Celowo powodowali kolizje, aby wyłudzić odszkodowanie? Zarzuty dotyczą też oszustw kredytowych. Do sądu trafił akt oskarżenia wobec 25 osób

Szymon Zięba
Oskarżeni mieli prowokować stłuczki, aby wyłudzić odszkodowanie (zdjęcie ilustracyjne)
Oskarżeni mieli prowokować stłuczki, aby wyłudzić odszkodowanie (zdjęcie ilustracyjne) 123rf
Do gdańskiego sądu trafił akt oskarżenia w sprawie 25 osób, którym Prokuratura Regionalna zarzuca wyłudzanie kredytów i odszkodowań komunikacyjnych. Według śledczych, proceder miał charakter zorganizowany: oskarżeni mieli powodować incydenty drogowe, aby otrzymać wypłatę odszkodowania. Auta uczestniczące w kolizjach - zdaniem śledczych - również nabywane były ... za wyłudzone kredyty.

Prokurator Maciej Załęski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, która sprawą się zajmowała, podkreśla, że akt oskarżenia to kolejna odsłona dużego, wielowątkowego śledztwa dotyczącego procederu wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych. Wcześniej oskarżono już około 70 osób.

Zdaniem prokuratorów, celowo powodowano kolizje, które były później podstawą do uzyskania odszkodowania.
- W tym przypadku zarzuty dotyczą zdarzeń mających miejsce w latach 2008 - 2010 na terenie Trójmiasta i okolic - opowiada prokurator Załęski z „regionalnej”.

Dodaje, że odszkodowania wypłacane były w następstwie zgłoszeń szkód komunikacyjnych powstałych w rzeczywistości w wyniku zaaranżowanych kolizji drogowych.

- Przy czym najczęściej pojazdy, które w nich uczestniczyły były wcześniej kupowane za pieniądze pochodzące z kredytów wyłudzonych na tzw. "słupy", częśto osoby bezdomne - opowiada o procederze prok. Załęski.
Śledczy podkreślają, że „czynności procesowe doprowadziły do ujawnienia i dowodowego udokumentowania 54 tego rodzaju zdarzeń objętych zarzutami.”

Z informacji prokuratury wynika tymczasem iż łączna suma wyłudzonych w ten sposób kredytów oraz odszkodowań przekroczyła 2 miliony zł .

- Akt oskarżenia dotyczy 25 osób - słyszymy.

Prokurator Załęski tłumaczy: - Część oskarżonych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów, opisując mechanizmy funkcjonowania procederu.

Za te przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, przy czym w przypadku 5 oskarżonych górna granica kary pozbawienia wolności wynosi 12 lat.

- Tytułem zabezpieczenia i poręczenia majątkowego prokuratura zajęła środki pieniężne w wysokości ponad 100 tysięcy zł - podsumowuje śledczy.

CBŚP rozbiło gang zarabiający na fikcyjnych kolizjach. Zobacz "dynamiczną realizację"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl