CES 2019: Targi elektroniki w Las Vegas zostały opanowane przez roboty, które mają ułatwiać ludziom życie

Kazimierz Sikorski AIP
Na targach elektroniki w Las Vegas pokazano lustro HiMirror, które analizuje stan skóry użytkownika, m.in. zmarszczki, przebarwienia, szerokość porów itd.
Na targach elektroniki w Las Vegas pokazano lustro HiMirror, które analizuje stan skóry użytkownika, m.in. zmarszczki, przebarwienia, szerokość porów itd. AP/Associated Press/East News
Jakie znaczenie mają dla przemysłu elektronicznego groźby wojen handlowych, napięć geopolitycznych czy spadku zaufania publicznego? Duże, choć sektor tych technologii stara się odłożyć je na bok, robi swoje. A to oznacza, że świat wchodzi w erę cudownych opracowań, czego przykładem są otwarte w tym tygodniu największe targi elektroniki użytkowej na świecie - CES 2019 - w Las Vegas.

Szef firmy zarządzającej tym gigantycznym przedsięwzięciem, Gary Shapiro, potwierdził mi, że wkraczamy w czasy sztucznej inteligencji (AI) i internetu niesamowitych prędkości, czyli G5.

Inteligentne telewizory i… własny browar

Patrząc choćby na pokazywane na targach wyposażone w sztuczną inteligencję roboty, zaprojektowane jako towarzyszki dla dzieci i osób starszych, trudno nie przyznać mu racji. Olśniewające ekrany telewizyjne, intuicyjne roboty, urządzenia aktywowane ludzkim głosem oraz składane lub zwijane wyświetlacze na smartfony nie mogą się obyć bez AI (ang. Artificial Intelligence, czyli sztuczna inteligencja). Podobnie jak coraz bardziej doskonały transport autonomiczny i wiele gadżetów nie może istnieć bez 5G, bezprzewodowych sieci piątej generacji. Na tych filarach oparte są produkty, które czynią nasze życie łatwiejszym, przyjemniejszym i docierają do wszelkich branż, jak rozrywka, zdrowie, transport, rolnictwo, sport.

Na targach CES prawdziwe trzęsienie ziemi wywołał pokaz firmy LG, podczas którego południowokoreański gigant elektroniczny pochwalił się telewizorami, inteligentnymi domami i sposobami robienia ... piwa. Gwiazdą pokazu był telewizor LG OLED TV R, którego ekran można wsuwać i wysuwać za jednym naciśnięciem przycisku. Jest wyposażony w procesor drugiej generacji LG α9 (Alpha 9) w Dolby Vision i Dolby Atmos, posiada zarówno Alexa, jak i Asystenta Google, a także obsługę Apple AirPlay 2 i HomeKit.

Firma ogłosiła też, że jej najnowsze produkty, telewizory serii ThinQ AI, oferują bardziej osobisty interfejs użytkownika, np. będą używać informacji takich jak ilość zużywanej energii elektrycznej, jak często myjesz ubrania i który telewizor ci się podoba. Pokazano też domowe sposoby warzenia piwa - od fermentacji, karbonatyzacji i starzenia, aż do serwowania trunku, a nawet samo sprzątanie po produkcji. Wyprodukowanie 10,5 litra piwa zajmuje ok. dwóch tygodni.

Na pomoc niepełnosprawnym

Na obserwatorach pokazów na CES wielkie wrażenie zrobiły NeoMano, rękawice robotyczne południowokoreańskiej firmy Neofect, które pomagają osobom z urazem rdzenia kręgowego wykonywać codzienne czynności, takie jak trzymanie filiżanki lub mycie zębów.

Ta rękawica, a tak naprawdę robot może pomóc osobom cierpiącym z powodu urazów rdzenia kręgowego odzyskać władzę w rękach. Urządzenie wykonane ze skóry, wygląda jak rękawica łucznicza, która zakrywa tylko kciuk, palec wskazujący i środkowy palec. Ma tytanowe druty, które mogą poruszać tymi trzema palcami, aby wykonywać takie zadania, jak podnosić szklankę, trzymać szczoteczkę do zębów lub chwytać klamkę.

Z pomocą chorym pospieszyła też Optima Molliter, włoska firma specjalizująca się w rehabilitacji ortopedycznej, m.in. stóp chorych na cukrzycę. Jej rozwiązania mogą okazać się pomocne dla milionów pacjentów z tym schorzeniem, bo dzięki elektronicznemu wsparciu chorej stopy można będzie zapobiec jej amputacji.

Franco Salvatelli, szef działu badań i rozwoju Optima Molliter wyjaśniał powody, dla których firma zajęła się tego typu projektem. - Co 20 sekund gdzieś na świecie amputuje się nogę z powodu cukrzycy. Stworzyliśmy skuteczny, wytrzymały i łatwy w obsłudze chodzik na stopy, który pomaga leczyć owrzodzenia i zapobiegać amputacjom. Jest on nafaszerowany elektroniką i zintegrowany ze zdalnym systemem zajmującym się chorym. Na podstawie przesyłanych lekarzom informacji podejmują decyzję o leczeniu. Cukrzyca dotyka 400 milionów ludzi na świecie, w następnej dekadzie problem będzie miało 640 milionów. Ta unikatowa modułowa technologia ochrony stóp nogi pomaga leczyć owrzodzenia. Ten chodzik skraca okres leczenia i poprawia jakość życia – mówił Salvatelli.

Inteligentne filtry i sztuczni kelnerzy

Z kolei niemiecka firma MANN + HUMMEL proponuje urządzenie, które będzie walczyć skutecznie ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami atmosfery. Według Światowej Organizacji Zdrowia, 47 tys. osób w Niemczech umiera co roku z powodu smogu. Podobnie jest w Polsce. Smog jest zabójczy dla zdrowia, małe cząstki wnikają do płuc i wywołują choroby. Największymi źródłami pyłu w miastach są ruch drogowy, palenie w domowych piecach i przemysł. MANN + HUMMEL jest ekspertem od czyszczenia powietrza i jego filtracji od ponad 75 lat.

Teraz prowadzi walkę ze smogiem w wielu miastach na świecie w ramach projektu Fine Dust Eater. Stosując małe filtry w miejscach o szczególnie wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza lub stosując filtry do pojazdów, poprawia jakość atmosfery
Na targach w Las Vegas nie mogło zabraknąć wystawców z Chin. Chińczycy postawili m.in,. na robotykę. Pokazali DOBOTa, wielofunkcyjne automatyczne ramię, które może drukować 3D, laserowo grawerować, pisać, rysować, a jego kreatywność podnosi ponad 20 języków oprogramowania. Za swoim właścicielem pojedzie sama OVIS, pierwsza na świecie inteligentna walizka, a PUDU, to robot, który dzięki sztucznej inteligencji pomoże przy cateringu.

Może z nim konkurować pierwszy autonomiczny robot, który będzie dostarczał gościom hotelowym jedzenie i napoje włoskiej firmy Tactile Robots.

Z kolei urządzenie izraelskiej firmy Lishtot powie nam wszystko o wodzie, jaka jest jej jakość, gdzie ta czysta występuje , a inna firma z tego kraju Mantis Vision, oferuje posiadaczom smartfonów zaawansowane technologie przechwytywania i udostępniania treści 3D dla szerokiej gamy aplikacji, w tym kamer 3D do smartfonów, urządzeń AR/VR czy profesjonalnych kamer skanujących.

Pytania o bezpieczeństwo danych

W tle tej celebracji technologicznych nowinek pojawiają się obawy o zaufanie do nowych technologii. Bob O'Donnell z Technalysis Research jest pewien, że ten rok będzie wyzwaniem związanym z zaufaniem dla branży technologicznej. Pamiętajmy o erozji zaufania po wyciekach danych z Facebooka, Google’a i i innych strażników prywatnych informacji. Roger Kay z firmy Endpoint Technologies Associates ostrzega nawet, że ten sceptycyzm ludzi do branży spowolni jej rozwój.

Sprawa jest poważna, bo mówiąc o sztucznej inteligencji trzeba mieć w pamięci, że może ona "spersonalizować" nasze doświadczenie z urządzeniem lub samochodem, a nawet przewidzieć, czego dana osoba chce - gdy chodzi o tak odległe dziedziny jak muzyka, czy o opieka medyczna.

Japońska Honda zaprezentowała "autonomiczny pojazd roboczy", który można skonfigurować do akcji poszukiwawczo-ratowniczych, gaszenia pożarów itp. Są już technologie zaprojektowane jako "mózg" pojazdów z własnym napędem, nie tylko do nawigacji, ale i do tworzenia bardziej spersonalizowanych doświadczeń użytkownika" dla podróżnych. A rozpoznawanie twarzy wykorzystywane już przez wiele smartfonów, pojawi się w pojazdach do zwiększenia bezpieczeństwa.

Wielu obawia się, że te piękne plany mogą ulec zmianie, bo sektor elektroniczny jest raniony taryfami i tarciami handlowymi między dwoma największymi graczami gospodarczymi, USA i Chinami. I na to wpływu nie mają najtęższe umysły z tej branży, tylko politycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: CES 2019: Targi elektroniki w Las Vegas zostały opanowane przez roboty, które mają ułatwiać ludziom życie - Portal i.pl

Wróć na i.pl Portal i.pl