Cała Polska w "żółtej strefie". Od soboty obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Co grozi za brak maseczki?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
17 proc. ankietowanych nie wierzy w epidemię koronawirusa i jest zdania, że to tylko wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych.
17 proc. ankietowanych nie wierzy w epidemię koronawirusa i jest zdania, że to tylko wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. Grzegorz Dembinski/ Polska Press
Od soboty w całym kraju obowiązuje zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku może grozić mandat do 500 zł. Z jakimi zmianami trzeba się jeszcze liczyć? - Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju. Strefa żółta rozciągnięta jest na cały kraj - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wspólnej czwartkowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, poinformowano, że od najbliższej soboty, 10 października, cała Polska stanie się "żółtą strefą".

Jak zapowiedział premier Morawiecki, od 10 października "strefa żółta" obejmie cały kraj, z wyjątkiem "stref czerwonych" w których obowiązują surowsze restrykcje. Obecnie do tych stref należą 32 powiatów i sześć miast.

Od dzisiaj musimy zasłaniać nos i usta w przestrzeni publicznej, np. w sklepie, urzędzie, komunikacji publicznej (autobusie, tramwaju, metrze, pociągu, taksówce), galerii handlowej, bankach, targowiskach, na poczcie, w przychodniach, czy kościołach.

Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione będą jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność.

Za nieprzestrzeganie obostrzeń będą grozić kary. Policja ostrzega, że zamierza stosować zasadę „zero tolerancji” i za brak maseczki wystawiać mandaty do nawet 500 zł.

Gdzie nie trzeba nosić maseczki?

Maseczek nie musimy nosić w parkach, lasach, czy na plaży. W rozporządzeniu czytany, że wyjątkiem od obowiązującego nakazu zasłaniania ust i nosa są także: zieleńce, ogrody botaniczne, ogrody zabytkowe. Maseczka nie jest konieczna również w pracy, gdy nie mamy styczności z osobami z zewnątrz. Więcej przeczytasz TUTAJ.

Polacy nie wierzą w pandemię koronawirusa

17 proc. ankietowanych nie wierzy w epidemię koronawirusa i jest zdania, że to tylko wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych- wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Z kolei 7 proc. twierdzi, że epidemia nie jest żadnym zagrożeniem dla ludzi. Prawie połowa Polaków uważa, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, a niemal co trzecia osoba twierdzi, że koronawirus "stanowi umiarkowane zagrożenie". Przeczytaj całość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl