Były poseł LPR skazany za sfałszowanie list

  Były poseł LPR skazany za sfałszowanie list

  Agnieszka Świderska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Politykowi udało się przeciągnąć proces do 4 lat. Teraz uważa się za ofiarę wielkiego spisku III RP. Dlaczego?
  Kto mieczem wojuje, od miecza ginie. Były poseł LPR Józef Skowyra i jego żona Maria zostali zaocznie skazani za nadużycia i fałszowania przy sporządzaniu list poparcia dla komitetu LPR w wyborach w 2001 roku.

  Sąd Rejonowy w Pile uznał ich winnymi i wymierzył każdemu dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat oraz 30 tys. zł grzywny. Kosztami sądowymi w wysokości prawie 23 tys. zł małżonkowie mogą podzielić się po połowie. W piątek wyrok się uprawomocnił, a wczoraj nikt nie robił już z tego faktu tajemnicy.

  Trwające ponad dwa lata śledztwo i prawie cztery lata proces sądowy okazały się prawdziwą zmorą dla wymiaru sprawiedliwości.
  Oskarżonemu nie wystarczyło bowiem własne przekonanie o niewinności. Według niego był to największy spisek polityczny w historii III RP, do którego miały przystąpić Polska Wspólnota Narodowa, która złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, policja i prokuratura oraz ponad 3 tys. osób, których nazwiska wbrew ich woli umieszczono na listach poparcia dla LPR.

  Kiedy sprawa trafiła do sądu, do spisku dołączyli oczywiście sędziowie na czele z Maciejem Płóciennikiem, przewodniczącym składu sędziowskiego, i ławnikami.

  W teorii spiskowej byłemu posłowi nie przeszkadzał nawet fakt, iż 14 nazwisk, które widniały na obciążających go listach, należało do osób, które już nie żyły. Jak widać, w związku ze swoją katolicko-narodową proweniencją, poseł Skowyra wierzył w życie pozagrobowe.

  Akta sprawy Skowyrów liczą okrągłe 100 tomów. Ostatnie trzy tomy przybyły między 6 a 7 listopada. Sam wyrok z 6 listopada otwierający 98. tom liczy 33 strony; reszta to złożone dzień później pisma oskarżonych, głównie zażalenia i wnioski o wyłączenie wszystkich sędziów i ławników, którzy mieli cokolwiek do czynienia z ich sprawą. Podobnych tomów jest zresztą więcej.

  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo