Cena koalicji. Ile PiS zapłaci za władzę na Dolnym Śląsku

  • Gazeta Wrocławska

Malwina Gadawa

Zniesienie podatku od kopalin, stanowisko marszałka dla Cezarego Przybylskiego oraz miejsca w zarządach spółek Skarbu Państwa dla ludzi wskazanych przez Bezpartyjnych Samorządowców. To cena, jaką Prawo i Sprawiedliwość chce zapłacić za przejęcie władzy w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Oferta najpewniej zostanie przyjęta.

PiS wygrało wybory na Dolnym Śląsku, ale do rządzenia potrzebuje koalicjanta - Bezpartyjnych Samorządowców.
Po niedzielnym głosowaniu Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w sejmiku 14 radnych, Koalicja Obywatelska - 13, Bezpartyjni Samorządowcy - 6, komitet Rafała Dutkiewicza - 2, a PSL - 1. Do rządzenia regionem potrzeba 19 głosów w 36-osobowych sejmiku.

Dla Koalicji Obywatelskiej taki wynik to cios, bo przegrała w regionie uznawanym dotąd za bastion Platformy Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna, szef PO już znalazł winnego. - Ponad 90 tys. głosów oddanych na komitet Rafała Dutkiewicza zostało zmarnowanych - ogłosił wczoraj na konferencji prasowej. Mimo przegranej, Koalicja Obywatelska próbuje jeszcze walczyć o Dolny Śląsk. Zaproponowała Bezpartyjnym Samorządowcom porozumienie. Koalicja jest gotowa oddać stanowisko marszałka, a do tego miejsce w zarządach innych województw, m.in. lubuskiego i zachodniopomorskiego. Byle tylko obronić Dolny Śląsk.

Ale Bezpartyjni Samorządowcy tej oferty zapewne nie przyjmą. Bo ta złożona przez Prawo i Sprawiedliwość jest o wiele korzystniejsza.
Wczoraj do Wrocławia przylecieli ministrowie Michał Dwroczyk i Adam Lipiński. W gabinecie marszałka województwa Cezarego Przybylskiego rozmawiali z nim i drugim z liderów Bezpartyjnych Samorządowców - prezydentem Lubina Robertem Raczyńskim.

Nieoficjalnie wiemy, że PiS proponuje Bezpartyjnym trzy miejsca w zarządzie, w tym stanowisko marszałka, którym pozostałby Cezary Przybylski. Do tego stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, w tym w zarządzie potentata miedziowego, spółce KGHM. W grę wchodzą także rządowe pieniądze na inwestycje na Dolnym Śląsku. Mowa tu chociażby o przeznaczeniu funduszy na rozbudowę Polany Jakuszyckiej. Bezpartyjni chcą od PiS także zniesienia podatku od kopalin. To danina, którą musi płacić KGHM. Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość trzy lata temu w kampanii wyborczej obiecywało zniesienie tego podatku.

- Dla nas jest to kwestia niezwykle istotna i będziemy ją przedstawiać w trakcie rozmów - mówi nam prezydent Lubina Robert Raczyński.

Czy koalicja PiS i Bezpartyjnych Samorządowców jest już przesądzona? Nie. Bo Platforma Obywatelska będzie próbowała jeszcze jednego sposobu - myśli o "rozbiciu" Bezpartyjnych Samorządowców. Spośród ich sześciu radnych, trójka to byli politycy Platformy Obywatelskiej - to Cezary Przybylski, Michał Bobowiec i Marek Obrębalski. Wielokrotnie krytykowali oni działania partii rządzącej. Czy pozostaną wierni tym hasłom? Nie wiadomo. Dziś przekonują, że dla nich liczy się przede wszystkim interes Dolnego Śląska.

Żadne wiążące decyzje nie zapadną przed drugą turą wyborów. Dopiero po 4 listopada dowiemy się, jak będzie wyglądała koalicja, która przejmie władze w regionie.

 Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

Jacek Sutryk: "Najważniejsze są buty". Kto ubiera prezydenta?

Wideo

polecane: MiauCzat: Wiktoria Gąsiewska o miłości do Adama! Kiedy ślub?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

01.11.2018, 23:16

Chyba tylko na młotki będziemy się bić, bo brakło całkowicie BRONI ATOMOWEJ! Od niedawna.

01.11.2018, 17:08

Która z rzeczywistości jest prawdziwa na moich komputerach. Bo zgłupiałem. Chyba jednak stosowana prze ROSJAN na gazetawroclawska.pl. Ile osób by przeżyło to nie jestem w stanie ocenić.

01.11.2018, 15:50

Chyba tylko na młotki będziemy się bić, bo brakło całkowicie BRONI ATOMOWEJ! Od niedawna.

01.11.2018, 15:38

Kto te linki spiedolił jak powie to przeżyje. No co?

01.11.2018, 15:36

Istnieje czy nie istnieje cenzura!

01.11.2018, 15:21

Chciałem zauważyć, że komputer też można ukąsić. Nauczyciel tego to Ponikowski. Ale wim że nie powinno się ścigać z Projektantami urządzeń, Na dłuższą metę to nic nie daje.

01.11.2018, 15:17

No i co puścicie następny komentarz, co już wszyscy chorzy.

01.11.2018, 15:12

Kogoś tam ugryzł świat jadowitych stworzeń, Hipnozq jest ciekawa. Ponikowski też ją stosował. I jest jak jest.

01.11.2018, 15:08

Emerytury 2019. Jaka będzie waloryzacja? Podwyżki emerytur w 2019 już określone! [Wyliczenia] 18.09.2018 - Gazetawroclawska.pl Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Prof. Ponikowski: Czeka nas medycyna szyta na miarę konkretnego człowieka - Gazetawroclawska.pl Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Zdrowie Olejki eteryczne do aromaterapii – który rodzaj działa na co? - Gazetawroclawska.pl Olejki eteryczne do aromaterapii – który rodzaj działa na co? - Gazetawroclawska.pl Zdrowie Zdrowie Mapa serwisu - Gazetawroclawska.pl Bestialski atak we Wrocławiu. Mnóstwo krwi i obława [ZDJĘCIA] - Gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska - Wiadomości Wrocław, Informacje Wrocław Aktualności Aktualności Aktualności Aktualności Aktualności Aktualności Aktualności Aktualności Aktualności Aktualności Aktualności Aktualności Pułaskiego i Hubska zamknięte na dłużej. Nie ma komu pracować - Gazetawroclawska.pl Walka o każdy głos, każdą kamienicę i osiedle. Sutryk rozpoczyna bój Wrocław - Gazetawroclawska.pl

31.10.2018, 11:38

Czyli wzajemnie się pozamykają, tylko komu przypadnie pierwszeństwo??? Zgadzam się z tym,że to korupcja jednak w białych rękawiczkach. Oni byli, są i będą rządzić tylko się miejscami zamieniają. A każdy wyborca ten poza "korytem" jest dla nich plebsem!

31.10.2018, 05:44

Wrocław się zblaznil

31.10.2018, 05:44

Wrocław się zblaznil

30.10.2018, 09:02

czego nie zdazyl zrobic agent oskar to zrobil sepleniący szrek

30.10.2018, 08:58

we wrocku 40 tys miesiecznie. o ile w kghm taki dyr np utrzymania ruchu jest odpowiedzialny za mega kase, dzien przestoju to pewnie milionoww straty. to dyrektor wroclawskiego parku wodnego za co bodpowiada? ma chociaz dwie sprzataczki pod sobą? sorry co to w ogole za park? to tam przy uniwerku gdzie szczury mogą pływać?

29.10.2018, 21:40

Pójdziemy z wami jak przeniesiecie do Ozimka rudego że stadionu.

29.10.2018, 12:39

Zawsze się znajdą którzy za srebrniki pisowskie się sprzedadzą

29.10.2018, 09:33

Tak, doskonale pamiętam obietnice z września o drodze ekspresowej S8 do Kłodzka i nowej autostradzie na zachód od Wrocławia (lub przebudowie A4)... teraz czekam na realizację.

29.10.2018, 07:12

Ta korupcja polityczna, wyczerpuje znamiona korupcji opisane w kodeksie karnym. Panowie bobowiec, przybylski, wild, stasiak, huskowski, obrebalski dostaną zarzuty za rok korupcyjne i pójdą siedzieć. Ci którzy dadzą im te stołki dostaną zarzuty z art. 231 kk za przekroczenie uprawnień na szkode interesu publicznego. Raczyński za kierowanie zorganizowana grupa przestępczą (mamy wszystkie nagrania z narad w jego gabinecie). Kaczyński ...... no coż dożywocie z art. 127 kk. Miłego siedzenia panom życzę. Gdybyście nie pochodzili z motłochu, porównałbym was do Radziwiłła. Ale to jednak dyshonor dla Radziwiłła.

29.10.2018, 06:50

Twój komentarz jest tak głupi jak ty!

29.10.2018, 06:09

o naiwni no niech tylko kupią pisowscy tych bezpartyjnych,no niech tylko,za stanowiska sprzedawczyki?

28.10.2018, 20:21

Zachęciła ich przede wszystkim obietnica stołków w KGHM-ie. Szczególnie, że na likwidacji od kopalin(jeśli do niego dojdzie) zarobią właśnie ci na odpowiednich stołkach i nieroby z solidarności, regionowi to się specjalnie nie przysłuży.

28.10.2018, 18:20

nie 90 tys a 167 tys Dolnoślazaków głosowało na Bezpartyjnych. Schetyna zostanie odwołany.

28.10.2018, 17:24

Schetyna doprowadził do takiej sytuacji wycinając tych co mieli odmienne zdanie, to on próbował obsadzać swoimi książętami wszystkie stanowiska w urzędzie marszałkowskim...

28.10.2018, 16:39

90 tys osób zagłosowało żeby Dolny Śląsk rozwijał się dobrze. Bezpartyjni deklarowali pracę na rzecz regionu, a nie wikłanie się w partyjne wojenki. Wchodzą w taką koalicję z jakiej będzie kasa dla regionu (i dla nich po części też, ale taka jest polityka).
Nikt nikogo nie robił w konia. Mnie zrobił Schetyna po tym jak Tusk wyjechał na europejskie "stypendium". Sam sobie jest winien i wkrótce albo partia mu się rozleci albo wróci Tusk, wywali go na boczny tor i może spróbuje złożyć formację na nowo pokazując nowe twarze. Np Jarosa i paru innych.

28.10.2018, 15:51

Nie głosowałam na Bezpartyjnych, ale te 90 tysiów nie głosowało też za oddaniem Dolnego Śląska w ręce ludzi guru z żoliboskiej chatki. Jeżeli to zrobią mają pozamiatane kolejne wybory. Swoją drogą zrobić w konia tylu ludzi to wyjątkowe świństwo. 90 tysiów pamiętajcie o tym, jeżeli wywiną taki numer.