniatury będą dostępne na stronie festiwalowej.

Muzyczne wizytówki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

Na zakończenie tegorocznej edycji każdy znajdzie coś dla siebie. Chopin University Arts to zwięzłe prezentacje czterech zespołów będących wizytówkami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Osoby prowadzące zespoły wprowadzą nas w historię powstania tych formacji i zaprezentują nagrania wybranych koncertów.

Chopin University Modern Ensemble to powstały w 2018 roku uniwersytecki zespół muzyki współczesnej działający pod kierunkiem ad. dr. hab. Ignacego Zalewskiego. Koncertuje regularnie na estradach Uniwersytetu Muzycznego a ostatnio także w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W swoim repertuarze Chopin University Modern Ensemble ma kompozycje m.in. A. Pärta, L. Andriessena, P. Łukaszewskiego, M. Błażewicza, K. Baculewskiego, A. Kościowa, M. Schellego, A.Karałowa czy M.Śmigasiewicza. Wkrótce nakładem Chopin University Press ukaże się debiutancka płyta Chopin University Modern Ensemble zawierająca Folk Songs Luciano Berio i cztery premiery fonograficzne utworów: Pawła Łukaszewskiego, Żanety Rydzewskiej, Marcina Jachima i Krzysztofa Kiciora.

Chopin University Chamber Orchestra to formacja złożona z najwybitniejszych studentów Uniwersytetu Muzycznego wyłonionych w trybie wieloetapowych przesłuchań. Kierownikiem artystycznym jest jeden z najlepszych dyrygentów młodego pokolenia i jednocześnie wykładowca UMFC- dr Rafał Janiak a funkcję managera orkiestry pełni Aleksander Zwierz. Zespół może pochwalić się licznymi sukcesami. Jeszcze w 2017 roku nakładem Chopin University Press orkiestra wydała swoją debiutancką płytę z muzyką B. Brittena, K. Pendereckiego i D. Szostakowicza. Na jesieni 2019 roku ukazała się nowa płyta zespołu, nagrana z udziałem solisty dr. hab. Rafała Grząki, na której znajdują się współczesne polskie koncerty akordeonowe.

Orkiestra współpracuje z kancelarią Prezydenta RP uświetniając ważne wydarzenia z udziałem pary prezydenckiej i najważniejszych osobistości kultury w Polsce i za granicą. Wśród licznych wydarzeń wspomnieć warto koncert odbywający się w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości, który odbył się w Pałacu Narodów w Genewie. W lipcu 2019 roku orkiestra odbyła ponad miesięczne tournée po Chinach, gdzie zagrała ponad 20 koncertów w prestiżowych salach koncertowych Poly Theatre.

Chopin University Big Band to zespół prowadzony przez charyzmatycznego dr. hab. Piotra Kostrzewę, którego sława sięga daleko poza granice naszego kraju. Grupa występowała m.in. na Festiwalu La Folle Journée w Nantes (2014, 2017, 2019), podczas Szalonych Dni Muzyki w Warszawie w edycjach 2014 (występ z Gordonem Goodwinem) i 2017 roku, festiwali jazzowych (m.in. Jazz Jamboree, Siauliai Big Band Festival), a także koncertów transmitowanych przez rozgłośnie radiowe i telewizyjne. W 2017 roku zespół zaprezentował się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W dorobku fonograficznym Big Bandu znajduje się siedem albumów CD. Zespół został dwukrotnie zwycięzcą i otrzymał Grand Prix Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu (2015, 2017). Big Band był również jedną z gwiazd Lato z Radiem Festiwal w 2019 roku.

Warsaw Saxophone Orchestra powstała w roku 2017 z inicjatywy prof. dr. hab. Pawła Gusnara. Zespół stanowią studenci i absolwenci klasy saksofonu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, którzy należą do grona najlepszych polskich saksofonistów młodego pokolenia. Dzięki oryginalnym aranżacjom często tworzonym przez członków zespołu formacja ta wyróżnia się kreatywnością i wysokim poziomem artystycznym. Dzięki swej działalności zespół skutecznie obalił mit saksofonu jako instrumentu kojarzonego głównie z muzyką rozrywkową czy jazzową.

Dzięki Chopin Górecki OPEN Festiwal możemy doświadczyć kultury na najwyższym poziomie! Usłyszymy wybitnych artystów a interesujące wykłady przybliżą nas do wielkiej rodziny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Serdecznie Zapraszamy.
Aby wziąć udział w Chopin Górecki OPEN Festiwal wejdź na:
www.chopin.edu.pl
www.facebook.com/chg.umfc

Dodaj ogłoszenie