Centralny Port Komunikacyjny. Gdzie powstanie i ile będzie kosztować CPK?

Krzysztof Jędras
Centralny Port Komunikacyjny. Gdzie powstanie i ile będzie kosztować CPK?
Centralny Port Komunikacyjny. Gdzie powstanie i ile będzie kosztować CPK? Łukasz Kowalski
Centralny Port Komunikacyjny to jeden z najważniejszych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wciąż nie wiadomo, gdzie dokładnie CPK miałby powstać, ale informacja ta ma zostać podana w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Centralny Port Komunikacyjny ma być ogromny. Rząd chce, żeby lotnisko powstało na terenie gminy Baranów na Mazowszu. W maju wyznaczono obszar liczący nieco ponad 66 km kwadratowych. To w jego obrębie ma zostać wybrana lokalizacja megalotniska. Ostatecznie ma to być obszar około 30 km kwadratowych. To na nich powstanie inwestycja. Dla porównania warto dodać, że lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie zajmuje około 8 km kwadratowych.

Centralny Port Komunikacyjny - będzie praca

Centralny Port Komunikacyjny oznacza nowe miejsca pracy. Ma ich być około 150 tysięcy, z czego 37 tysięcy zostałoby zatrudnionych do obsługi lotniska. Reszta to byłyby miejsca pracy w innych sektorach działających wokół portu lotniczego.

vivi24/x-news

Centralny Port Komunikacyjny to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Najnowsze szacunki mówią o 37 miliardach złotych. Wiadomo jednak, że ciężko taki koszt dokładnie obliczyć i kwota może jeszcze pójść w górę. Do tego dochodzą kolejne miliardy na tory kolejowe i drogi tak, aby z niemal każdego zakątka Polski można było dostać się do CPK. Szacuje się, że ta kwota może dorównywać tej potrzebnej na budowę megalotniska.

Centralny Port Komunikacyjny

W ramach rozbudowy infrastruktury kolejowej, która towarzyszyć będzie budowie CPK, inwestycje warte 40 miliardów złotych zostaną przeprowadzone na trasach: Warszawa - Olsztyn, Warszawa - Ostrołęka - Pisz - Giżycko, Warszawa - Białystok - Suwałki (Rail Baltica), Warszawa - Terespol (Brześć), Warszawa - Lublin - Zamość - Hrebenne (Lwów), CPK - Kielce - Tarnów - Nowy Sącz, Warszawa - Katowice/Kraków/Bielsko-Biała, CPK - Częstochowa - Opole - Nysa, Łódź - Sieradz - Wrocław, Łódź - Sieradz - Kalisz - Leszno - Głogów - Zielona Góra, Łódź - Sieradz - Kalisz - Poznań - Szczecin, CPK - Poznań - Gorzów Wlkp., a także CPK - Płock - Włocławek - Bydgoszcz - Koszalin/Kołobrzeg. Niewykluczone są też inwestycje na trasach: CPK - Radom - Rzeszów i CPK - Gdańsk.

CPK miałby być gotowy w 2027 roku.

AIP/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tylko czemu ten port na najlepszych ziemiach ma powstać???? I ta gdzie ludzie go nie chcą! Nie lepiej pobudować we wcześniejszej lokalizacji pomiędzy Mszczonowie Żyrardowem a Puszczą Mariańską? Mnóstwo nieużytków, ziemie słabej klasy, brak rzek a więc i podtopień, blisko linia kolejowa, sporadyczne zaludnienie, więc i koszty wykupu obszaru mniejsze o połowę!

s
skuter
Jak na taki gigantyczny port lotniczy 40 miliardów to wcale nie tak dużo biorąc pod uwagę przyszłe zyski W Dubaju 3% PKB jest z ropy A 27 % z terminali Więc niema się nad czy zastanawiać trzeba budować
H
Henryk Zagrzalski
Inwestycja- ogrom! No ale najwyzszy czas na konkretne lotnisko i nowe polaczenia kolejowe! Czas wyjsc z cienia zachodnich poteg.
Wróć na i.pl Portal i.pl