Camperem na wakacje. 5 rzeczy, które musisz zrobić, zanim wyruszysz nim w podróż

Artykuł sponsorowany
Oglądaliście film „Millerowie” z Jennifer Aniston i Jasonem Sudeikisem? Nie namawiamy was do wikłania się w… przemyt narkotyków, a do podróży camperem, choć jednej w życiu, chyba nikogo nie trzeba zachęcać. To jedna z tych rzeczy, których naprawdę warto spróbować. Choćby po to, aby móc powiedzieć, czy się to lubi czy nie!

Camper, przygoda!
W naszym kraju turystyka kamperowa nadal jest mocno niedoceniana, a nawet bywa deprecjonowana przez skojarzenia z rozrywką dla… tak zwanych nowobogackich lub zachodnioeuropejskich emerytów. Świat jednak korzysta z tego dobrodziejstwa, dostarczając wybierającym tę formę podróżowania wrażeń, których niczym nie da się niczym zastąpić.

Zanim uznasz, że kamperowanie to świetny sposób na wakacje, warto…

Zorientować się, co to właściwie jest kamper
Najprościej – to samochód, w którym można mieszkać. Najbardziej doceniane przez kamperowiczów rozwiązania to właściwie przyczepy kampingowe montowane na podwoziach znanych producentów samochodów dostawczych. Część, w której się mieszka może reprezentować tak rozbieżne standardy, jak drewniany domek działkowy i willa z basenem. Wszystko zależy od budżetu wielbiciela tego typu podróży i determinacji, aby móc wyjechać z „domem na plecach”.

Kamper zazwyczaj wielkością nie przekracza rozmiarów samochodu dostawczego, choć są i takie wielkości autobusu. Z prawem jazdy kategorii B czyli uprawniającym do prowadzenia samochodów osobowych, można prowadzić kamper o masie do 3,5 tony. Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z wożeniem domu ze sobą, lepiej poćwiczyć manewrowanie bez ładunku. Jeśli będziemy chcieli wypożyczyć kampera, musimy mieć na uwadze, że wypożyczalnia będzie oczekiwała od nas pewnego stażu jako kierowcy (np. 5 lat od uzyskania prawa jazdy).

Rozważyć zakup kampera
Kamperowcy dzielą się na tych, którzy… nie uznają wypożyczania aut kampingowych i na tych, których na to nie stać lub nie widzą sensu w stawaniu się posiadaczem współczesnego wozu Drzymały.

Ceny domów na kółkach zaczynają się od 10 tysięcy złotych. Górna granica, jeśli istnieje, jest tylko… formalnością. Przyzwoitego używanego kampera, którym można się wybrać w daleką podróż można kupić od 25 tysięcy złotych wzwyż. Najdroższe kampery to istne pałace, przypominające odrzutowce szejków arabskich. W podstawowym wyposażeniu kampera znajdziemy: kuchenkę gazową, lodówkę (zasilanie z akumulatora lub gazem, ewentualnie z zewnętrznej sieci 220 V, przez specjalne przyłącze), zlewozmywak, miejsca do spania, łazienkę z prysznicem i toaletę chemiczną. Miejsca noclegowe w łatwy sposób zmieniają się w przestrzeń do życia w kamperze w dzień.

A propos cen kamperów, w środowisku ich wielbicieli krąży powiedzenie, że im starszy jest kamper, tym młodszy jego kierowca.

Zastanowić się, czy może jednak lepsza będzie camper wypożyczalnia
To rozwiązanie na pewno ma sens, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z podróżowaniem kamperem lub jeśli nie dysponujemy warunkami do zimowania pojazdu. Także, gdy chcemy uniknąć ponoszenia kosztów serwisowania domu na kółkach. Jeśli poświęcimy na to trochę czasu, możemy znaleźć korzystne oferty wynajmu kampera już od 200 zł za dobę, choć warto pamiętać, że to nie jest jeszcze cały koszt, bo do niego mogą dojść różne eksploatacyjne opłaty i kaucja. Stawka 500 zł za dzień jest uważana za korzystną. Na forach i grupach w portalach społecznościowych dla wielbicieli podróżowania kamperem, można znaleźć polecane wypożyczalnie i cenne wskazówki, na przykład jak skorzystać z rabatów przy wypożyczaniu takiego auta. Planując podróż poza Polskę, na przykład po krajach skandynawskich, a już na pewno po Stanach Zjednoczonych, najlepiej dojechać do kraju, który chcemy przemierzyć domem na kółkach i tam wypożyczyć nasz środek transportu. Oczywiście wcześniej bukując go online.

Jeśli wypożyczamy kampera, warto zwrócić uwagę na to, czy układ hamulcowy jest sprawny, czy instalacja gazowa jest szczelna (najlepiej sprawdzić instalację detektorem gazu). Koniecznie wymagajmy instrukcji obsługi podstawowych urządzeń w kamperze: systemu ogrzewania czy instalacji gazowych, mimo że pracownicy firmy pokazują, jak obsługiwać sprzęty. Oceniając należność za wynajem kampera, należy także sprawdzić w co jest on wyposażony i jakie elementy będziemy musieli ewentualnie zakupić na własną rękę. Koniecznie też upewnijmy się, że kamper ma ważną polisę OC, a jeśli wyjeżdżamy poza granice UE, to czy dodatkowo ma wykupioną Zieloną Kartę. I ostatnie, ale nie najmniej ważne – koło zapasowe. Upewnijmy się czy otrzymujemy w je komplecie w ramach ceny, czy jest ono w odpowiednim stanie, a także czy jest ulokowane w przeznaczonym do tego miejscu i jak je zdemontować.

Zaplanować dokąd pojechać w pierwszą podróż
Nasz kraj jest ciekawą przestrzenią do przemierzenia kamperem. Dlaczego? Praktycznie brak zakazów nocowania w atrakcyjnych turystycznie miejscach, a campingów w Polsce nie brak; wybrane (i oznaczone) campingi oferują nawet specjalne miejsca dla kamperów i możliwość ich serwisowania. Gorzej wygląda kwestia miejsc przy drogach i stacjach benzynowych, gdzie istniałyby warunki do zlania chemii z toalety. W wielu krajach to standard, u nas niestety rzadkość. Dlatego między innymi wyprawa kamperem po Polsce to świetne rozwiązanie na długie weekendy i krótkie wypady urlopowe. W takich warunkach podróżowania, można nawet zabrać na wyprawę dziecko, które… nie odrobiło zadanych lekcji – na pewno i znajdzie miejsce do nadrobienia obowiązku, a do tego wróci z najlepszą wiedzą o geograficzną, przyrodniczą i historyczną, jaką można zdobyć właśnie dzięki krajoznawczym podróżom.

Na polskich forach wielbicieli kamperów przodują trzy destynacje: Norwegia, Włochy i Francja. Przy czym norweski Nordkapp zdaje się być ich prawdziwą mekką. Norwegia jest oceni;ana jako najbardziej przyjazny kamperom kraj, a do tego jest odpowiedni do podróżowania z własnym ogrzewanym miejscem do spania ze względu na surowy klimat.

Jeśli postawimy na Skandynawię i decydujemy się na odbycie całej podróży kamperem, rozważnie zaplanujmy jak tam dojedziemy. Możemy albo popłynąć promem z Polski, np. Steną z Gdyni do Karlskrony (cenowe maksimum) lub z Niemiec (najtańsza, polecana przez kamperowców opcja: prom Sassnitz-Trelleborg). Jeśli celem naszej podróży jest wyprawa do Norwegii, warto przeznaczyć jeden dzień drogi na przejazd przez duńskie cieśniny: most Øresund z Kopenhagi do Malmo robi wrażenie, nie tylko na dzieciach.

Poczytać cenne porady i odbyć podróż na mapie, zanim zapakujesz rodzinę lub przyjaciół do kampera

Polecamy poniższe linki – to prawdziwa kopalnia wiedzy dla mających apetyt na podróż kamperem:
Niezastąpione kompendium wiedzy dla wszystkich którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kamperingiem, ale i dla tych, którzy złapali bakcyla i planują kolejne trasy: forumwww.camperteam.pl
Ciekawe, rzetelne źródło wiedzy na temat baz noclegowych dla kamperów w większości krajów europejskich: www.camperpark.pl
Mapy campingów aktualizowane przez zaangażowaną społeczność: www.pl.camping.info
Europejskie mapy campingów: www.archiescampings.eu
Opracował Piotr Durski, portal Dajemyrade.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl