Cenne odkrycie w Wałbrzychu - perły na zamku Książ

  Cenne odkrycie w Wałbrzychu - perły na zamku Książ

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Cenne odkrycie w Wałbrzychu - perły na zamku Książ
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Dariusz Gdesz

  W korytarzu prowadzącym do podziemi wałbrzyskiego zamku Książ odkryto cenne perły jaskiniowe. Niedługo będą je mogli zobaczyć turyści.
  Dotychczas jedynym skojarzeniem związanym z perłami i zamkiem Książ, był legendarny, siedmiometrowy sznur pereł księżnej Daisy. Wciąż nie brakuje poszukiwaczy skarbów, którzy marzą o jego odnalezieniu. Niebawem to skojarzenie może ulec zmianie. Wszystko za sprawą Michała Banasia, pracownika Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W korytarzu, który w przeszłości był częścią jednego z wejść do podziemi pod zamkiem Książ dokonał on odkrycia pereł jaskiniowych.

  - Do miejsca tego od dziesiątek lat nikt nie zagląda i w tym czasie kawałki rumoszu skalnego, który powstał przy drążeniu podziemi w czasie II wojny światowej zaczęły obrastać naciekami węglanu wapnia - wyjaśnia Michał Banaś.

  Dotychczas w Polsce występowanie pereł jaskiniowych stwierdzono m.in.
  w Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich, Jaskini Nietoperzowej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Jaskini Sąspowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym, Jaskini Czarnej w Tatrach Zachodnich, a na terenie Dolnego Śląska w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Wymienione miejsca podlegają ochronie prawnej i wykuwanie w nich pereł jaskiniowych jest zabronione. Inaczej wygląda sprawa z podziemiami zamku Książ, które są tworem sztucznym wykonanym przez człowieka.

  - Pereł jaskiniowych w podziemiach Książa nie ma na tyle, by produkować z nich pamiątki turystyczne na skalę masową. Można je jednak eksponować jako ciekawostkę po otwarciu trasy turystycznej w podziemiach - mówi Michał Banaś.

  Geolog dodaje, że w jednej z jaskiń nad Loarą we Francji celowo ustawia się formy w miejscach tworzenia nacieków wapiennych. Tak uzyskane odlewy sprzedaje się później turystom. Czy pomysł ten chwyci także w Książu? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że budowa podziemnej trasy turystycznej pod zamkiem Książ ma ruszyć wczesną wiosną i zakończyć się w czerwcu. Pierwsza grupa zwiedzających ma zejść do nich w trakcie wakacji 2017 roku.

  - Czekamy jeszcze na pozwolenie konserwatora zabytków i ruszamy z procedurą wyłonienia wykonawcy inwestycji - mówi Rafał Wiernicki, prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu. - Na tarasie północnym zostaną zbudowane dwie klatki schodowe do głębokości 12 metrów, którymi turyści będą wchodzić i wychodzić z podziemi.

  Klatki schodowe będą wzorowane na tej, która została zbudowana do trasy podziemnej wałbrzyskiej Starej Kopalni. Nie będzie w nich tylko windy.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KIEDYŚ

  był (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ...tam ocean, galapagos - ostrygi łapały pisek i powstały perły. Później Hans K. wybudował tajne tory. Przyjechał pociąg z komantą bursztnową i teraz NORWEGIA to wszystko odnalazła, wykopie i...rozwiń całość

  ...tam ocean, galapagos - ostrygi łapały pisek i powstały perły. Później Hans K. wybudował tajne tory. Przyjechał pociąg z komantą bursztnową i teraz NORWEGIA to wszystko odnalazła, wykopie i WYWIEZIE !!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TAMTENDY

  to (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ...idą tory podziemne do komnaty bursztynowej - i perły też tam są... no i całay pociąg...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to znaleziono je raczej pod zamkiem

  xc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 6

  A nie na nim. Na dachu przecież nie leżały. Pseudo dziennikarzom Wrocławskiej polecam jakieś kursy poprawnej polszczyzny.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo