Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Całujący się mężczyźni na szkolnym plakacie. Amnesty International broni wystawy

Maciej Kałach
Plakaty o tematyce równościowej nie spodobały się działaczom lokalnej komórki skrajnie prawicowego Obozu Narodowo-Radykalnego
Plakaty o tematyce równościowej nie spodobały się działaczom lokalnej komórki skrajnie prawicowego Obozu Narodowo-Radykalnego Czytelnik/archiwum
Polski oddział Amnesty International, międzynarodowej organizacji działającej na rzecz praw człowieka, stanął w czwartek (18 czerwca) w obronie uczniów z Gimnazjum w Piątkowisku, którzy stworzyli wystawę po szkolnych warsztatach antydyskryminacyjnych.

"W ramach projektu Amnesty International Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI! Szkolna Grupa z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Piątkowisku, wykazała się ogromnym zaangażowaniem i troską o najbliższe otoczenie. Przygotowana przez nich wystawa na temat dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową spotkała się z krytyką środowisk narodowych oraz władz lokalnych i została zdjęta." - głosi komunikat polskiej sekcji AI.

O wystawie w gimnazjum pod Pabianicami "Dziennik Łódzki" napisał w sobotę (13 czerwca). Efektem warsztatów (odbyły się, bo część społeczności szkoły wyczuwało w niej nastroje homofobiczne) były plakaty o tematyce równościowej. Te nie spodobały się działaczom lokalnej komórki skrajnie prawicowego Obozu Narodowo-Radykalnego. Poinformowali oni władze gminy Pabianice, że w szkole dochodzi do "promocji zboczenia wśród najmłodszych".

CZYTAJ: Całujący się mężczyźni na szkolnym plakacie. Narodowcy: "to promocja zboczenia!"

Co wzburzyło narodowców? M.in. ilustracje z całującymi się i przytulającymi półnagimi mężczyznami. Według dyrektora gimnazjum, niektóre z prac na wystawie można było uznać za odważne, jednak ważniejsza w szkole jest swoboda wypowiedzi.

Wystawa wisiała od warsztatów w końcu maja do 11 czerwca. Szef gimnazjum nie wiązał decyzji o jej zdjęciu z presją ze strony narodowców - a w konsekwencji władz gminy, jednak mówi o tym stanowisku Amnesty International. Organizacja prosi także o interwencje kuratora oświaty, która, jak można wnioskować, miałaby zapobiegać skutkom podobnej presji.

Kuratorium bada sprawę. Według opinii Jana Kamińskiego, uzyskanej przez "Dziennik Łódzki" przed weekendem "szkoła jest miejscem, w którym nieustannie powinno rozmawiać się o tolerancji i walczyć z postawami dyskryminacyjnymi", jednak pełnej oceny wystawy kurator nie chciał wyrażać bez szczegółowego zapoznania się ze sprawą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki