Były wiceminister ostatecznie oczyszczony z zarzutów. Zapadł prawomocny wyrok w głośnej sprawie infoafery

AN
Warszawski sąd apelacyjny podtrzymał wyrok uniewinniający z marca br. w sprawie przeciwko byłemu wiceministrowi spraw wewnętrznych i administracji Witoldowi Drożdżowi, oskarżonemu w 2013 roku przez prokuraturę o przekroczenie uprawnień w zakresie kilku decyzji kadrowych oraz zamawiania usług eksperckich na potrzeby projektów informatycznych realizowanych przez MSWiA w latach 2007-2011.

Drożdż był w latach 2007-2009 jednym z zastępców Grzegorza Schetyny w czasie sprawowania przez niego funkcji wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska. Został jedynym wysokim urzędnikiem ze szczebla politycznego, któremu postawiono zarzuty w infoaferze.

Czytaj więcej o infoaferze

Akt oskarżenia został oparty wyłącznie na zeznaniach skruszonego przestępcy, byłego dyrektora Centrum Projektów Informatycznych MSWiA Andrzeja Machnacza. Pytany zaraz po wybuchu infoafery o odpowiedzialność swojego kolegi wiceministra gen. Adam Rapacki (nadzorował wtedy m.in. Policję), jako jeden z niewielu przestrzegał w wywiadzie dla Polska the Times przed zbyt wczesnym ferowaniem wyroków i zapewniał o uczciwości Drożdża.

W marcu 2018 roku sąd pierwszej instancji podważył wszystkie stawiane byłemu wiceministrowi przez prokuraturę zarzuty, wskazując, że sprawa w ogóle nie powinna trafić na wokandę, a Witold Drożdż jest niewinny. Za rażące uchybienie nie tylko przepisom prawa, ale zwykłemu rozsądkowi i logice sędzia Agnieszka Jaźwińska uznała wówczas fakt oskarżenia urzędnika o czyn, dotyczący zdarzenia, które miało miejsce kilka tygodni po rezygnacji przez niego z pełnionej funkcji. Mimo jednoznacznego i wręcz kompromitującego prokuraturę uzasadnienia, ta zdecydowała się odwołać od wyroku.

Adam Rapacki o infoaferze

I tak pół roku później, 23 listopada 2018 roku sąd apelacyjny w składzie sędziowskim: Eliza Proniewska (przewodnicząca), Mariusz Jackowski i Piotr Schab (sędziowie znani m in. z umorzenia sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA) podtrzymał uniewinniający wyrok z pierwszej instancji , kończąc ostatecznie w sposób prawomocny sprawę oskarżonego byłego wiceministra. Na sali rozpraw obecna była przedstawicielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która to m.in. bada przypadki nadużywania instytucji tzw. małego świadka koronnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl