Były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta: Mamy do czynienia z próbą siłowego przejęcia prokuratury

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
„Donald Tusk chce zająć prokuraturę i szuka każdego, nawet kuriozalnego powodu, by swoim wyborcom wytłumaczyć, że wszystko jest w porządku” – ocenił Sebastian Kaleta
„Donald Tusk chce zająć prokuraturę i szuka każdego, nawet kuriozalnego powodu, by swoim wyborcom wytłumaczyć, że wszystko jest w porządku” – ocenił Sebastian Kaleta Adam Jankowski/Polska Press
– Tak naprawdę mamy siłowe przejęcie bardzo ważnej instytucji, która ponosi odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa Polsce – ocenił w rozmowie z i.pl były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (Suwerenna Polska). Chodzi o działania prokuratora generalnego Adama Bodnara w sprawie prokuratora krajowego.

Kaleta: Siłowe przejęcie bardzo ważnej instytucji

Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski (klub PiS), były wiceminister sprawiedliwości pytany o to, kto jest prokuratorem krajowym, oświadczył, że jest nim Dariusz Barski.

Pytany dlaczego – jego zdaniem – przez dwa lata obecna koalicja rządząca nie widziała problemu, że Dariusz Barski jest rzekomo wadliwie powołany na urząd prokuratora krajowego, odpowiedział, że „Donald Tusk chce zająć prokuraturę i szuka każdego, nawet kuriozalnego powodu, by swoim wyborcom wytłumaczyć, że wszystko jest w porządku”. – Tak naprawdę mamy siłowe przejęcie bardzo ważnej instytucji, która ponosi odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa Polsce – mówił.

Dopytywany, co jeśli nie będzie porozumienia w sprawie prokuratora krajowego, Sebastian Kaleta ocenił, że wtedy będziemy mieć chaos w państwie. – Mamy już neo-prokuratora krajowego, czyli kogoś, kto uzurpuje sobie to stanowisko, a nigdy tym prokuratorem nie został – dodał.

Kaleta o "logicznej niekonsekwencji Bodnara"

Poseł Suwerennej Polski zwrócił uwagę na – jak mówił – „pewną logiczną niekonsekwencję Adama Bodnara, która obnaża całkowitą nielegalność tej operacji”.

– Skoro Dariusz Barski nigdy nie był prokuratorem krajowym, a powołał do Prokuratury Krajowej Jacka Bilewicza, to on nigdy nie mógł zostać prokuratorem krajowym Bodnara. Dlatego że decyzje Barskiego, skoro nie był prokuratorem krajowym, były chyba nieważne, bo nie wiem na jakiej podstawie mogłoby zostać uznane za ważne, skoro nie był prokuratorem krajowym według Adama Bodnara. To pokazuje, że jest to siłowego próba przejęcia prokuratury – ocenił.

Co się dzieje w Prokuraturze Krajowej?

W piątek resort sprawiedliwości poinformował, że minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 roku przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę „zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”.

Decyzji Adama Bodnara nie uznaje znaczna część prokuratorów. Prokuratora krajowego nie można odwołać bez zgody prezydenta. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem RP a premierem i prokuratorem generalnym.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl