CBŚ i holenderska policja rozbili szajkę handlującą amfetaminą

Joanna Labuda
Joanna Labuda
CBŚ i holenderska policja rozbili szajkę handlującą amfetaminą
CBŚ i holenderska policja rozbili szajkę handlującą amfetaminą CBŚP
Holenderska policja we współpracy z poznańskim CBŚP zatrzymali czterech mężczyzn zajmujących się produkcją, przemytem i handlem amfetaminą na wielką skalę. Funkcjonariusze ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza, w której skład wchodziło 50 osób wprowadziła na polski rynek co najmniej 100 kg amfetaminy, jak też haszysz, marihuanę i ekstazy.

Śledztwo prowadzone pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu rozpoczęło się w czerwcu 2016 roku. Od tego momentu policjanci CBŚP zatrzymywali osoby związane z procederem.

- Policjanci poznańskiego CBŚP w czerwcu 2016 roku zatrzymali dwóch mężczyzn, przewożących ukryte w gaśnicy samochodowej 2,5 kg amfetaminy o niemal 100-procentowej czystości. Od tego momentu funkcjonariusze rozpracowywali grupę, która jak się okazało produkcję narkotyku prowadziła w Holandii - informuje kom. Rafał Szymański z CBŚ.

Od pół roku trwały również zatrzymania osób powiązanych z grupą. Byli to kurierzy, przewożący narkotyki z Holandii do Polski, jak też dilerzy-hurtownicy. Pod koniec lutego br policjanci zatrzymali w województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim 9 osób, które trudniły się przede wszystkim wprowadzaniem na rynek, przemyconych narkotyków.

Zobacz też: CBŚP zabezpieczyło nielegalne papierosy

Konsekwencją rozpracowania grupy były działania w Holandii. Policjanci CBŚP wspólnie z policją holenderską zatrzymali w ostatnich dniach 4 osoby zajmujące się przede wszystkim produkcją narkotyków.

Dzięki ścisłej współpracy funkcjonariuszy obu krajów i wydanych przez sąd europejskich nakazach aresztowania osoby te czeka ekstradycja do Polski i odpowiedzialność karna za produkcję, przemyt i handel narkotykami na wielką skalę.
Policjanci CBŚP ustalili, że grupa swoją przestępczą działalność prowadziła od 2015 roku w Holandii. Wyprodukowane środki odurzające i substancje psychotropowe były przemycane do Polski i tutaj wprowadzane do obrotu w województwach dolnośląskim i wielkopolskim.

- Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, iż działająca w Holandii grupa przestępcza wytworzyła i wprowadziła do obrotu co najmniej 100 kilogramów amfetaminy, a osoby zaangażowane w jej działalność zajmowały się również uprawą krzewów konopi, a także sprzedażą marihuany i haszyszu oraz tabletek ekstazy - dodaje kom. Rafał Szymański

Dotychczas policjanci zabezpieczyli przeszło 10 kg amfetaminy, kilogram marihuany, tysiąc tabletek ekstazy i pół kg haszyszu. Na poczet grzywien i środków karnych funkcjonariusze zabezpieczyli mienie o łącznej wartości przeszło 200 tys. złotych.

Jak dotąd, w WWdPZiK Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii usłyszało 50 osób, z czego 24 osoby zostały w tej sprawie tymczasowo aresztowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: CBŚ i holenderska policja rozbili szajkę handlującą amfetaminą - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl