Cenne odkrycia archeologiczne na budowie Bulwarów Książęcych [ZDJĘCIA]

JEW
Relikty kamienic mieszczańskich z II połowy XIX wieku
Relikty kamienic mieszczańskich z II połowy XIX wieku Materiały inwestora
Na terenie budowy Bulwarów Książęcych, w trakcie prowadzonych prac archeologicznych, dokonano cennych odkryć, mających dużą wartość historyczną dla Wrocławia. Znaleziska zostaną wyeksponowane w ramach stałej wystawy na terenie Bulwarów Książęcych oraz trafią do zbiorów Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.

Prace archeologiczne na terenie inwestycji Bulwary Książęce, w trakcie których dokonano cennych odkryć, prowadzone były w obrębie Wysp odrzańskich: Kępy Mieszczańskiej oraz dawnej Wyspy Młyńskiej. Odkryto tam relikty średniowiecznych i wczesnonowożytnych drewnianych umocnień nabrzeża Odry, pozostałości dawnych młynów, które znajdowały się na wyspie (datowanych od średniowiecza do XVIII i XIX w.), pozostałości tzw. Szańca na Kępie, który w latach 1631-1632 był częścią fortyfikacji wrocławskich, relikty piwnic należących do kamienic mieszczańskich z drugiej połowy XIX w. oraz liczne zabytki ruchome, m.in. metalowe fragmenty ozdób.

Do najciekawszych odkryć należą niewątpliwie przyczółki mostowe łączące obie wyspy oraz umocnienia kanału znajdującego się pomiędzy nimi. Całość tworzy unikalny zbiór, mający ogromne znaczenie dla historii Wrocławia. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem dokonanych odkryć. Zabytki znalezione na terenie Bulwarów Książęcych mają niebywałe znaczenie dla badań Wrocławia. Same wykopaliska zaś uważamy za jedne z najważniejszych, prowadzonych we Wrocławiu w ostatnich latach. – mówi dr Roland Mruczek, specjalista ds. archeologii w firmie Akme, adiunkt Politechniki Wrocławskiej, kierujący badaniami archeologicznymi prowadzonymi na terenie Bulwarów Książęcych.

Główne badania archeologiczno-architektoniczne w obszarze Bulwarów Książęcych zostały już zakończone. Nadal trwają prace w obrębie wykopu pod II etap inwestycji, jednak polegają one głównie na nadzorze archeologicznym prac budowlanych. Po zakończeniu budowy II etapu Bulwarów Książęcych część znalezisk znajdzie się na specjalnie do tego celu stworzonej ekspozycji, umiejscowionej na terenie inwestycji. Pozostałe zabytki ruchome zostaną natomiast przekazane Muzeum Miejskiemu we Wrocławiu.

– Wystawa, która znajdzie się na terenie Bulwarów Książęcych, będzie unikatową prezentacją fragmentów dawnych fortyfikacji i kół młyńskich spośród których najstarsze elementy, zgodnie z przeprowadzonymi badaniami dendrochronologicznymi, datowane są na początek XVII w. W ramach ekspozycji znajdą się też reprodukcje historycznych widoków i planów Wyspy Młyńskiej – wyjaśnia prof. Rafał Eysymontt, historyk sztuki prowadzący nadzór nad badaniami na terenie inwestycji.

BULWARY KSIĄŻĘCE to inwestycja realizowana przez BPI Real Estate Poland u zbiegu dwóch ramion Odry na wyspie Kępa Mieszczańska. Całość inwestycji jest realizowana w dwóch etapach. W ramach I etapu Bulwarów Książęcych sprzedano i wybudowano 175 lokali mieszkalnych o powierzchni od 27 do 128 m2. Oferta powstającego właśnie II etapu inwestycji to kolejne 190 mieszkań o powierzchni od 25 do 110m2. Założenie inwestycji opiera się o śródmiejski styl życia, łączący funkcję mieszkaniową budynku z handlowo-usługową. Planowany pasaż ma szansę stać się tętniącym życiem miejscem spotkań towarzyskich o niepowtarzalnym klimacie. - Adres Księcia Witolda 11 będzie nie tylko miejscem, w którym każdy będzie chciał mieszkać, ale i bywać" - zaznacza Mariusz Rodak. Zakończenie budowy II etapu Bulwarów Książęcych planowane jest II połowę 2020 r.

W NIEDZIELĘ O 21.00 WIECZÓR WYBORCZY GAZETAWROCLAWSKA.PL - NIE PRZEGAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cenne odkrycia archeologiczne na budowie Bulwarów Książęcych [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl