Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA: Ustawili przetarg na 20 mln zł na sprzęt meteo dla siedmiu lotnisk

Szymon Zięba
Wrocławscy funkcjonariusze CBA ujawnili nielegalne działania przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS między innymi na lotnisku w Gdańsku
Wrocławscy funkcjonariusze CBA ujawnili nielegalne działania przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS między innymi na lotnisku w Gdańsku Tomasz Bołt
Agenci CBA - jak informują - ujawnili zmowę przetargową przy zakupie przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej systemów pomiarów meteorologicznych dla 7 polskich lotnisk cywilnych. Funkcjonariusze wymieniają lotnisko w Gdańsku. Profesor i zastępca dyrektora z IMGW usłyszeli już zarzuty. - Nie uczestniczyliśmy w zamówieniu, wspominany system nie stanowi własności lotniska i nie wchodzi w skład urządzeń należących do Portu Lotniczego Gdańsk - mówią przedstawiciele portu lotniczego.

Aktualizacja, 3 marca

Otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania. Nadesłało je Biuro Rzecznika Prasowego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Z odpowiedzi wynika, że system na lotnisku w Gdańsku będący własnością IMGW-PIB jest aktualnie w fazie testów operacyjnych. - Planowane jest uruchomienie systemu na dzień 1.04.2016 roku. Aktualnie system realizujący osłonę meteorologiczna należy do PAŻP z którego IMGW-PIB korzysta na zasadzie zakupu danych - mówią urzędnicy.

Przedstawiciele IMGW informują, ze koszt jego zamówienia oraz instalacji na gdańskim lotnisku wynosi 2.103.587,49 (Dane pochodzą z oferty firmy QUMAK).

- Za zamówienie systemu AWOS zgodnie z prawem zamówień publicznych odpowiedzialny był Kierownik Jednostki zamawiającej w przypadku IMGW-PIB Dyrektor, natomiast merytorycznie zastępca dyrektora ds. PSHM i MOLC - mówią przedstawiciele IMGW.

Tłumaczą, że współpraca pomiędzy IMGW-PIB a lotniskiem w Gdańsku odbywa się na zasadzie podpisanych stosownych umów na świadczenie usługi osłony meteorologicznej. - System AWOS został posadowiony na lotnisku w Gdańsku w ramach umowy zawartej pomiędzy IMGW-PIB a Portem Lotniczym Gdańsk będącym właścicielem terenów na których zainstalowano system - podkreślają.

2 marca

W oficjalnym komunikacie Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje, że chodzi o „nielegalne działania przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS (Automated Weather Observation System) na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku”.

Systemy te - według informacji - służą osłonie meteorologicznej lotnisk - do bieżącego podawania wiadomości o pogodzie, widzialności, podstawie chmur, które są niezbędne do oceny przez pilotów możliwości wykonania podejścia do lądowania.

- Cała dokumentacja i zebrane dowody wskazują na to, że w IMGW skonstruowano zamówienie tak, aby preferować tylko jednego z zagranicznych wykonawców - tłumaczą przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Czytaj też: Nowe połączenie lotnicze z Gdańska do Sztokholmu

Dodają, że zarzuty zmowy przetargowej usłyszeli przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B., zastępca dyrektora IMGW.

- Ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Prokuratur zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych doktora Rafała B. - zaznaczają funkcjonariusze biura. Podkreślają przy tym, że śledztwo jest rozwojowe, niewykluczone jest powiększenie listy zarzutów i kolejni podejrzani. O komentarz poprosiliśmy przedstawiciela gdańskiego lotniska. W odpowiedzi na nasze pytanie usłyszeliśmy, że na potrzeby IMGW port lotniczy wynajmuje nieruchomości i pomieszczenia „niezbędne instytutowi do prowadzenia działalności związanej z osłoną meteorologiczną lotnictwa cywilnego”.

- Zgodnie z naszą wiedzą, prace związane z instalacją systemu trwały od czerwca do grudnia 2015 roku - mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

- Nie mamy wiedzy na temat kosztów zamówienia oraz jego instalacji. Nie uczestniczyliśmy w zamówieniu, wspominany system nie stanowi własności lotniska i nie wchodzi w skład urządzeń należących do Portu Lotniczego Gdańsk - dodaje.

Dargacz w odpowiedzi na nasze pytania informuje, że o osobę odpowiedzialną za zamówienie powinniśmy pytać IMGW.

- Port Lotniczy Gdańsk nie uczestniczył w zamówieniu - podkreśla Michał Dargacz. I podsumowuje, że „CBA nie zwracało się z tą sprawą do Portu Lotniczego Gdańsk”.

W związku z informacjami z Centralnego Biura Antykorupcyjnego wysłaliśmy e-mail z pytaniami do przedstawicielki Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Do tej pory nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki