Centralna Liga Juniorów U-18. Górnik wykorzystał potknięcia Legii i Zagłębia, zabrzanie nowym liderem

Maciej Pietrasik
Młodzi piłkarze Arki Gdynia dość niespodziewanie zremisowali z Legią i warszawianie stracili pozycję lidera Centralnej Ligi Juniorów U-18. Karolina Misztal
Centralna Liga Juniorów U-18. Piłkarze Górnika Zabrze jako jedyni z pierwszej trójki wygrali mecz na inaugurację wiosny w Centralnej Lidze Juniorów U-18, w dramatycznych okolicznościach pokonując Lecha Poznań. Punkty straciły natomiast Legia Warszawa i Zagłębie Lubin, przez co zawodnicy ze Śląska zostali liderami. Może się okazać, że na pierwszym miejscu pozostaną przez dłuższy czas, bo ze względu na koronawirusa rozgrywkom grozi opóźnienie.

Po ponad dwóch miesiącach przerwy piłkarze Centralnej Ligi Juniorów U-18 wrócili do rywalizacji. Nie był to powrót łatwy dla ligowej czołówki. Dość niespodziewanie punkty straciła liderująca do tej pory Legia Warszawa. Piłkarze ze stolicy rywalizowali z Arką Gdynia i od 11. minuty spotkania prowadzili na terenie rywala. Dziewięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry drużyna z Trójmiasta doprowadziła jednak do wyrównania, co znaczyło, że "Wojskowi" po raz czwarty w tych rozgrywkach podzielili się punktami z rywalami. Podobnie było w przypadku Zagłębia Lubin, które już na początku objęło prowadzenie w spotkaniu z Escolą Varsovia Warszawa, lecz później pozwoliło przeciwnikom na doprowadzenie do remisu.

Potknięcia Legii i Zagłębia wykorzystał Górnik Zabrze, który objął pozycję lidera. Prze długi czas wydawało się, że także mecz piłkarzy ze Śląska z Lechem Poznań zakończy się podziałem punktów. Do przerwy to "Kolejorz" prowadził 1:0. Bohaterem został jednak Jan Flak, który najpierw tuż po przerwie doprowadził do wyrównania, a już w doliczonym czasie gry zapewnił Górnikowi cenne zwycięstwo, dzięki któremu to zabrzanie znajdują się teraz na czele tabeli.

Stratę do czołówki zmniejszyła Pogoń Szczecin, którą od pierwszego miejsca dzielą już tylko trzy punkty, a od ligowego podium tylko jedno "oczko". Zwycięstwo "Portowców" nad UKS-em SMS-em Łódź było zdecydowanie bardziej przekonujące. Po pierwszej połowie łodzianie wygrywali jedną bramką, lecz w drugiej części gry szczecinianie odpowiedzieli aż czterema trafieniami. Po hat-tricku Kacpra Grzebielucha piąta Korona przegrała z walczącą o utrzymanie Cracovią, przez co obrońcy tytułu mają już sporą stratę do pierwszej czwórki.

Emocji i bramek nie brakowało w spotkaniu dwóch drużyn walczących o utrzymanie - Wisła Kraków dwukrotnie prowadziła z Gwarkiem Zabrze dwiema bramkami, ale w samej końcówce goście wywalczyli remis. Do końca nie zadowala on z pewnością żadnego z zespołów, bo oba wciąż znajdują się w strefie spadkowej, ale z pewnością ten punkt doceniają zdecydowanie bardziej piłkarze Gwarka. Ostatni Hutnik Kraków przegrał 2:5 z Jagiellonią Białystok, a w meczu zespołów ze środka tabeli Lechia Gdańsk wygrała 4:1 ze Śląskiem Wrocław.

W najbliższy weekend ma zostać rozegrana 18. kolejka ligowa, ale ze względu na rozprzestrzeniającego się koronawirusa stoi ona pod wielkim znakiem zapytania. Komunikat Polskiego Związku Piłki nożnej ma zostać wydany w czwartek i wszystko wskazuje na to, że rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów we wszystkich kategoriach wiekowych zostaną zawieszone do odwołania.