Były premier Mateusz Morawiecki podsumowuje Zielony Ład i działania Prawa i Sprawiedliwości

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 7 lat
Mateusz Morawiecki w obszernym wpisie w mediach społecznościowych odniósł się do kwestii Zielonego Ładu. Przedstawił, jak wyglądała walka Prawa i Sprawiedliwości o prawa rolników w Europie.

Mateusz Morawiecki o Zielonym Ładzie

Mateusz Morawiecki na swoim Facebooku zamieścił obszerny wpis, w którym przedstawił, jak wyglądała walka Prawa i Sprawiedliwości z Zielonym Ładem dla dobra rolników.

"Wbrew kolportowanym kłamstwom Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgodził się na Zielony Ład dla rolnictwa w takim kształcie jaki dziś jest forsowany przez Komisję Europejską" - zaczął.

Na dowód przedstawił konkluzje Rady Europejskiej z lat 2019-23, zwracając uwagę na cztery punkt.

  • 1. "Rada Europejska, która poświęcona była rolnictwu, odbyła się w lipcu 2020. Nie ma tam ANI SŁOWA o planach wprowadzenia tych wszystkich regulacji, przeciwko którym rolnicy teraz protestują. Stenogramy wypowiedzi potwierdzają brak mojej zgody."
  • 2. "Dyskusja na temat Zielonego Ładu w UE toczyła się w grudniu 2019. Dotyczyła głównie środowiska naturalnego i energetyki. W kwestiach rolnictwa nie było żadnej mojej zgody na regulacje, przeciw którym Rolnicy protestują. W związku z tym również w konkluzjach Rady Europejskiej nie ma tych regulacji, przeciw którym oponują obecnie Rolnicy."
  • 3. "Każdy, kto oskarża Rząd Prawa i Sprawiedliwości o “zatwierdzenie” regulacji antyrolniczych (ugorowanie, ograniczenie środków ochrony roślin, ograniczenie środków biobójczych) niech je wprost wskaże – nie ma ich w żadnych decyzjach, w których podjęciu brałem udział."
  • 4. "Ograniczenia, które chce wprowadzić UE, a na które nie zgadzają się Rolnicy, zostały zaprojektowane przez Komisję Europejską, a dokładniej Komisarza Timmermansa. Dlatego ścieżka przyjmowania tych regulacji była następująca: Komisja Europejska, następnie Rada UE (NIE Rada Europejska, w której do przyjęcia Konkluzji potrzebna jest jednomyślość) i Parlament UE."

Podsumowując, stwierdził, że "w Europejskim Parlamencie rządzą EPL, Socjaliści i Liberałowie. Czyli PO, PSL, PL 2050 i Lewica. W tej zaś procedurze nie występuje możliwość zawetowania tych regulacji".

Rolnicy a ETS

W dalszej części poinformował, że "w Unii Europejskiej zarówno w Parlamencie jak i na poziomie Rady Unii oraz w Komisji Europejskiej, toczyły się i toczą debaty, aby włączyć rolnictwo do systemu ETS", a dyskusje odbywały się na Radzie Europejskiej.

"Na żadnej Radzie Europejskiej nie było mojej zgody, a wiele moich wypowiedzi wprost dotyczyło braku zgody Polski na włączenie rolnictwa do systemu emisji CO2" - zapewnił Morawiecki.

Dodał, że sprzeciwiał się również "skutecznie włączeniu transportu i budownictwa mieszkaniowego do systemu ETS / CO2".

Sprawa weta w Europie

Były premier stwierdził, że "nie ma czegoś takiego jak ratyfikowanie przez Radę Europejską. Rada wyznacza długofalowe kierunki działania UE. Nie ma funkcji prawodawczych".

"Jak nie ma konsensusu (a to w zasadzie jedyna forma działania Rady), to Komisja Europejska (KE) może robić i robi, co chce w granicach kompetencji przyznanych przez Traktaty. Z politycznego punktu widzenia KE podejmuje tylko takie inicjatywy, które mają szansę (poparcie) na przyjęcie przez Radę UE (rady ministerialnie, gdzie podejmuje się decyzje legislacyjne)" - opisał.

Objaśnił dodatkowo, że w sprawie polityki klimatycznej, wszystko dzieje się w ramach tzw. większości kwalifikowanej, na co wielokrotnie skarżył się PiS. Za przykład przedstawił zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 roku.

"Rada Europejska nigdy takiego stanowiska nie przyjmowała, a KE to przeprowadziła, bo miała większość w Radzie UE" - stwierdził, zaznaczając, że oponował przeciw takim przepisom.

Mateusz Morawiecki zaznaczył też, że z wyjątkiem Polski "w sprawie Zielonego Ładu, było kilka dyskusji, które pokazały, że cel 55% redukcji CO2 cieszy się powszechnym poparciem praktycznie wszystkich państw".

"KE próbuje realizować FIT for 55 poprzez wdrażanie 14 dyrektyw, wbrew protestom Polski. Dopóki byłem premierem – żadna z tych dyrektyw przez trzy lata nie została przyjęta. Obok tego, toczyły się negocjacje o środki na transformację energetyczną. Pomimo braku zgody Polski na 14 dyrektyw FF55, Polska uzyskała bardzo duże środki na transformację energetyczną – łącznie z różnych programów, środki MFF i KPO – ok. 250 mld zł na całą perspektywę budżetową" - tłumaczy były szef rządu.

W związku z tym stwierdził, że "opowieści o wecie to najbardziej jaskrawy przykład politycznego kłamstwa, które nie ma żadnego związku z faktami i uwarunkowaniami prawnymi UE".

"Przede wszystkim dlatego, że w tych sprawach we wszystkich praktycznie głosowaniach bylibyśmy w formule 26 do 1, a poprzez mechanizm większości kwalifikowanej nasz 1 głos nie byłby żadnym wetem" - wyjaśnił Morawiecki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Transformacja energetyczna rządu PiS

Na koniec zaznaczył, że jego rząd "wypracował własną ścieżkę transformacji energetycznej, która bierze pod uwagę nasze uwarunkowania".

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości zagwarantował właściwe miejsce dla energetyki jądrowej w UE (taksonomia), a gaz rosyjski porzuciliśmy jeszcze przed rosyjską wojną" - przypomniał Morawiecki, zaznaczając, że większość spraw została wywalczona "niemal w pojedynkę".

Dodał jeszcze, że dzięki uzgodnieniom Rady Europejskiej z 2020 roku "Polska zachowała prawo weta w stosunku do poszczególnych projektów tzw. podatków europejskich".

"Niemal samotnie zablokowaliśmy bardzo niekorzystny podatek oparty o przychody z ETS. Natomiast popieraliśmy - zgodnie ze skrupulatnie wyliczonym interesem fiskalnym Polski - takie rozwiązania, które przenosiłyby koszty utrzymania UE na najbogatsze kraje. Tylko pożyteczny idiota Berlina, czy Brukseli blokowałby takie rozwiązania (np. opłata od zysków ze wspólnego rynku)" - przypomniał.

Zakończył zdementowaniem kłamstwa, iż "mechanizm warunkowości nie został zastosowany wobec Polski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl